Savcılık bütçesi tamam

Savcılık bütçesi tamam
*Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 12 milyon 372 bin 700 TL olarak öngörülen Hukuk Dairesi bütçesi oybirliğiyle kabul edildi.

 

Hukuk Dairesi bütçesi üzerine söz alan UBP milletvekili Ersin Tatar, devletin leh ve aleyhine davalar görüldüğünü, bu davaları savcıların takip ettiğini söyleyerek bazı örnekler verdi.

Tatar, savcılığa talimat verilemeyeceğini, hukuka müdahalenin söz konusu olamayacağını dile getirerek, son eylemlerle ilgili vatandaşın kafasında bazı soru işaretleri oluştuğunu, tüm vatandaşların adalet önünde eşit olması gerektiğini belirtti.

Üst Kademe Yöneticiliği  Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması konusundaki yasaya değinen Tatar, müşavirliğe karşı olduklarını ama kazanılmış hakkın ortadan kalkması söz konusuysa bunun sorgulanması ve Başsavcılıktan yazılı görüş alınması gerektiğini kaydetti.

Çavuşoğlu

UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu kararlarının elektronik ortamda izlenemediğini söyleyerek, bu konuda tedbir alınmasını talep etti.

CTP’li milletvekillerinin muhalefette olduğu dönemde bu sorunun yaşandığını fark etmediklerini söyleyerek, eleştirilerde bulunan Çavuşoğlu, kararları nasıl takip ettiklerini sordu.

Zaroğlu’nun vatandaşlığı ve bir arazi konusunda usulsüzlük olduğuna yönelik iddiaların araştırılıp araştırılmadığını soran Çavuşoğlu, sonucun ne olduğunu sordu.

Erhürman

Başbakan Tufan Erhürman, “laubali” kelimesini tek tek kişiler için kullanmadığını söyleyerek, 19 ayda Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu kurulmazsa, kararlar Bakanlar Kurulu sitesinde yer almazsa bunun adının “laubali ve ciddiyetsiz bir yönetim tarzı” olduğunu söyledi.

Erhürman, kendisine ve hükümete yönelik hangi üslup kullanılıp eleştiri yapılırsa bu şekilde cevap vereceğini söyleyerek, doğru üslubun kullanılmasının önemine işaret etti.

Bakanlar Kurulu kararlarının önceki dönemde sitede yer almadığını defalarca kez dile getirdiklerini ancak buna rağmen yüklenmediğini söyleyen Erhürman, Anayasa’da Resmi Gazete’de yayımlanmayan kararların yürürlüğe giremeyeceğinin belirtildiğini buna rağmen önceki hükümet döneminde Resmi Gazete’de yayımlanmaması kaydıyla bazı kararların alındığını, bunları tespit edip ayıklamaya çalıştıklarını belirtti.

Baybars

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, vatandaşlık konusunda Bertan Zaroğlu’na yönelik bir açıklama yapmadığını, bir televizyon yayında bir soru üzerine gerekçesiz ve kriter aranmadan vatandaşlıklara yönelik inceleme yapılacağını söylediğini kaydetti.

Baybars, yasaya uygun vatandaşlıklarda sorun olmadığını, kişiler üzerine açıklama yapmadığını vurguladı.

Baybars, Yenişehir İnisiyatifi’nin Şehir Planlama Dairesi’ne iki itirazda bulunduğunu söyleyerek, yaptıkları inceleme sonucunda itirazlara konu olan her iki işlemin de usule uygun olduğunu tespit ettiklerini ifade etti.

Arıklı

YDP milletvekili Erhan Arıklı, bütçe görüşmelerinde çok farklı konulara girildiğini, kurumlarla ilgili konuların görüşülmediğini belirtti.

Arıklı, YDP milletvekili Bertan Zaroğlu’nun vatandaşlığı ile algı operasyonları yapıldığını, bu şekilde barış ve huzurun sağlanamayacağını kaydetti.

“Bu ülkede adalet kanayan bir yaradır. Geciken adalet adalet değildir” diyen Arıklı, adalet sisteminin “ağır aksak, sürünerek” gittiğini, ülkede alacak verecek, karşılıksız çek gibi davaların giderek arttığını, vatandaşların sıkıntı yaşadığını, hükümetlerin bu konuda önlem almadığını, bu hükümet programında da bu konunun yer almadığını söyledi.

Polisin şiddet ve işkence uyguladığını iddia eden Arıklı,  bununla ilgili üzüntü verici olaylar yaşandığını, bunların araştırılıp hesap sorulması gerektiğini ifade etti.

İncirli

CTP milletvekili Sıla Usar İncirli, 14 Mart’ın Tıp Bayramı olduğunu anımsatarak, bu günde sağlıkta yaşanan sorunlar ve çözümlerin görüşüldüğünü belirtti.

Savcılığın yetkilerinin adil ve şeffaf bir şekilde kullanılması gerektiğini söyleyen İncirli,  savcılık mesleğinin olayın tüm gerçekliğini ortaya koymakla yükümlü olduğunu belirtti.

İncirli, sağlık sisteminin sorun yumağı olduğunu, sorunların aşılamamasının en önemli sebebinin siyasi iradenin sağlık hizmetinin bazı diğer hizmetlerden daha farklı olduğunu kabul etmemesi olduğunu kaydetti.

Töre

UBP milletvekili Zorlu Töre, hukukun üstünlüğünün uygulanıp uygulanmadığının soru işareti olduğunu söyledi.

Ülkede meydana gelen olaylarda benzer şekilde suç işleyenlerin aynı şekilde suçlanmadığını, ceza almadığını söyleyen Töre, Meclis damına çıkanlara yönelik araştırma ve soruşturma yapılması gerektiğini belirtti.

Töre, “Yargıda adaletin tecelli etmesini savunuyorum” diye konuştu.

Afrika gazetesi eylemi konusunun yeniden gündeme taşınması üzerine milletvekilleri arasında tartışmalar yaşandı.

Araya giren Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, konunun bütçe görüşmeleri olduğuna işaret etti.
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 20:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18