Sanayi esnafı dertli!

Haberal Kıbrıslı Gazetesi, ekmek parasını bin bir zorluklar ile kazanan sanayi emekçilerinin kapısını çaldı. 

Sanayi esnafı dertli!
banner23

Haberal Kıbrıslı Gazetesi, ekmek parasını bin bir zorluklar ile kazanan sanayi emekçilerinin kapısını çaldı.  Araçlarımıza güven içerisinde binmemizi sağlayan oto tamircileri ve kaportacıları yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Esnafın sorunlarının en başında gelen sanayide ki durgunluk ve el mahareti gerektiren işlerde usta bulamamak. Bulsalar da yüksek maliyetler onlarında belini bükmüş. Bir başka sıkıntıları da bir türlü çare bulunamayan korsan tamirciler. Yaz kış demeden kapalı mekanlarda ama etrafı açık garajlarda evlerine ekmek götürmenin kavgasını veren bu insanlara  bir dokunduk bin ah işittik.

Abdullah Topal (Smooth Car Services Direktörü)

Sanayi çok durgun, iş var ama nakit akışı yok. Kredili ve ileri tarihli çekler var şu anda ama nakit dönmüyor, eskisi gibi gelir ya da kazanç yok. Eleman başlı başına şu an çok büyük problem. Elemanı buluyorsun ama onun da masrafı kurtarmıyor. Gelir gideri karşılamadığından iyi elamanı elimizde tutamıyoruz. Ona verdiğimiz parayı biz burada kazanamıyoruz haliyle de işin işinden çıkamıyoruz. Mevcut eskisi gibi çırak da yetişmiyor. Çırağı alıp yetiştirelim gelecekte bizle çalışsın. Şu anda yanımda 4 tane eleman çalışıyor ama bu sayının 6 olması gerekiyor. Her şey uçtu gitti ama gelir yine aynı. Döviz ile aldığımız parçalar çok zam aldı ama müşteriye yansıtamadık. Personelin ev kirası, işyerimizin kirası Sterlin üzerinden. Böyle olunca da kiraya otomatik zam yapmak zorunda kalıyoruz, fakat gelirimiz yine aynı. Sanayide son iki aydır inanılmaz bir sessizlik var. Sanayi durmuş durumda. Döviz kurları böyle giderse ne olacak bizde bilmiyoruz. 

İlhan Yağmur (Ustabaşı)

Yaklaşık 21 senedir bu işin içerisindeyim. 9 yaşımda babam beni çalışmaya yolladı. Bende bu işe başladım. 14 yıl bir yer de çalıştım. Şu anda da buradayım. Ustabaşılık görevini yapıyorum. Şu an çırak yok gelmiyor. Benim zamanımda çocuklar bu işi öğrenmek için sanayide koştururdu. Kimse gelmiyor artık bu işi öğrenmek için. Eğer araba kullanmayı istiyorsanız evladınızı bir mesleğe koymanız lazım. İnsanlar evlatlarını tamirci dükkanların da gördüğü zaman neden bu kadar para ödüyoruz diye sormazlar. Bu insanlar bu işin nasıl öğrenildiğini bilmiyorlar. Bir araba nasıl tamir olduğunu evlatları ancak meslek sahibi olduğunda bilirler. En azından ellerinde bir meslekleri olur. Genç çocuklar bir çivi çakmayı bile bilmiyorlar. Şimdi ki gençler ne yazık ki internette gezmeye devam ediyorlar.

Naif Yumuşak ( Teken Oto Direktörü)

İşte çok bir sıkıntımız yok ancak personelde büyük sıkıntımız var. Yerli çalışan yetişmediği için bu sektörde maalesef hep yurt dışından getirmek zorunda kalıyoruz. Getirdiğiniz zaman da maliyeti çok külfetli oluyor. Kira giderleri de bizim için çok büyük bir sıkıntı. Sanayide kira giderleri hem dövize endeksli hem de çok yüksek. Dövizin artması ile birlikte son bir yılda baya bir zorlandık. Bu zammı yaptığımız işe yansıtamıyoruz, karşı taraftan çok tepki alıyoruz. Aldığımız malzemede dövize endeksli bu ekstra bir zorluk çıkarıyor. En büyük sıkıntımız çırak sıkıntısı. 5000 TL maaş verdiğimiz adamlarımıza yeri geldiğinde araba yıkattırıyoruz. Oysa alt taraftan çırak yetişmiş olsa, ya da devlet kaporta boya üzerine de, çırak yetiştirme kursu açsa bu sorunlar daha kolay aşılabilecek.

Fikret Atilla ( Atilla Garaj Direktörü)

İşlerimiz çok iyi denemez. Piyasada kayıt dışı çalışan korsan olarak bu işi yapanlar vardır. Burada çağrı yapıyorum kayıt dışı dükkanlar ya da hafta sonları bu işleri yapanlara müdahale edilmelidir. Şu anda benim dükkanım da personel sayısı 8 olmalıyken benim garajımda 3 kişi çalışıyor. Piyasada istikrar yoktur. Zamanında paramızı alamıyoruz ve haliyle de elimizdeki personel ile bu işi yürütüyoruz. Alttan da çırak gelmiyor bu da sorunları daha da büyütüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18