Şahali: "Diyaloğa kapımız her zaman açık, kırılan kapılarımız da buna daha fazla imkan sağladı"

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, bakanlıkta basın toplantısı düzenledi.

Şahali: "Diyaloğa kapımız her zaman açık, kırılan kapılarımız da buna daha fazla imkan sağladı"
banner23

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, son üç gündür yaşananlar hakkında bilgilendirmek adına bakanlıkta basın toplantısı düzenledi.

Şahali şunları söyledi:

"Maalesef 3 gündür hiç arzu etmediğimiz olaylarla karşı karşıyayız. Tarım ve hayvancıların evi olan bakanlıktan arzu ederdik ki muhataplarımızla çok daha uygar koşullarda bir arada olalım ama demokratik eylem hakkı kullanıldı. Hükümet olarak dile getirdiğimiz en önemli şey; toplumsal dayanışmadır. Bu konuda hem toplumsal dayanışma ve huzurla ilgili sorumlulukla harekete devam edeceğiz. Tüm örgütlerin bu duruşta olmasına da ihtiyacımız var. İstenmeyen olayların yaşanması, güvenlik güçleriyle sivillerin karşı karşıya gelmesi sonucunu doğurmaktadır. Fiziki saldırı noktasında güvenlik güçleri müdahale etmek zorunda kalmaktadırlar. Kamu malına zarar ciddi bir suçtur ve bir karşılığı olmalıdır. Halkın malına zarar halka zarardır. Eylemlerde bu duyarlılık hiç unutulmasın. Arbedede sağlığı zarar gören herkese geçmiş olsun diyorum. Polislere de soğukkanlı olma konusunda gösterdikleri çaba için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Temel sebep arpa fiyatlarındaki artıştır. %132 oranında artış zorunlu olarak gerçekleştirildi. Zam, 77 kuruşluk satış fiyatından 1.79 kuruşluk satış fiyatına yükseltilmiştir. Hayvan ürerticileri de besleme giderlerinin artacağı konusunda endişe duydular. Bunu gidermek için süt fiyatlarında iyileştirme yaptık ve tarihin en iyi süt fiyatı ayarlamasını yaptık. Kuraklığı hissettiğimiz yıl içerisinde olduğumuz için ve küçükbaş hayvanların süt veriminin düşmesi yüzünden, 60 kiloluk desteği hibe olarak sağlayacağımızı ifade ettik. Eylemlerle birlikte birden çok kez müzakere süreçleri yaşandı. Bakanlık olarak şunu net ifade etti: uzlaşma sağlanamadı fakat küçükbaşçılara yardımlarımız sürüyor. Üretici ile satıcı arasında bağ kuracağız. Gerekli adımları attık.  Diyalog adına her zaman kapımız açıktır. Kırılan kapılarımız da buna daha fazla imkan sağlamıştır.

Çok farklı mecralarda istifa çağrılarını duyabiliyoruz, toplumsal sorumluluk çağrılarını da görebiliyoruz fakat salt istifa talebi değil de çözüm önerilerini de bekliyoruz.  Birlik başkanı sürekli kuruş hesabı yapmakla itham ediyor bizi, her ne kadar devlet de olsak bir şekilde ekonomik hesap kitap işlerini yürütmek zorundayız.

Birlik başkanı ilk gün konuşmamı beğenmedi. İlk günkü zor koşullarda yapılan açıklamalarımızı şartlara göre değerlendirmeliler. Geçmişte bu işi bildiğini belirten eski bir bakan birtakım eleştirilerde bulundu fakat o eleştirisiyle de ne kadar bu işi bilmediğini gösterdi. Yaşanan problemlerin hepsi geçtiğimiz iki ay içerisinde yaşandığını düşünüyorsanız tam sorumluluk alabilirim fakat bizden önceki kimselerin batırdığı yerlerin sorumluluğu tamamen bize ait değildir. Dileriz ki bir daha böyle şeyler yaşamayız.
 

Küçükbaş anaç hayvan başı destek olarak 80 kiloluk arpa hibesi sağlanacak ve ilk parti teslimat 30 kg. olarak 10 Eylül 2018 Pazartesi’den itibaren başlatılacak.

Hayvan besleme giderlerinin aşağıya çekilebilmesi için Hayvancılık Dairesi tarafından hazırlanan alternatif rasyonlar (besin bileşenleri) hayvancılarımıza ve yem firmalarına önerilerek besin değerleri korunmak kaydıyla, hayvan besleme giderlerinin daha ekonomik koşullarda gerçekleşmesi sağlanacak.

Et ürünlerinin daha ekonomik koşullarda halkımızın tüketimine sunulabilmesini sağlamak amacıyla, Toprak Ürünleri Kurumu, kasaplık hayvanları hayvancılarımızdan aracısız temin ederek, hijyenik koşullarda kesimini sağlayacak ve fiyat denetimi altında satışa arz edecek. Bu yolla hayvan üreticilerinin gelirlerinin artırılması yanında yasadışı ökçü birimlerinin kullanımı da engellenmiş olacaktır".

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18