“Rumların Tehdit Olmaları Söz Konusu Olmaz”

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Haberal Kıbrıslı Gazetesi için değerlendirdi. S-400’lerin gelecekte o anki duruma göre KKTC’de de konuşlandırma ihtimali olduğunu belirten Ağar, “ ABD, Güney Kıbrıs’a vereceği silahların bedelini çok daha fazlasıyla tahsil eder, bu Rumların canı bile olabilir” dedi.

“Rumların Tehdit Olmaları Söz Konusu Olmaz”
banner23

Türkiye’nin ABD’nin tüm karşı çıkmalarına rağmen S-400 Hava Savunma Füze Sistemi alması Washington’u kızdırdı. Rum tarafına silah ambargosunun kaldırılması için hazırlanan yasa tasarısı imza için Trump’ın önüne koyuldu. Tüm bu gelişmeleri Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Haberal Kıbrıslı Gazetesi için değerlendirdi. S-400’lerin gelecekte o anki duruma göre KKTC’de de konuşlandırma ihtimali olduğunu belirten Ağar, “ ABD, Güney Kıbrıs’a vereceği silahların bedelini çok daha fazlasıyla tahsil eder, bu Rumların canı bile olabilir” dedi.

“Rumlar Aparat Olarak Kullanılıyor”

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, “küresellerin özellikle kendileri için bazı pozisyonlar geliştirmeleri gerekir. Bu pozisyonların içerisinde kaos ve  kaos kullanma teknikleri çok sık kullanılır. Bugün özellikle bu coğrafyada Rumlarla, Kıbrıslı Türklerin, Türkiye ile Yunanistan’ın kavgasından ve geriliminden birilerinin beslendiğinin çok iyi okunması gerekir. İşte onlara bir takım avantajlar sunarlar ve vaatlerde bulunarak onları bir şekilde tahrik ederler. Sonuçta Türkiye ile Yunanistan’ın ya da Kıbrıs Türk kesimi ile Rum tarafının karşı karşıya gelmesi bir şarja dönüşmesi en çok kullanılanlara zarar verir. Burada önemli olan adil paylaşım ve birbirinin hakkını hukukunu kabul etmektir. Rumların bu bilmeleri gerekir. Birilerinin Rumları KKTC ve Türkiye’ye karşı aparat olarak kullanmaya çalıştığı bilinen bir gerçektir. Doğu Akdeniz’i parsellemek için Rumların ve Yunanlıların küreseller tarafından kullanıldığı bir gerçek. O yüzden kimsenin hakkını hukukunu yemek gibi derdimiz yok ama kimseye hakkımızı hukukumuzu yedirmeyecek gibi bir derdimiz var. Bunun görülmesi ve buna göre siyaset oluşturulması doğru olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Rumların Tehdit Olmaları Söz Konusu Olmaz”

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, “Rumların, Türkiye için tehdit unsuru olmaları söz konusu değil. Ama Rumlar kendilerine sağlanan himayeyi gerekçe göstererek şımarıklık ortaya koyarak bir şeyler yapmak isteyebilirler. Tehditkar ve cüretkar bir yol izleyebilirler ama gerek Türkiye gerek KKTC’nin “Milli Güç Unsurları” ile Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın Milli Güç Unsurları arasında karşılaştırılamayacak bir fark vardır. Batı dünyasının onlara sağladığı destek onları yanıltmamalıdır. Çünkü batının siyaset dünyası çok eksenlidir. Batı dünyası himaye etmeye kalkar, duygusal bir destek sunar. O zaman Türkiye açısından işler zorlaşabilir. Lakin bu desteği sunar mı? Sunacakmış gibi gözükebilir ama, gözükmekle sunmak arasında çok büyük fark vardır” ifadelerini kullandı.

“Rumlar Bedeli Canları İle Ödeyebilir”

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, ABD silahı satmaktan ziyade hibe yolu ile gerçekleşebilir veya tahsilatı başta türlü yapar. Tahsilat oradaki olası rezervlerde olabilir, Rum’un canı da olabilir. Ona verdiği desteğin karşılığında mutlaka ondan bir şey alır. Yani Rumlar aldığından çok daha büyük bir bedeli öderler, bunları görmeleri lazım” dedi.

“S-400’ler Duruma Göre KKTC’ye Kurulabilir”

S-400’lerin operasyonel anlamda Kıbrıs’ta konuşlandırılması ihtimaliyle ilgili de konuşan Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, “silahların hem radar, hem vuruş menzili bakımından, bir diğer anlamıyla da Kıbrıs’ın jeopolitik değeri ve korunma zaruretleri de söz konusu olduğunda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de önemli bir mevzilenme alanıdır. Tabi bunlar konjektüre ve gerginliğin seviyesine de bağlı olmak kaydıyla” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18