“Protokolde Kamu- Özel İşbirliği ile Özelleşme var”

Protokolün içeriği ilk kez Haberal Kıbrıslı’ya açıklandı

“Protokolde Kamu- Özel İşbirliği ile Özelleşme var”
banner23

Vatandaşı yakından ilgilendiren ekonomik protokol imzalandı. Şimdi ise merakla  beklenen protokolün içerisinde neler olduğu. Haberal Kıbrıslı Gazetesi, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’na ulaştı önemli bilgiler aldı. “Önümüzdeki 8 gün içerisinde 225 Milyon TL’lik cari açığın tamamını kapatmayı planlıyoruz” diyen Bakan Amcaoğlu, “mülkiyetlerin devlette kalmak şartıyla bazı kurumların da kamu-özel işbirliği ile özelleşmesi gerektiğini” belirtti.

“Bu ayın sonunda 225 Milyon TL’lik cari açığın tamamını kapatmayı planlıyoruz”

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu “önümüzdeki 5 aylık süreçte 750 Milyon TL gelecek. 2020 için öngörülen bir rakam yok şu an ama şunu söylemek lazım.  851 Milyon TL’lik bütçe açığının tamamının kapatıldığı bir performans hedefliyoruz. Bu da gelirleri artırarak değil giderlerden tasarruf ederek olmalıdır. Önemli olan harcarken dikkatli harcayarak tasarruf edebilmektir. Geliri yükseltmek adına çalışma yapabilirsiniz ama ekonomiyi daraltırsınız. Sizin memlekette gelirinizi artıran kaynaklar belli, dolaylı vergilerdir. Bu ayın sonunda 225 Milyon TL’lik cari açığın tamamını kapatmayı planlıyoruz. Protokolle birlikte bize aktarılacak olan 750 Milyon TL’nin içerisinden bunu rahatlıkla sağlayabiliriz” dedi.

“Mülkiyet Devlette Kalacak İşletme Özelleşecek”

Bakan Amcaoğlu, “orada esas olan birinci madde mülkiyet devlette kalacak şekilde işletmenin özelleştirilmesidir. Kamu – özel ortaklığının belirlenen modelinde bunu konuşmamız lazım. Bizim ülkemizde asla ve asla mülkiyet özelleştirilmez, işletme özelleştirilir, Ercan Havalimanı’nda olduğu gibi. İşletmenin devridir söz konusu olan mülkiyetin değil. Başka ülkelerde olabilir ama bizim ülkemizde olmaz. Protokolde bu şekilde yazıyor, özellikle Telekomünikasyon da bu şekilde yazıyor” şeklinde konuştu.  

“Gelen Kaynak Önemli Katkı Sağlayacak”

Bakan Amcaoğlu, “gelen bu kaynak ilk dilimdir. Geçtiğimiz hükümet 7 aylık süreçte 225 milyon liralık cari bütçe açığı bıraktı. 225 milyonun tamamı özel sektörün hakkedişlerinin tamamıdır. Hayatı güncelleyeceksiniz devletin görevlerini yerine getireceksiniz. Sadece maaş öder vaziyette hükümet sorumluluğu ile yola çıkılamayacağının bilinci ile hareket ediyoruz. Bu finansal kaynak önümüzdeki 5 ayda bize çok önemli katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı. 

“Kamu Mali Kontrol Yasası Gündemde”

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, “ikinci bir dilim hükümetin performansı ile alakalıdır. Önümüzdeki 5 aylık süreçte Kamu Mali Kontrol Yasası’nın mutlaka çıkarılması gerekir. Kendi kurumlarınızı denetleyemiyorsanız sıkıntı vardır. Şu an Meclis’te görüşülmekte ve bir iki toplantı sonrası tamamlanacak. Belediyeler Değişiklik Yasası’nın tamamlanması da komitelerdedir. Bunları birilerinin bizlere söylemesine yapmamızı istemesine gerek yoktur. Suç Gelirlerinin Aklanması Yasası’nın güncellenmesi ortadadır. Protokolün içerisinde limanların ve hizmetlerin ayrıştırılması var. Limanların mülkiyetinin devlette kalması şartıyla kamu özel ortaklığı özelleştirilmesi 2020 yılında gündeme gelmesi lazım. Kamusal faydanın ön plana çıkarılmalıdır, bireysel faydaları değil. Elbette değişiklikler her ülke de sıkıntı yaratır. Dünya bunu başarabiliyorsa neden biz yapmayalım. Cesaretle bir şeyleri ortaya atmalıyız” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18