Prodromu, Türkiye'ye mesaj verdi

Prodromu, Türkiye'ye mesaj verdi
banner23

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Münhasır Ekonomik Bölge (MEB)” konulu açıklamalarına, dün akşam yazılı açıklamayla yanıt verdiği ifade edildi.
Alithia gazetesinin haberine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ilgili açıklamalarını yorumlayan Prodromu; “AB’nin, Türkiye’nin uluslararası hukuka ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına saygı duyması gerektiğine dair net ve ortak tezine” gönderme yaptı.
Prodromu yazılı açıklamasında, Rum Yönetimi Başkanı ile Rum hükümetinin; “gerilimin sona ermesiyle birlikte, Kıbrıs sorununun barışçıl çözümü için kapsamlı bir çözüme varılması için, müzakerelerin BM Genel Sekreteri’nin inisiyatifi çerçevesinde yeniden başlayabilmesinin mümkün hale gelmesi amacıyla, Kıbrıs Cumhuriyeti karşısındaki tehditler ve ihlaller yerine, makul bir uzlaşma sağlanmasını beklediklerini” ifade etti.
Prodromu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, “Kıbrıslı Türklerin orantılı olarak hak sahibi oldukları şeylerin güvence altına alınmış olmadığını hiçbir zaman söylemediğini” iddia etti.
Prodromu sözlerini kısaca şöyle sürdürdü:
“İlgili görüş birliği, bir yandan, doğal gaz da dâhil olmak üzere doğal zenginliklerin idaresinin merkezi hükümetin sorumluluğunda olduğundan, bundan ötürü de tüm Kıbrıs vatandaşlarının burada söz sahibi olacağından söz ediyor, diğer yandan da ilgili gelirlerin paylaşımına ilişkin bir prosedürden söz ediyor. Dolayısıyla, Çavuşoğlu’nun (gelirlerin) ‘yalnızca gelecekte güvenceye alındığından’ söz eden açıklamasıyla meydana getirilmekte olan izlenim geçerli değildir, çünkü herhangi bir gelir, yürürlükte olan ve fon meydana getirilmesiyle alakalı olan bir yasayla hali hazırda güvence altına alınmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 14:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
O nedenle mi
O nedenle mi - 1 yıl Önce

Türkler niçin darp ediliyor yarın hemen barış olsa katliama devam edersiniz

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18