'Polisi kör edercesine atmıştı'

'Polisi kör edercesine atmıştı'

“Toplumda saldırı alışkanlık haline geldi”


Candan MERT

Dağyolu’nda 2016 yılı Kasım ayında olan kazanın ardından Başbakanlık, önünde yapılan eylemler ile, Başbakanlığın kapısını kırmaya, hatta Şaban Yeğen adında bir polis memurunun görme yetisinin yüzde 80 oranında azalmasına neden olmaya kadar uzanan protestolara sahne olmuştu.  Yaşananların ardından  olayı gerçekleştirenler 2’şer gün tutukluluk alarak, teminatla serbest bırakılırken, geçtiğimiz günlerde Afrika Gazetesi önünde gerçekleşen olayların sorumlularına aylarca hapislik cezası verildi.

Serbest bırakıldı, suç işleyip hapse girdi!

Bunların yanında, Başbakanlık önünde eylem yaptığı sırada Muhammed Mevlan Özmen, attığı taşla polis çavuşu Şaban Yeğen’i ağır yaralayarak, başı ve elmacık kemiğini kırarak, gözü de ağır hasar görmesine sebep olurken, 50 bin TL kefaletle serbest bırakıldı. Muhammed Mevlan Özmen, geçtiğimiz yılın Nisan ayında ise ‘Mültecilere KKTC’ye gelmelerinde yardımda bulunma’ suçundan yargılanarak hapse gönderildi.

Yaşanan 2 üzücü olayın cezaları arasında olan farklılık bağlamında gazetemize açıklamalarda bulunan Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili ve Başbakanlık Eski Müsteşarı Olgun Amcaoğlu, yargının bağımsızlığına duyduğu güvenin sonsuz olduğunu kaydederken, Başbakanlık Yetkili üst düzey sorumluları Metin Beyoğlu ile üst kurullara soruşturma açılması hususunda gerekli şikayetleri belgeleri ile birlikte yaptıklarını dile getirdi.

“Yargının bağımsızlığına inanıyorum”

Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili ve Başbakanlık Eski Müsteşarı Olgun Amcaoğlu, gazetemize yaptığı özel açıklamasından yargının bağımsızlığına duyduğu güvenin sonsuz olduğunu kaydederken, Başbakanlık Yetkili üst düzey sorumluları Metin Beyoğlu ile üst kurullara soruşturma açılması hususunda gerekli şikayetleri belgeleri ile birlikte yaptıklarını dile getirdi. Bundan sonraki süreçte görevin yasal anlamda kimlere verilmişse, o yetkililerin gereğini yapma durumunda olduğunu düşündüğünü aktaran Olgun Amcaoğlu, yaşanan olaylar arasındaki ceza farkı tespitinin yerinde bir tespit olduğunu ve yargının gereken hassasiyeti göstereceğini düşündüğünü belirtti.

“Toplumda saldırı alışkanlık haline geldi”

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Afrika Gazetesi’ne yapılan olayları tasvip etmediğini ve yargının verdiği kararların herkes tarafından bilindiğini ifade eden Amcaoğlu, bundan sonraki süreçlerde cezaların bu gibi olaylara tevessül edecek olanlara emsali şekilde uygulanması gerektiğini kaydetti. Toplumun bazı kesimleri tarafından bu gibi olayların alışkanlık haline getirildiğini söyleyen UBP Milletvekili Olgun Amcaoğlu, özellikle Başbakanlık önünde yapılan eylemlerde Öğretmen Sendikalarının Başbakanlığın kapılarını nasıl indirdiğinin kayıtlar altında olduğunu ve tüm bu kayıtlar ile birlikte polise teslim ettiklerini aktardı.

“Verilen cezalar ağır cezalardır”

Yargının verilen kanıt niteliğindeki belgeleri dikkate alacağı görüşünde olduğunu belirten Başbakanlık Eski Müsteşarı Olgun Amcaoğlu, yargının bağımsızlık ve adalet ilkesine inanan insanlardan olduğunun altını çizdi. Meclisin damına çıkma gibi olayları tasvip etmediğinin altını çizen Amcaoğlu, “Ancak eşitlik ilkesi ile baktığımızda, Afrika Gazetesi olaylarında verilen cezaların çok ağır cezalar olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Bunların yanında kamuya, kamu malına, özellikle Güvenlik Güçleri’ne daha dikkatli davranılacağını ve bir daha böyle durumlar ile karşılaşılmayacağı kanaatinde olduğunu belirten Başbakanlık Eski Müsteşarı Olgun Amcaoğlu, “Herkese geçmiş olsun. Bir musibet, bin nasihatten iyidir. İnşallah sürecin devamında böyle olaylar artmaz” dedi. Afrika Gazetesi’nin yaptığı yayınları da onaylamadığını kesin bir dille aktaran Amcaoğlu, bir ülkenin bekası ile net şekilde oynayan hakaret içerikli yayınları tasvip etmesinin imkanının bulunmadığını dile getirdi. Dönemin bürokratları olarak üzerlerine düşen görevleri yaptıklarını söyleyen Olgun Amcaoğlu, bu noktadan sonra mahkemeler ile Hukukun tecelli edilmesini umduklarını da sözlerine ekledi.

 
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18