Polis ve itfaiye sınavında dövme keşmekeşi

banner32

Ülkemizde işsizlik sorunu yaşayan gençlerin umut kapısı olan meslek alanlarından biri de itfaiyede görev almak veya polis mensubu olmak. 

Polis ve itfaiye sınavında dövme keşmekeşi
banner37
banner23

Ülkemizde işsizlik sorunu yaşayan gençlerin umut kapısı olan meslek alanlarından biri de itfaiyede görev almak veya polis mensubu olmak. 

Gazetemize ulaşan bir gencin babası ise son yapılan itfaiye sınavında başarılı olmalarına rağmen bazı gençlerin önüne dövme yasağının çıktığını, yasa ve tüzükler gereği sınav sonucu ne olursa olsun, itfaiye ve poliste görev yapamayacaklarının gençlere iletildiğini belirtti. 

İtfaiye sınavında İngilizce ve genel sorular olmak üzere puan olarak en üst sıralarda yer aldıklarını, belirten baba şunları kaydetti; 

Sınava katılan gençlerimizin puanları oldukça iyi düzeyde. Aralarında İngilizce sınavında 1. Gelen var. 

Oğlumun bana söylediği “baba siz beni Dr. Küçük, Kurucu Liderimiz Denktaş ve KKTC ile büyüttünüz, ben hep bunlara bağlı kaldım, dedem 1974’ de bu vatan için şehit oldu. 

43 yıl sonra dedemi bulduk. Ben dedemin şehit olduğu yerde gönüllü komando oldum. Bütün bunların yanında şimdi bu çok sevdiğim devlet bana diyor ki dövmen var ve seni almıyoruz”.

Oğlumun bu sorularına yanıt veremedim. 

Dr. kontrolünde ise polise yine doktor tarafından şöyle denildi ; Ya siz ilahiyata mı yoksa itfaiyeye mi alıyorsunuz? Bu çocuk fiziksel olarak çakı gibi. 

Cevap dövme güvensizlik belirtisidir oldu. 

Şimdi sormak istiyorum bu gençler ne yapsın? Yurt dışına mı gönderelim yoksa vicdani retçi mi olsunlar? 

Bir yasa bir tüzük elbette var. Ancak şu anda görevde bulunan birçok polis ve itfaiye görevlisi dövmelidir. Sonradan yapılan dövmeler yasal sayılıyorsa neden bu gençlerin önleri kapanıyor? 

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18