“Polis sayısı yetersiz”

2019 yılında suç oranlarında yaşanan artış vatandaşı tedirgin etti. Haberal Kıbrıslı Gazetesi sokağa çıktı vatandaşın nabzını tuttu. Polis sayısının yetersizliğinden şikayet eden vatandaş Mobese’nin de bir an kurulmasını talep etti. Özellikle de 3. Dünya ülkelerinden gelenlerin daha sıkı takibe alınmasını istedi.

“Polis sayısı yetersiz”
banner23

2019 yılında suç oranlarında yaşanan artış vatandaşı tedirgin etti. Haberal Kıbrıslı Gazetesi sokağa çıktı vatandaşın nabzını tuttu. Polis sayısının yetersizliğinden şikayet eden vatandaş Mobese’nin de bir an kurulmasını talep etti. Özellikle de 3. Dünya ülkelerinden gelenlerin daha sıkı takibe alınmasını istedi.

Abdülkadir Aldemir – Berber – 29 Yaşında

Hükümet bir an önce Mobese sistemini kurmak zorunda. Teşkilatımız biraz zayıf durumda. Polis teşkilatı güçlendirilmeli. Her önüne gelen adaya alınmamalı. Türkiye dışından gelenlere iyi bakmıyoruz. Çünkü ne yaptığını ne olduğunu bilmediğimiz insanlar adaya geliyor. Bence adada güvenlik zafiyeti var. Evvelden bu kadar insan yoktu. 3. Dünya ülkelerinden buraya çok insan geldi. Evvelden kapımız penceremiz açık yatıyorduk, şimdi yatamıyoruz. Ben esnafım, dükkanımı soyacaklar diye korkuyorum. Sırf bu yüzden kamera sistemi taktırdım. Devlet büyüklerimiz gerekeni yapsınlar.

İsa Çalışkan – Şoför – 45 Yaşında

Çok yerden insan getirdiler. Kaçak çalışan çok sayıda yabancı var. Birde polis sayısı yetersiz bu ülkede. Burada yapılması gereken ilk önce kaçak sayısının tespit edilmesidir. Sivil polis sayısı artırılmalı ve halk içerisinde devriye atmalı. Burada da Türkiye’de ki gibi mahalle ve parklar için bekçilik sistemi getirilmelidir. Özellikle pazarda çok sayıda sivil polis vatandaşın arasında gezmeli.  Sonrasında Mobese tartışmalarına son verilmeli ve hemen kurulmalıdır. 3. Dünya ülkesinden gelenlerde bir an önce incelenmelidir.

Olcan Mercanhan – LTB Çalışanı - 47 Yaşında

Vatandaş olarak bunları gördükten sonra kendimizi manevi olarak baskı altında hissediyoruz. Yaşam standartlarımız giderek elimizden alınıyor. Kendimizi savunmaya kalksak yasa bizi de suçlu görecek. Ailemiz, çoluğumuz çocuğumuz var. Bunların en acı gerçeği de kriminal olaylara dur diyecek ya da önlem alacak hiçbir mercii yok. Yapanın yanına kar kalıyor. Mobese artık şart olmaya başladı. Polis sayısı yeterli değil. Lefkoşa’nın içinde adam asıp kesiyorlar ne polis var ne de devriye. Aklımızı evimizde çocuklarımızda kalıyor. Sürekli huzursuzluk içerisindeyiz. Biz eskiden Hataylı derdik, şimdi Hataylıları arar olduk. Ülkeyi Pakistanlılar, Nijeryalılar ile doldurdular, bunu hemen düzeltsinler.

Taşel Özkarataş – LTB Çalışanı – 48 Yaşında

Sen kendini korursan ancak güvenli olursun. Kavga gürültü varsa hemen oradan uzaklaşacaksın. Ben Surlariçi’nde yaşarım ve neler görürüm. Polis sayısı yeterlidir de işleyecek polis yoktur. Mobese konusunda bana göre geç bile kalındı. Garibanın Mobese’den korkacak hiçbir şeyi yoktur. Mobese’den hırsızı, arsızı, ahlaksızı, eroincisi korkar sade vatandaş neden korksun. 

Süleyman Kul – Esnaf – 47 Yaşında

Son yaşanan olaylar toplumda huzursuzluk yarattı. Kendimi bu ülkede artık % 50 güvende hissediyorum. Ailem için endişeleniyorum. Sonuçta son olaylardan sonra rahat değiliz. Polis sayısından ziyade ne kadar eğitim oldukları önemli. Mobese bu ülkeye şarttır. En ufak olayda bile Mobese’den faydalanılabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18