Pergama Patatesi Navtex Duvarını Aştı !!

Pergama Patatesi Navtex Duvarını Aştı !!
Yeşilada: Yasaya aykırı bir durum yok

 Şahali: Tüzüğün gerektirdiği biçimde hareket ediliyor

Güney Kıbrıs’taki Dayanışma Hareketi’nin, Rum Tarım Dairesi’nin KKTC’den Güney’e 2 milyon 500 bin kilo patates ihracına onay vermesi ve Rum piyasasının KKTC patatesi dolduğundan şikayet ettiği açıklaması üzerine; Rum Tarım Dairesi ve Tarım Bakanı KKTC’den Güney’e patates ihracının yasal olduğunu vurgulayan açıklamalar yaptı.

Patates Üreticileri Başkanı Ahmet Yeşilada ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, konuyu gazetemize değerlendirdi.

Yeşilada: Yasaya aykırı bir durum yok

Patates Üreticileri Başkanı Ahmet Yeşilada, gazetemize yaptığı özel açıklamasında yapılan ihracatın Yeşil Hat Tüzüğü’ne uygun olduğunu ve Avrupa Birliği himayesinde yapılmasından dolayı konu çerçevesinde yasaya aykırı bir durumun bulunmadığını ifade etti. Güney Kıbrıs’ın attığı bu adımla Akdeniz’deki gerginliği yumuşatmak amacıyla içte iş birliğine yönelmiş olup olmadığı hususunda açıklamalarda bulunan Yeşilada, böyle bir durumun muhtemel olduğunu dile getirdi.

Şahali: Tüzüğün gerektirdiği biçimde hareket ediliyor

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, konuyu gazetemize değerlendirirken, KKTC’den Güneye patates ihracatının Yeşil Hat Tüzüğü’ne tabi bir uygulama olduğunu belirtti. Yeşil Hat Tüzüğü’nün Avrupa Birliği’nin bir mevzuatının olduğunu kaydeden Şahali, bu bağlamda tüzüğün kurallarına uyulması gerektiğinden dolayı Güney Kıbrıs’ın kendi özel tavrını ortaya koymasının mümkün olmadığının altını çizdi. Ürün geçiş düzenlemelerinin tüzüğün gerektirdiği çerçevede olduğunu söyleyen Erkut Şahali, ihracat çerçevesinde herhangi bir sıkıntının bulunmadığını vurguladı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin içerisinde bulunduğu döneme uygun bir uygulaması olduğu yönünde değerlendirme yapmasının söz konusu olmadığını dile getiren Bakan Şahali, mevzuat çerçevesinde yapılması gerekenlerin uygulandığını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2018, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18