"Patates ithal eden bir ülke olacağız"

Patates fiyatları düşmeyecek

"Patates ithal eden bir ülke olacağız"
banner23

Ülkede patates fiyatları el yakıyor. KKTC’de rekoltenin düşük olması kilo fiyatını 25 liraya kadar yükseltti.  Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Elye Doğancı Patates Üreticileri Birliği Eski Başkanı Mehmet Bicen  fiyatların belli bir süre daha düşmeyeceğini açıkladı. Sonbaharda hasadın 4000 ton olacağını belirten Bicen, ülkenin Nisan ayı sonuna kadar ihtiyacı 6000 tondur. 2000 ton eksik ürün kalacaktır, birde Güney Kıbrıs’a da mutlaka gidecektir. Bundan dolayı çok büyük bir düşüş beklemiyoruz dedi.

“İLERİDE FİYAT 6 TL OLUR NİSAN’DA 13 OLUR”

Elye Doğan Patates Üreticileri Birliği Eski Başkanı Mehmet Bicen, patates hasadın sonuna doğru 6 TL’ye düşecektir. Ama Mart ve Nisan ayı gibi 12-14 TL arasına tekrar yükselecektir. Bu konuyla ilgili bakanlığı ve hükümeti uyardım. Eğer önlem alınmazsa patates ithal eden ülke olacağız diye konuştu.

“TÜK DEVREYE GİRMELİ”

Fiyatları dengede tutmak için Toprak Ürünleri Kurumu’nun devreye girmesini isteyen Mehmet Bicen, hükümet birlik ile bir taban fiyat belirleyip üreticiden ürünü almalıdır. Bunu soğuk hava depolarında tutmalıdır ve daha sonra kendisi TÜK aracılığıyla satmalıdır. Bu şekilde aracıların da fahiş kar etmelerinin önüne geçilmiş olur ifadelerini kullandı.

“ANALİZ YAPILMADAN GELDİ”

Türkiye’den gelen ürünler analiz yapılmadan geldi. Türkiye ile KKTC arasında var olan Kıyı Ticareti Anlaşması gereği KDV, gümrük ve analiz olmadan ülkeye giriş yapılıyor. Gelen ikinci partide yaptığımız incelemeler sonucunda mantarı hastalık ve toprak kanseri bulgusu dolayısıyla ikinci partiyi geri gönderdik. Gözle görülen bu hastalık sonucunda analiz istedik ve bunların dışında patateslerde bakteride olduğu ortaya çıktı.

2000 TON PATATESİ HAYVANLAR YEDİ

8 ay önce Güney Kıbrıs’taki alıcının orada gördüğü baskılar neticesiyle almamasından dolayı elimizde 2000 ton patates kaldı. Üretim fazlası olan bu mallar elimizde kalınca Türkiye’ye satmak için hükümetten 400 Bin TL değerinde fason teşviği istedik.Ancak vermediler bu malları da satamayınca üreticiler büyük zarar ettiler. Bizde o ürünleri mandıralarda hayvanlara yedirdik.

HÜKÜMET VURDUM DUYMAZ

Hükümetin üretime, üreticiye destek vermemesi bizleri bu noktaya getirdi. İhracat teşvik primini kaldırdılar, fason teşviği kaldırdılar, maliyetler arttı, sular azaldı ve tuzlandı sonuç bu şekilde oldu.

SU DENİZE AKIYOR

Bu konuda bütün hükümetler suçludur. Suyun geleceği 3 yıl önceden belliydi. Su gelmeden altyapısının yapılması gerekirdi. Uyudular, projelendirme yapmadılar. Şimdi ise su denize akıyor. Eğer bu su üretime katılmış olsaydı, şu an daha iyi durumda olurduk.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18