banner38

Özyiğit'ten çarpıcı açıklamalar...

banner32

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit bütçe görüşmelerinde görüşlerini aktardı.

Özyiğit'ten çarpıcı açıklamalar...
banner37
banner23

Hileli taşımacılık yapıldığını, bunun için bazı tedbirler alındığını ve izin kuruluyla çalışma yapıldığını ifade eden Özyiğit, bunların incelemede olduğunu kaydetti.

Özyiğit, haksız kazançlar önlenirse ve Kar-iş’le anlaşılırsa, refakatçilerin, sabah, bölgesinden toplayacağı çocukları toplayıp okula götüreceğini ve okul müdürünün vereceği işleri yapacağını, okul bitiminde de çocukları tekrar toplayarak, evlerine teslim edeceğini anlattı.

İki katlı binada özel eğitim yapılmasının doğru olmadığını, bu konuda bir düzenleme yapıldığına işaret eden Özyiğit, Erenköy Kütüphanesi konusunda projenin hazır olduğunu, kaynağın ise Türkiye’den istendiğini kaydetti.

Siyasi nedenlerle kurulan üniversitelere işaret eden Özyiğit, kendilerine ön izin başvurusunda bulunan üniversitelere hemen izin verilmediğini ve bunların enine boyuna incelendiğini söyledi. Özyiğit, yüksek öğretimde kalitenin arttırılmasından yana olduklarını vurguladı.

Öğrenci kayıt sistemine değinen Özyiğit, bu sistemin sağlıklı bir şekilde işlediğine işaret etti.

Akademisyen yetiştirme için çalışmaları olduğunu, burs tüzüğünün bakanlar kurulunda olduğunu ve bunun yeniden düzenleneceğini ifade eden Cemal Özyiğit, kurallara ve koşullara uyulduğu takdirde hak edenlere burs verileceğini vurguladı.

Eğitim Bakanlığı bütçesinin yüzde 16 arttığının doğru olmadığını, bunlara daha Türkiye yardımlarının eklenmediğini ifade eden Özyiğit, reel artışın yüzde 30’larda olduğunu dile getirdi. 

Ülkede toplam 62 noktada köy kadın kursu olduğuna işaret eden Özyiğit, yükselmeler konusunda yapılan çalışmaları anlattı.

23 Nisan ödenekleri konusunu göreve geldiklerinde önlerinde bulduklarını belirten Özyiğit, kullanmadıkları kalemlerden ödenekler ayırarak, ödemlerin yapılacağını kaydetti.

Özyiğit, DAİ ve DAK konusunda usulüne ve kurallara uygun olarak, imzalanan anlaşmalara bağlı kalarak, gerekenlerin yapılacağını ifade etti.

Cemal Özyiğit, bu yıl Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın 2019 bütçesinde hane halkı kaleminin alınmadığını, geçen yıl ise bu kalemin özel eğitim kurumlarında kullanılmak üzere iki tane engelli aracı almak için kullanıldığını vurguladı.

Komite daha sonra 924 milyon 87 bin 300 TL’lik Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bütçesinin genel görüşmesi tamamlayarak, bütçeyi oy çokluğuyla kabul etti.

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18