Özyiğit, soruları yanıtladı

banner32

Bir tv proğramının konuğu olan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, soruları yanıtladı.

Özyiğit, soruları yanıtladı
banner23

Özyiğit, sürekli olarak okul başlangıç tarihinin bilinip bilinmediğine dair sorgulandıklarını, bu soru üzerinden malzemelerin yetişmemesini eleştiren insanlara, mali yetersizliklerden ötürü gerçekleşen durumun onların ellerinde olmadığını aktardı.

Enflasyonun kaynağının şu anki hükümet olmadığını  vurgulayan Özyiğit, Türkiye’de değişen yönetim sisteminin, KKTC ile Türkiye arasında iletişim kopukluğuna neden olduğunu, yaşanan krizin bağımlılık krizi olduğunu belirtti.

Özyiğit programda ayrıca şu konulara değindi:

“Bu ülkede kağıt üretilmiyor, dışarıdan alacağız… Fakat yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Eğitim Vakfı’nın da desteğiyle kırtasiye temin ihalesi halloldu ve yavaş yavaş temin ediyoruz malzemelerimizi. Bu hafta komple bütün eksiklikleri gidereceğiz. Biz de farkındayız, okulların açılma tarihinin, asli mesele ülkenin geçmişten bu yana bağımlı bir ekonomiye sahip olması ve üretim yetersizliğidir.”

Öte yandan yabancı dil olan kitaplara da değinen Özyiğit, şunları aktardı:

“İngilizce, Almanca, Fransızca gibi ders kitapları ülkeye giriş tarihindeki kurdan TL’ye çevrildi ve haliyle fiyatları artmayacak. Bazı okullar çok daha pahalıya satıyormuş, velileri uyarıyorum, ilgili firmalardan daha ucuz fiyata temin edebilirsiniz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18