Özseyhan: 'KKTC'de fuhuş serbest'

banner32

Özseyhan: 'KKTC'de fuhuş serbest'
banner23

Rabia ÇAKMAK


Gece Kulübü İşletmecisi Eray Özseyhan, gece kulübünde çalışan konsomatrislerin hangi denetimlerden geçtiklerini, gece kulübü çalıştıran patronların bu konu hakkında beklentilerini ve ülkeye çalışmak için gelen kadınların hangi koşullarda çalıştıkları konusunda merak edilenleri aktardı.


Kanal T’de yayınlanan ve Kartal Harman’ın hazırlayıp sunduğu “Kartal Harman’la Ayak Üstü 1 Saat” isimli programa konuk olan Gece Kulübü İşletmecisi Eray Özseyhan, Rusya veya başka ülkelerden gece kulübünde çalışmak için Kıbrıs’a gelen kadınların hükümet izninde onaylı acenteler tarafından getirildiğini, havalimanından girişte imza karşılığında muhaceret yaptıklarını belirtirken, kızların kendi isteğiyle geldiklerini ve bu konuda kaçak getirilme gibi bir konunun söz konusu olmadığını belirtti.


“Kimse bana kızları zorla tutuyoruz demesin”


Gece Kulübü İşletmecisi Eray Özseyhan, elindeki muhacerat belgelerini iletmesinin ardından bu işin ispatlı yapıldığını, kızların bir defa gelme gibi durumun olmadığını aksine ülkeye 10’dan fazla gidiş geliş yapan kızların olduğunu açıkladı. Ülkeye gece kulübünde çalışmak için gelen kadınların havalimanından itibaren kontrol eşliğinde gerek hastane muayeneleri gerek devletten izinlerinin alındığını ve her hafta kızlarının hastanede ve polis tarafından herhangi bir sıkıntı yaşayıp yaşamamaları dahilinde sorgulandıklarını belirten Özseyhan, aksi durum yaşanması halinde kızların ülkelerine geri gönderildiğini aktarmasının yanında “kimse bana kızları zorla tutuyoruz demesin” dedi.


“Pasaportları evlenmemeleri için alınıyor”


“Neden kızların pasaportlarını alıkoyuyorsunuz” sorusunu yanıtlayan Özseyhan, elindeki yazıda “çalışma karnesi olan konsomatrislerin pasaportları ülkede kaldıkları süre içerisinde muhafaza edilmek üzere polis örgütü muhaceret birimine teslim edilir” bazı bağımsız grupların kızları zorla alı koyuyorsunuz sözlerini yalandır dedi. Yurt dışında da aynı işi yapan konsomatrislerin pasaportlarının polis muhacerette olduğunu belirten Özseyhan, kadınların pasaportlarının bitmesi dahilinde havalimanında pasaportlarının kendilerine verildiğini ve ülkelerine gönderildiğini kayıt etti. Gece Kulübü İşletmecisi Eray Özseyhan, kadınların polis tarafından alınmasının tek sebebinin çalıştıkları ülkede biri ile evlenmesini engellemek olduğunu ifade etti.


“Fahişelik sadece Kıbrıs’ta serbest değil”


“Gece kulüplerinde fuhuş yaptırıyor musunuz” sorusu üzerine “fuhuş her yerde vardır” diyen Özseyhan, fuhuşun arabada, markette, okulda, her yerde olduğunu ve yeri ve zamanı olmadığını belirtmesinin yanında, kızlarının gece kulübü odalarında fuhuş yaparken bulunduğunu fakat mahkemede fuhuşa itham ve delil yetersizliğinden dolayı beraat ettiklerini aktardı. “Niye mahkum olmadılar” diyen Özseyhan, hukukçuların olaylara fahişelik üzerinden gitmesi taktiğini verdikten sonra bunun sebebinin ülkede fuhuşun serbest fahişeliğin henüz yasal olmamasından dolayı olduğunu açıkladı.


“Devlet fuhşun bilincinde”


“Hodri meydan”


Kulüp olarak ayda 60.000 Bin TL civarında devlete vergi ödediklerini belirten Özseyhan, bunun sebebinin devletin kendilerine “siz kadın satıyorsunuz” sebebiyle bu kadar vergi aldıklarını ve bundan dolayı kendilerinin bir şampanyayı 500’e varan fiyatlarda açtıklarını aktardı. Özseyhan, bünyesinde çalışan kızlar için toplamada her ay 70.000 Bin Türk Lirası hükümete vergi verdiğini kayıt etti. “Devlet her şeyin bilincinde” diyen Özseyhan, kumarhanelerin ışıl ışıl tabelalarını halkı rahatsız ediyor diye sökülmediğini fakat kendi gece kulübünün tabelalarının söküldüğünü açıkladı. Konsomatrislerin 24 saat köle gibi çalıştırılıyor sözüne “ispat etsinler hodri meydan” diyerek bu işin yalan olduğunu dile getirdi.


“Kızlarımız özgürdür”


“Devlet kızlarımızın özgürlüğünü kısıtladı”


Gece Kulübü İşletmecisi Eray Özseyhan, 2003 senesinden sonra devlet tarafından konsomatrislerin özgürlüklerinin kısıtlandığını belirtirken bunun sebebinin konsomatrislerin mahalle vb. Yerlerde halkla iç içe oturulmasının istenmediğini çünkü kızlarının gece sarhoş geldiğini veya balkon ve bahçe gibi yerlerde halka uygun giyinmemesi ithamıyla yapıldığını belirtti. Kızlarının halk ile beraber yaşaması izninin verilmesi dahilinde kendisinin müsteşar ve bakanların oturduğu mahallede ev tutacağını eğer bakan ve müsteşarlar rahatsız olmazsa halkın da rahatsız olmayacağını göstermek istediğini ifade etti.


“Gece kulüplerinin kapatılması politiktir”


Gece Kulübü İşletmecisi Eray Özseyhan, 4 gece kulübünün kapatılmasının politik olduğunu aktarırken, 6 kişilik bir devlet kadrosu tarafından bu kararın alındığını fakat Lefkoşa Türk Belediyesi’nin gece kulübünü kapatma gibi bir yetkiye sahip olmadığını bildirdi. İçişleri Bakanlığına bağlı olduklarını  açıklamasının ardından gece kulüplerinin kapatılmasında bu 6 kişilik kadronun söz sahibi olduğunu kayıt etti. Kurallara uyulmadığı takdirde gece kulüplerinin kapatıldığını aktardı.


“Gece kulüpçülüğümüzü bize geri versinler”


“Kızlarımızı serbest bıraksınlar”


Gece Kulübü İşletmecisi Eray Özseyhan, rahat bir şekilde konsomatrislik yapılmasını, hükümetin bu konuda sıkıcı tavır takınmamalarını, belirtilen saatlerde çalışılmasını ve kızların özgür olmalarını istediklerini açıklamasının yanında polislerin kızları gece kulübünde bulmaması dahilinde sıkıntı çıkardıklarını ve kızların özgürlüğünü kısıtladıklarını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2018, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18