Özgürgün 'Geciktirme niyetimiz yok'

banner32

Özgürgün 'Geciktirme niyetimiz yok'
banner37
banner23
Hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde TDP'yi ziyaret eden Özgürgün "Geciktirme gibi bir niyetimiz yok, umarım en kısa sürede görüşmeler sonuçlanır ve icraat yapabilecek güçlü bir hükümet kurulur" dedi.

Özyiğit "Kararımızı ilk günden açıkladık”

 

Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurma görevi verilen UBP Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün, dünkü Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ziyaretinin ardından bugün ikinci olarak Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) ziyaret etti.

TDP’de saat 11.00’de başlayan görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü. Görüşme sonrasında iki parti başkanı açıklama yaparak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan ve UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’e, Genel Sekreter ve Mağusa milletvekili Dursun Oğuz, Lefkoşa milletvekili Zorlu Töre, Girne milletvekili İzlem Gürçağ ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar eşlik ederken, TDP’den ise Genel Başkan Cemal Özyiğit, Genel Sekreter Asım İdris, Girne milletvekili Zeki Çeler ve parti meclisi üyeleri Sakiye Özaltıner ve Ayşe Öztabay hazır bulundu.

Özyiğit "Kararımızı ilk günden açıkladık

İlk sözü alan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 7 Ocak’ta halkın sandığa gitmesiyle 6 partili bir meclis oluşumu ortaya çıktığını belirterek, Özgürgün’ün hükümet kurma yetkisini Cumhurbaşkanı’ndan almasıyla kendilerini ziyaret ettiğini ancak TDP’nin bu konudaki kararını ilk günden açıkladığını söyledi.

Görüşmede, pazartesi günü kendilerine göre saldırı olarak nitelenebilecek olaylar ve sonrasında yaşanan güvenlik zafiyetleriyle ilgili endişelerini ve ülkenin genel sıkıntılarını görüşme fırsatı bulduklarını belirten Özyiğit, Özgürgün’e ziyaretinden dolayı teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi.

Özgürgün "Geciktirme niyetimiz yok"

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün ise, hükümeti kurma görevi çerçevesinde TDP’yi ziyaret ettiğini belirterek, “Görüşlerini önceden biliyorduk ancak demokratik bir ülkede yaşıyoruz ve demokrasinin sonuna kadar yaşatılması hepimizin en temel ortak görevi. Bu açıdan biz bu demokratik teemmüller gereği ziyaret ettik” dedi.
Bu ziyarette sadece hükümeti değil başka konuları da konuşabileceklerini bildiklerini de belirten Özgürgün, hükümeti kurma çalışmaları içerisinde ‘şu partiyle görüşürüz şununla görüşmeyiz’ noktasında olamayacaklarını söyledi.

Özgürgün, ülkenin içinde bulunduğu seçim sonrası döneminde arzu edilmeyen gelişmeler de olduğuna işaret ederek, bunlarla ilgili gerekli açıklamaları zaten yaptıklarını belirtti.
Hizmet bekleyen birçok kesim olduğunu ve güçlü bir hükümetin kurulması için üzerine düşeni yapacağını vurgulayan Özgürgün, “Daha önce de söyledim, geciktirme gibi bir niyetimiz yok. Umarım en kısa sürede görüşmeler sonuçlanır ve icraat yapabilecek güçlü bir hükümet kurulur” dedi.

Polisin zaafiyet var mıydı?

İki parti başkanı açıklamalarının ardından bir soru üzerine, kısa süre önce yaşanan olaylarda polis zafiyeti olup olmadığı ve sonrasında gerilime neden olan söylemlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Polisin iç güvenliği sağladığını ve özveriyle görev yaptığını dile getirerek bu görevlere örnekler veren Özgürgün, “Toplumsal olayların psikolojisi ve eğitimi, güvenlik tedbirleri farklıdır. Bizde de bu tip olaylar fazla değildir, polisimiz bugüne kadar toplumsal olaylara müdahalede de soğukkanlı ve görevinin gereğini yerine getirecek şekilde davranmıştır. Ancak zaman zaman şikayetler ve eleştiriler olabilir. Ben Polis Genel Müdürü’yle de görüştüm, onların hassasiyetini biliyorum…” dedi.

Saldırı tasvip edilemez.. Fikre fikirle karşılık verilir, şiddetle verilemez

Özgürgün, o gün yaşananların, Meclis’e veya herhangi bir yere saldırının tasvip edilemeyeceğini vurgulayarak, “Fikre fikirle karşılık verilir, şiddetle verilemez. Demokrasi bunu gerektirir” diye konuştu.

Zaman zaman toplumsal olayların provokatörler tarafından desteklenmesi halinde de polisin gereken tedbirleri alması gerektiğini söyleyen Hüseyin Özgürgün, ülkede bu tür olayların fazla yaşanmadığını, polisin de bu konuda üzerine düşeni yapacağına inandığını belirtti.

Tasvip etmiyoruz"

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, bu konuda tüm partilerle de görüştüklerini ve hemen hemen hemfikir olduklarını dile getirerek “Ne bu olayları yapanları ne de neden olanları tasvip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Özyiğit "Polis Genel Müdürü topluma bir açıklama borçlu

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise ilk günden bir güvenlik zafiyeti olduğunu dile getirdiklerini, özellikle Polis Genel Müdürü’yle kendilerinin görüşmediğini ancak Polis Genel Müdürü’nün topluma bir açıklama borçlu olduğunu söyledi.

Ya görevini yapmalı ya da istifa etmeli

Gerek Meclis’in içinde ve dışında, gerekse Afrika’ya yapılan saldırıda polisin ne yaptığını açıklamak zorunda olduğunu vurgulayan Özyiğit, “Genel Müdür ya görevini yapmalıdır ya da istifa etmelidir” dedi.

Cemal Özyiğit, gelinen aşamada yaşanan güvenlik zafiyetinin uzun zamandır dile getirdikleri polisin sivile bağlanmasını zaruri kıldığını ve herkesin bu konuda adım atması gerektiğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 15:17
YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18