Özersay, Rumların oyununu Cenevre'de bozdu

Özersay, Rumların oyununu Cenevre'de bozdu
banner23

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İsviçre’nin Cenevre kentinde BM yetkilileriyle yaptığı çeşitli temaslarla ilgili BRT’ye açıklamalarda bulundu.

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı ve Cenevre’deki Rum temsilciliğinin Birleşmiş Milletler’deki (BM) bütün kurum ve kuruluşlara mektuplar gönderdiğini belirten Özersay, Kıbrıs Türk heyetinin görüşmelerinin iptal edilmesi yönünde girişimde bulunduğunu söyledi.

“Çağ dışı davranıyorlar”

Rumların, BM çatısındaki kuruluşları etkileme girişimlerini önlemek için görüşmelerini kamuoyuna açıklamadan yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Özersay, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin davranışını “çağ dışı” olarak yorumladı.

Özersay, Cenevre’de insan hakları ve mültecilerle kayıp şahıslar gibi konularda çalışmalar yürüten BM yetkilileriyle görüşmeler yaparak Kıbrıs Türk halkının sesini duyurmaya çalıştıklarını anlattı.

Dışişleri Bakanı Özersay, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Rum yönetimi, özellikle Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve buradaki temsilcilileri, son derece çağ dışı bir yaklaşım ortaya koyuyorlar. Bizim BM’nin kurumları ve yetkilileriyle bir araya gelmemizi engellemeye çalışıyorlar. Sesimizin duyulmasını, düşüncemizi başkasının duymasını, duruşumuzu, argümanlarımızı, olayları nasıl gördüğümüzü başkalarının duymasını engellemeye çalışmak bize göre çağ dışı bir yaklaşımdır. Ama yine de bizim yılmamız, vazgeçmemiz söz konusu değildir.”

“Sesimizin kısılmasına müsaade etmeyeceğiz”

KKTC’nin seçilmiş temsilcileri ve yetkilileri olarak Kıbrıs Türk halkının duruşunu, taleplerini ve endişelerini yapacakları görüşmelerle net şekilde aktarmaya devam edeceklerini vurgulayan Özersay, şunları kaydetti:

“Biz sesimizin kısılmasına müsaade etmeyeceğiz. Eğer bu daha uzun süreçli bir mücadele gerekiyorsa, bu mücadeleyi vereceğiz. Kıbrıs Türk halkının sesinin duyulması mücadelesini Kıbrıs’ın dışında da vermeye devam edeceğiz. Kıbrıs Türk halkının sesini kısmaya, kesmeye kimsenin gücü yetmeyecek.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18