Özersay: Kapalı Maraş'ta hükümet politikamızı henüz açıklamadık

Özersay: Kapalı Maraş'ta hükümet politikamızı henüz açıklamadık
banner23

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay Kapalı Maraş’la ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Kıbrıs Web TV’de konuşan Kudret Özersay Kapalı Maraş’ın açılacağı yönündeki haberleri yorumlayarak nasıl bir politika izleyeceğimizi henüz açıklamadık dedi.

Özersay, Kapalı Maraş’la ilgili öncelikle envanter çalışması yapılacağını bunun ardından çıkacak verilere dayanarak atılacak adımın şekilleneceğini söyledi.

Özersay, Maraş’taki binaların kullanılabilecek durumda olmaların tespiti, elektrik, su, kanalizasyon gibi unsurların durumunun tespiti ve oradaki mülklerin kime ait olduğunu tespitinin yapılacağını ifade etti.

Maraş’ın ölü alanların hayata dahil edilmesi yönünde adım atıyoruz diyen Özersay, envanter çalışmasının hafta başından itibaren başlayacağını söyledi.

Mete Tümerkan’ın Kıbrıs konusuna etkisi ne olacak sorusuna Özersay “ Bu kadar yıl sonra Kapalı Maraş’ın bir yere oturtulacağı konu yok. Bu adım Kıbrıs Türk tarfı için önemli bir adımdır. Taşınmaz Mal Komisyonu kurduk. Kıbrıs Rum tarafı karşı çıkmıştı. Ve binlerce kişinin daha sonra başvurduğunu gördük. Ve Kapalı Maraş'ta da inanıyorum ki eski sahipleride gelecek soracak. Tıkanmış bu konu ile ilgili önemli bir adım atacağımıza inanıyorum .

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay Geçitkale Havaalanı konusuna da  değindi. 

Özersay, Ercan’daki sözleşme gereği, Geçitkale’de sınırlı ve belirli tipte uçuşların yapılacağını aktardı. Eğitim, paraşütle atlama gibi uçuşların yapılabileceği havaalanıyla ilgili, Sivil Havacılık Dairesi’nden izin alınması gerektiğine dikkat çeken Özersay, şöyle devam etti:

"Sınırlı ve belirli tiplerde uçuşlarına ilişkin bir karar üretildi. Gerekli izin ve tedbir alınması gerekir. Geçtkale Havalimanı Kapalı Maraş gibi dondurulmuştur. Dondurulmuş olan bir statükodur. Biz değişen şartlar içinde en önemli aktörlerin gözden geçirilmesini söyledik . Kapalı Maraş’ta böyledir. Kangrene dönüşmüştür. Harekete geçirilmeli."

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18