Özersay'dan kapı yorumu

Özersay'dan kapı yorumu
banner23

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, BRT’ye yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs Rum yönetiminin “8 Haziran’da 5 kategorideki kişiler için sınır kapıları açılsın” önerisini değerlendirdi. Özersay, hükümet kararı olmadan kapıların açılması hayata geçmesi mümkün değildir” dedi.

Özersay, bu konudaki gelişmelerin, Güney’deki vaka sayısının durumuna bağlı olduğunu söyledi.

8 Haziran'dan önce Güney’deki pozitif vaka sayısının artması halinde, geçişlerin söz konusu 5 kategorideki kişiler için açılmasının risk taşıyacağını belirten Özersay, “Böyle bir durumda, tedbirlerimiz daha farklı olacak” dedi.

Özersay, “Kapıların en erken zamanda açılmasını istiyoruz ama toplum sağlığı pahasına değil” diyerek, dengeyi sağlayacak olan merciinin Bakanlar Kurulu olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in, sınır kapılarının açılması konusunda “anlayış birlikteliğinde” olduğunun ifade edilmesi üzerine Özersay, “Anlayış birlikteliği olur ama buna hükümet karar verir. Hükümet kararı olmadan kapıların açılması hayata geçmesi mümkün değildir” dedi. BRTK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18