"Özel sektörde iflaslar olacak"

“Felaket tellallığına gerek yok”

"Özel sektörde iflaslar olacak"
banner23

Mahmut DOĞAN

Ülkemizde yapılan İhracatımız ithal ettiğimiz ürünlerin sadece % 7’sini karşılıyor. Dövizde yaşanan artış ise en çok asgari ücretliyi vurmakta, ancak hükümet emekçilerin maaşlarına zam yapılmasına direnç göstermeye devam ediyor. Memurlar eşel mobil sistemi ile korunurken asgari ücretliler bu imkandan yararlanamıyorlar. Konuyla ilgili Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Ekonomist Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı dövizdeki artışı ve alınması gereken önlemleri değerlendirdi. 

“İhracatımız ithalatımızın % 7’si kadar”

İhracatımız ithal ettiğimiz ürünlerin %7’sini karşılıyor. Türkiye’den gelen ürünler dahi döviz üzerinden bizim pazarımıza giriyor. Bunu bile TL ile yapmayı başaramadık. Ülkede krediler, kiralar, harçlar her şey döviz üstünden yapılıyor. 

“Hükümet bütçede geleceği göremedi”

Döviz arttıkça enflasyon da beraberinde yükseliyor. Bu zamlardan en çok asgari ücretli ve özel sektör çalışanları etkileniyor. Hükümet bütçede geleceği göremediği için asgari ücrete zam yapmaya direnç gösteriyor. Asgari ücretin zam alması maliyenin üzerindeki gider kalemlerinde artışa neden olacağından devlet bu yükü almak istemiyor. 

“Özel sektörde iflaslar olacaktır”

Türkiye’ de ise durum biraz daha farklı. Yapısal kaynaklı sorunlar vardır, Brunson olayı göstermeliktir. Zaten böyle giderse yakın zaman özel sektörde birçok firma iflas edecektir. Dış dünya yatırım iklimini kötü gördüğünden dolayı Türk ekonomisine iyi bakmamaktadır. 

“Felaket tellallığına gerek yok”

Türkiye ile yakın zamanda ABD’nin ilişkilerinde gerilim düşürücü bir atmosfer oluşacaktır. Ekonomi ve Dışişleri bakanlarının açıklamaları bu yöndedir. Eminim ki Türkiye gerekli tasarruf tedbirlerini alır, AB ile ilişkilerini de müktesebatına uygun götürürse dövizde durulma yaşanacaktır. Bunlar gerçekleşmediği takdirde ise dolar 5 buçuk lirayı görecektir. Ama ben yakın zamanda olumlu adımlar atılacağını düşünüyorum, bu yüzden felaket tellallığı yapmaya gerek yok.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18