'Ortaklık isteniyorsa; işte fırsat!'

'Ortaklık isteniyorsa; işte fırsat!'
“Kıbrıs’ta her 2 toplum da eşittir”

“Rum, en akılcı önerimizi ellerinin tersiyle itti”

“Ortaklık isteniyorsa; işte fırsat!”

Candan MERT

Eski Müzakereci Osman Ertuğ, gazetemize yaptığı özel açıklamasında Rum tarafının doğalgaz arama çalışmalarında son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, bu bağlamda TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın değerlendirmeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

“Kıbrıs’ta her 2 toplum da eşittir”

Eski Müzakereci Osman Ertuğ, gazetemize yaptığı özel açıklamasında Rum tarafının doğalgaz arama çalışmalarında son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, bu konuda daha önce KKTC Dış işleri Bakanlığı ve anavatan Türkiye tarafından bunun tek taraflı bir girişim olduğu ve Kıbrıslı Türklerin de haklarının göz önüne alınması yönünde yapılan açıklamaların bulunduğunu ifade etti. Kıbrıslı Rumların münhasır ekonomik diye adlandırdıkları sahaların bir bölümünün Türkiye’nin kıta sahanlığı ile örtüştüğünün görüldüğünü dile getiren Osman Ertuğ, dolayısıyla bu durumun Uluslararası Hukuk açısından da Kıbrıs Rum tarafının yapmaması gereken şeyler olduğunu kaydetti. Kıbrıs çerçevesinde her 2 halkın da eşit haklara sahip olduğunu ifade eden Eski Müzakereci Osman Ertuğ, bunun ancak diyalog yoluyla ve hakkaniyet içerisinde çözümlenmesi gerektiğini belirtti.

“Rum, en akılcı önerimizi ellerinin tersiyle itti”

Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının, Doğu Akdeniz’de haklarını koruyabilmesi açısından izlemesi gereken yollara değinen Eski Müzakereci Osman Ertuğ, 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu döneminde bu bağlamda 2 yapıcı önerinin sunulduğunu dile getirirken, konu çerçevesinde ortak çalışmanın önerildiğini ifade etti. Öneriler kapsamında Birleşmiş Milletler(BM) Genel Sekreteri’nin altında bir fon oluşturularak bundan elde edilecek gelirlerin silahlanma gibi zararlı faaliyetlere değil, olası bir anlaşmayı finanse etme amacıyla kullanılması gerektiğinin belirtildiğini ve 2’nci öneride de bunların tekrarlandığını kaydeden Osman Ertuğ, buna ek olarak Türkiye ile görüşüldüğünü ve Avrupa’ya ihracatın TC üzerinden yapılabileceğinin söylendiğini vurgularken, en ekonomik, akılcı ve mantıklı projenin bu olduğunun belirtildiğini ancak Rum tarafının bu önerileri elinin tersi ile ittiğini dile getirdi.

“Türkiye gereken adımları atmalıdır”

Rum tarafının tek yanlı faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiğini kaydeden Eski Müzakereci Osman Ertuğ, mevcut konumda Türkiye ile KKTC’nin istişare içerisinde olduğunu belirtirken, fiili açıdan da buna müsaade edilmediğinin söylendiğini ve bu yaklaşımın doğru olduğunu düşündüğünü ifade etti. Gerek KKTC, gerekse de TC’nin bahse konu bölgelerdeki kendi haklarını korumak için Türkiye’nin NavTex ilan ettiğini ve önümüzdeki günlerde de devam edeceğini dile getiren Osman Ertuğ, Kıbrıs Rum tarafının ‘Bunun bitiminden sonra Türkiye tekrar uzatacak mı?’ sorusuna yanıt alabilme amacıyla beklediğini aktarırken, “Bence Türkiye bu noktada gereken her türlü adımı atmalıdır” diyerek, bunun saldırgan tutum ile değil, savunma maksatlı olarak hakların korunması çerçevesinde kararlı olunduğunun aktarılması gerektiğini kaydetti.

“Afrin Harekatı fırsat bilindi”

Kıbrıs Rum tarafının Yunanistan ile iş birliği içerisinde Türkiye’nin Suriye Afrin bölgesinde yürütmekte olduğu harekatı fırsat bilerek gerek Ege’de, gerekse de hidrokarbonlar konusunda tahrik edici tutumlarını arttırdıklarını kaydeden Osman Ertuğ, bu bağlamda 3’üncü ülkeleri yanlarına çekerek taraflı biçimde Türkiye’ye karşı kullanmakta olduklarını ancak bunun geçmişte netice vermediği gibi bugün de neticesiz kalacağını dile getirdi. Bu tür girişimler hususunda asıl temkinli olması gerekenin Kıbrıs Rum kesimi olduğunu belirten Eski Müzakereci Ertuğ, “Dikkat etsinler de kendilerini kullandırtmasınlar, Kıbrıs Rum tarafının bu yaklaşımı yanlış bir yaklaşımdır” ifadelerini kullandı.

“Rum tarafına uyarı niteliğindedir”

Bu bağlamda TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Bizim için Afrin neyse, Ege ve Kıbrıs da odur’ sözlerini değerlendiren Eski Müzakereci Osman Ertuğ, bu ifadeleri ile Erdoğan’ın Türkiye’nin güvenliği açısından Afrin’in taşıdığı önemin Ege ve Kıbrıs için de geçerli olduğunu ve 3’ünün de aynı konular olduğunu belirtmek istemediğini ifade etti. Mevcut konumda Afrin’in teşkil ettiği tehdit veya durum neyse, ada olarak Kıbrıs ve Kıbrıs Rum tarafının da, Doğu Akdeniz ve Ege’nin de aynı olduğunu söylediğini dile getiren Osman Erkut, bunun Kıbrıs Rum tarafına karşı bir hatırlatma, hatta bir uyarı niteliğinde olduğunun bilinmesi gerektiğini vurguladı. Dolayısıyla bu durumun ciddiye alınması gerektiğini belirten Erkut, en uzun sahili olan Türkiye’nin ve KKTC’nin Doğu Akdeniz’de çıkarlarının büyük olduğunu kaydederken, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki güvenliğinin bir ayağının Hatay, diğer ayağının da KKTC olduğunu ve bunun Yunanistan tarafından da dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.

“Ortaklık isteniyorsa; işte fırsat!”

Eski Müzakereci Osman Erkut, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın zenginliğin ortak bir zenginlik olduğu ve Rumların tek başına kullanamayacağı yönündeki değerlendirmeleri konusunda açıklamalarda bulunurken, konunun Kıbrıs Rum tarafı için  bir sınav olduğunu kaydetti. Rum tarafının çözüm taraftarı olmadığını ortaya koyduklarını ve bunun bilindiğini aktaran Osman Erkut, bu durumun son bir sınav olarak önlerinde durduğunu belirtirken, “Eğer gerçekten bir ortaklık isteniyorsa, işte ona başlangıç noktası teşkil edilebilecek konu hidrokarbonlar konusu önümüzde duruyor.” diyerek, bütünlüklü çözüm beklenmeden bu konuda bir iş birliği içerisine girilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Akıncı’nın yaptığı açıklamaların Eroğlu zamanında atılan adımın devamı niteliğinde olduğunu belirten Osman Erkut, Akıncı’nın bir nevi ‘Gelin bu konuda iş birliği yapalım ki; hedefimizin ortaklık yönünde olduğunu ortaya koyalım’ ifadelerini kullandığını dile getirdi. Bu önerinin Rum tarafının değerlendirmesi gerektiği bir öneri olduğunu söyleyen Eski Müzakereci Erkut, “Bugüne kadarki tavırlara bakılacak olursa Rum tarafı bu öneriyi değerlendirecekmiş gibi durmuyor” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18