Onlar KKTC’nin kadın şoförleriOnlar KKTC’nin kadın şoförleri

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Haberal Kıbrıslı Gazetesi yollarımızın kadın kaptanlarına söz verdi. 

Onlar KKTC’nin kadın şoförleriOnlar KKTC’nin kadın şoförleri
banner23

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Haberal Kıbrıslı Gazetesi yollarımızın kadın kaptanlarına söz verdi. 

Ülkemizde hem iş dünyasında hem siyasette kadının yeri bu günlerde bir kez daha irdelenirken, kadına şiddet olayları da maalesef gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Öte yandan ülkemizin kadın şoförleri işlerine olan saygıları, trafikteki dikkatli seyirleri ile gururlandırıyor 

Gazetemize konuşan Fatma Fındık ve Ayşe Kafa Menteşoğulları hem mesleklerini anlattı hem de aldıkları olumlu tepkileri paylaştı. Ayşe Kafa Menteşoğulları sevdiğim için mesleğinde eşime yardım ediyorum ve büyük keyif alıyorum dedi. 48 yaşındaki Fatma Fındık ise işimi büyük bir keyif ile yapıyorum, çok güzel bir örnek olduğumu düşünüyorum diye konuştu.

“Çok Güzel Bir Örnek Teşkil Ettim”

Adım Fatma Fındık, 48 yaşındayım. Yavaşköy- Malıdağ – Gönendere – Cihangir ve Düzova hattında çalışıyorum. Sabah saat 6:10’da anahtar çeviriyorum, 

8:10’da işim bitiyor.  Eşim bu işle meşguldü ve ara sıra araba kullanmayı bana öğretirdi. Bende bu süre zarfında bu işi sevdiğim için kendisine yardımcı olabileceğimi söyledim. İlk başta karşı çıktı istemedi etraftan laf söz olur diye çekindi. Sonra kendisi de yavaş yavaş alıştı. Şimdi ise işimi büyük bir keyif ile yapıyorum, çok güzel bir örnek olduğumu düşünüyorum diye konuştu.

“Trafikte Saygılı Davranıyorlar”

Fatma Fındık çok güzel tepkiler alıyorum etrafımda takdir ve beğeni görüyorum. Özellikle özel taşımacılık yaptığım çocukların aileleri takdir edip beğeniyorlar. Trafikte de oldukça kolaylık yaşıyorum. Kadın olduğum için yol verip tolerans gösteriyorlar. Sıkıntı yaşamıyorum dedi.

“İşinizi Sevin”

Fatma Fındık, görüntü açısında yapılamaz gözükse de kesinlikle yapılabilir bir meslek. Yeter ki işiniz sevin dedi.

“27 Yıllık Şoförüm”

Bir diğer kadın şoför Ayşe Kafa Menteşoğulları da 53 yaşındayım ve 27 senedir otobüs kullanıyorum. Beyarmudu – Akdoğan hattında çalışıyorum ve Pile’ye kadar gidiyorum. Sabah 7’de başlıyorum işe öğlen 3’te bitiriyorum. İşimi severek yapıyorum. 14 yaşından beri bu işin içerisindeyim. İlk başlarda bu babamın mesleğiydi, şimdi eşimin mesleği oldu şeklinde konuştu.

“Takdir Edenlerde Var Eleştirenlerde”

Ayşe Kafa Menteşoğulları, takdir edenler de var, eleştirenlerde var.  Hatta bir bayan önüme atıldı ve bana helal olsun diye bağırdı. Bazen erkek şoförler bizi üzüyor bazılarında anlayış hiç yok. Yolda bağırarak, korna çalarak yanımdan geçiyorlar. Ama çok saygılı ve iyi davrananlarda yok değil. Polisin tavrı ise bize gayet anlayışlı ifadelerini kullandı.

“Kadınlar Meslek Sahibi Olmalı”

Ayşe Kafa Menteşoğulları, herkes çalışmalı bu işin kadının erkeği yok. Özellikle kadınlarının çalışması ve meslek sahibi olması gerekiyor diye konuştu.

Kar-İş’ten Kutlama

Kar-iş Başkanı Bekir Beksan Akandere de Kar-İş üyeleri kadın meslektaşlarımızı. Bu zorlu sektörde göstermiş oldukları azim ve başarıdan dolayı tebrik edip, sektörümüze renk kattıklarını ifade ederken ayrıca  zamansız evimizden çıkıp işe gitmek zorunda kaldığımızdan dolayı yalnız bıraktığımız eşlerimizin bize göstermiş oldukları anlayıştan dolayı minnetimizi sunar, Kadınlar gününü kutlarız dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Samiye yurun
Samiye yurun - 2 yıl Önce

Kibrista ik ve tek.kadin makam soforlugunu yapmak bana nasil oldu..makam soforu olmanin da kurallari var..

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18