Olası yeni anlaşmada Türkiye nerede?

Olası yeni anlaşmada Türkiye nerede?
banner23

Candan MERT


Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Milletvekili Asım Akansoy, dün katıldığı bir televizyon programında kendisine sorulan ‘Yeni sistemde Türkiye’nin tek yanlı müdahale hakkı olacak mı, olmalı mı?’ sorusuna karşılık ‘Yeni bir güvenlik rejiminin tesis edileceği ve bu rejim içerisinde herhangi bir ülkenin tek yanlı bir müdahale hakkının bulunmadığı ve 2018 yılında AB üyesi olacak olan bir devletin tek yanlı müdahale hakkı ile bir ‘garantöre’ yetki vermesinin söz konusu olamayacağına, Guterres çerçevesinin de bunu söylediğine ve konudaki görüşünün net olduğuna’ dair bir açıklama yaptı.  Açıklamanın ardından, yeni bir anlaşmada Türkiye’nin tek yanlı müdahale hakkının olmayacağı yönündeki ifadelerin yalnızca Akansoy’u mu, yoksa CTP’nin tümünü mü kapsadığı sorusu akıllarda yerini aldı.


Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, parti Milletvekili Asım Akansoy’un katıldığı televizyon programında yeni bir anlaşmada Türkiye’nin tek yanlı müdahale hakkının olmayacağı yönünde kullandığı ifadeleri yalnızca Akansoy’u mu, yoksa CTP’nin tümünü mü kapsadığı konusunu değerlendirirken, ifadelerin Akansoy’a ait olduğunu ve partinin bu yönde bir açıklamasının bulunmadığını dile getirdi.


Sorakın: Yeni garanti sistemine ihtiyaç var


Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, konu bağlamında Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında programı dinlemediğini belirtirken, Crans Montana’dan Guterres çerçevesinin çizildiğini ve 28 Hazirandan 7 Temmuza devam eden müzakere sürecinin olduğunu kaydetti. Bu süreçte enine boyuna her konunun tartışılıp görüşüldüğünü ifade eden Genel Sekreter Erdoğan Sorakın, güvenlik ve garantiler meselesinde herhangi bir uzlaşıya varılamadığını aktardı. Müzakereler devam ederken konferansın yarım kaldığını ve devam edeceğini umduklarını ifade eden Erdoğan Sorakın, konu bağlamında CTP olarak ‘Guterres çerçevesi şöyle, böyle’ diye yorumlamadıklarını kaydederken, “Ancak yeni bir güvenlik ve garanti sistemine ihtiyacın bulunduğunu bütün taraflar kabul etmiştir.” dedi.


“Müzakere sürecinde göreceğiz”


Kendi çabalarının Kıbrıs sorununun Crans Montana’da kaldığı şekliyle, kaldığı yerden sonuç odaklı biçimde çözülmesi yönünde olduğunu dile getiren Genel Sekreter Sorakın, “Bunun içerisinde güvenlik ve garanti sisteminin de yer alacağını çok iyi biliyoruz. Nasıl bir uzlaşıya varılacağı konusunu müzakere sürerken göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18