Olan Minik Hatice'ye oldu

Annesi kısa süre içerisinde ülkeden sınır dışı edilecek olan ve doğduğu zaman nüfus kaydı dahi yapılmayan 3 yaşındaki minik Hatice’ye baba Mehmet Salih Dedecan da sahip çıkmayınca, küçük kız Sosyal Hizmetler Dairesi’ne verildi.

Olan Minik Hatice'ye oldu
banner23

Güzelyurt’ta gerçekleştirilen asayiş operasyonu bir aile dramını da ortaya çıkardı. Yaklaşık 5 yıldır ülkemizde kaçak olarak yaşam sürdüren ve asayiş operasyonunda yakalanmasının ardından, Kalkanlılı 57 yaşındaki Mehmet Salih Dedecan’dan bir kız çocuğu dünyaya getirdiği ortaya çıkan 44 yaşındaki Dang Thi May, ülkeden sınır dışı ediliyor.

Doğduğu zaman nüfus kaydı dahi yapılmayan ve hiçbir resmi kaydı bulunmayan 3 yaşındaki Hatice isimli kız çocuğuna baba Mehmet Salih Dedecan da sahip çıkmayınca, küçük kız Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından Kıbrıs Türk Çocuk Esirgeme Kurumu yuvasına teslim edildi.

Gözyaşları içerisinde kızının kendisine verilmesini isteyen anne Dang Thi May’in kısa süre içerisinde ülkeden sınır dışı edilerek Vietnam’a gönderileceği bildirildi.

Minik çocuğun annesine yeniden kavuşabilmesinin tek yolunun ise, baba Mehmet Salih Dedecan’ın Hatice bebeğe sahip çıkarak küçük kızı nüfusuna alması ve Hatice bebeği annesinin yanına Vietnam’a göndermesi olduğu da öğrenildi.

Anne sınır dışı ediliyor

Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube ekipleri tarafından 26 Haziran Çarşamba günü gerçekleştirilen asayiş operasyonunda, KKTC’de 5 yıldır izinsiz ikamet ettikleri tespit edilen ve tutuklanarak mahkemeye çıkarılan Vietnam uyruklu 44 yaşındaki Dang Thi May ve 61 yaşındaki Nguyen Thi Tue, dün Güzelyurt Kaza Mahkemesi’nde yargılandı.

Güzelyurt Kaza Mahkemesi Yargıcı Çiğdem Güzeler’in huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda Savcı İbrahim Ruso hazır bulundu.

Dang Thi May ile Nguyen Thi Tue’nun ülkemizde 5 yıldır kaçak yaşam sürdüklerine dikkat çeken Yargıç Güzeler, KKTC’de “İzinsiz İkamet” suçundan yargılanan kadınların ülkeden ihraç işlemleri gerçekleştirilene kadar tutuklu kalmalarına emir verdi.

Baba serbest bırakıldı

Vietnamlı kadınları tutuklayan polislere saldıran ve gözaltına alınan minik Hatice’nin babası 57 yaşındaki Mehmet Salih Dedecan’ın serbest bırakıldığı öğrenildi.

Operasyon sırasında, Dang Thi May ile dört yıldan beridir birlikte yaşam sürdüğü tespit edilen ve kendisinden kadınların pasaportlarını talep eden polis memuruna küfredip omzuna vurarak darp eden Dedecan’a “Polisi Darp, Görevinden Men” davası okunduktan sonra mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakıldığı belirtildi.

kaynak: haberci

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18