Okul Masrafları Cep Yakıyor!

Okul kayıtları için takvim başladı vatandaşı sıkıntı bastı. Kırtasiye parası, yol parası, çocukların yiyecek parası derken velilerin cebine ateş düştü. Asgari ücretle geçinen ailelerin durumu ise çok daha kötü durumda. 

Okul  Masrafları Cep  Yakıyor!
banner23

Mahmut DOĞAN

Okul kayıtları için takvim başladı vatandaşı sıkıntı bastı. Kırtasiye parası, yol parası, çocukların yiyecek parası derken velilerin cebine ateş düştü. Asgari ücretle geçinen ailelerin durumu ise çok daha kötü durumda. 

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne ulaşan bir veli 14 ve 4 yaşlarında iki çocuğunun olduğunu belirtti ve okulda kendisinden istenen 700 TL bakıcı abla parasına isyan etti.

“BAKICI ABLA PARASINA İSYAN ETTİ”

Okulda kendisinden 700 TL istenen veli “ bu sabah 4 yaşındakini yazdırmaya gittim. 700 TL bakıcı abla parası istediler, dedim nedir bu, üç ablamız var onların maaşıdır dediler. 700 çarpı 100 “çünkü kayıtlı öğrenci sayısı”  yüzdür dediler yapar 70.000 TL. Bunun 30.000 TL’si ablaların 10 aylık maaşı gerisi ne olur bilmem”  dedi.

“GİDERLERİMİ KARŞILAYAMAM”

Kıyafet parası konusunda da yaşadığı sıkıntıyı dile getiren aile babası “ kıyafet parası için de Leman’dan sorun dediler, orada ki çalışan diyor ki 400 TL civarı tutar. Bülent Ecevit Anadolu Lisesi’nde okuyan büyük çocuğumun kıyafet parası ne kadardır dedik 850 TL civarı da onundur dedi. Şimdi gel hesabını sen yap, ben ne deyim asgari ücret elimize gecen net maaş 2057 TL ben bunun ayakkabısını çantasını, kitabını, defterini neyle alayım. Kira mı neyle ödeyim, bu çocuklarımın beslenmesini neyle sağlayayım,  birde eğitim ücretsiz diyorlar bu durumda sorarım size, sizce ücretsiz mi?” diye seslendi.

“ÖNCE PARA HESABA YATACAK”

Aileleri düşündüren bir başka konuda öğrencilerin kıyafetlerinin pahalı olmasının yanında bazı okulların bir merkezle anlaşarak oradan alışveriş yapmalarını istemeleri. 

Haber merkezimize ulaşan bilgilerde velilerden okulların hesap numaralarına daha önceden  para yatırmaları ve kıyafetlerin daha sonra öğrencileri teslim edileceği bildiriliyor.

Bu duruma aileler ise tepki gösterip daha uygun maliyetlere kıyafetlerin tedarik edilmesini istiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18