Öğrencilere Ercan'da hoş olmayan muamele

banner32

Öğrencilere Ercan'da hoş olmayan muamele
banner23

“Öğrenci Muhaceret” işlemlerinin uzaması ya da beklemeyi gerektiren “aksaklık” durumlarında Ercan Havalimanı’nda bir nezarethanede bekletilen üniversite öğrencileri, “bir mülteci görünümünde” adeta esir kampında tutuluyor.

Ülkenin en önemli girdi kaynaklarından birisi olan üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler muhaceret işlemleri tamamlanmadığı için insani olmayan koşullarda, mikrobun kol gezdiği ortamda tutuluyor. Muhaceret işlemleri henüz tamamlanamayan öğrenciler, ayrıca bütünleme sınavlarına giremediği için derslerden kalma endişesi yaşıyor ve suçlu olmadıklarını, terörist olmadıklarını belirterek, suçlu gibi tutulduklarına dikkat çekiyor.

Nezarethanede tutulan bir öğrenci konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşarak, 27 saattir orada tutulduğunu, kimsesinin kendileri ile ilgilenmediğini belirtti.

Daha önceden mültecilerde de karşı karşıya kalınan gayr-i insani koşullarda bekletme, bu defa da üniversite öğrencilerine uygulanmaya devam ediyor. Tıpkı bir suçlu gibi tutulan öğrenciler hükümetin en temel haklardan biri olan; eğitim hakkını engellediğini belirtiyor.

Öğrenci muhaceret işlemleri için ülkeye girişine izin verilmeyen öğrenciler, Ercan Havalimanı’nda Muhaceret Ofisi’nin yanındaki nezarethanede insani ve hijyenik olmayan yerlerde tutuluyor.

Ayrıca öğrenciler, ücretlerini ödemelerine rağmen, muhaceret işlemleri tamamlanmadığı için bütünleme sınavlarına giremiyor ve derslerden kalma korkusu ile karşı karşıya kalıyor.

Kaynak: Kıbrıs Postası

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 18:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ercan Köz
Ercan Köz - 1 yıl Önce

Siz öğrenci arkadaşlar Muhaceratinizi zamanında yaptırın da bu rezilliği cekmeyin.
Sanki size önceden söylenmiyor gibi suçlu arıyorsunuz.
Asıl suçlu işlerinizi takip etmeyen sizlersiniz. Kusura bakmayın.

yy
yy @Ercan Köz - 1 yıl Önce

Düşünsene KKTC e öğrenci olarak geliyorsun bilmem kaç euro okul ücretini ödüyorsun. Muhaceretin tamamlanmadı diye insanlık dışı bir mülteci gibi nezarethaneye kapatılıyorsun saatlerce. Avrupa İnsan hakları sözleşmesine göre eğitim hakkı temel haktır. Bu engellenemez... İnsan aklıyla dalga geçiliyor, kendi paranla rezil olma durumu...

Recep Karaduman
Recep Karaduman - 1 yıl Önce

Kıbrıs için büyük ayıp ve ekonomisine çok büyük bir kayıp

kaan soylu
kaan soylu - 1 yıl Önce

2 yıl öncesine kadar ülkede öğrenci muhaceret sorunu yoktu. Son 2 yılda muhaceret zorunluluğu çıkartıldı. Neden ? Gerçekten içler acısı insanlık dışı bir durum. Buna kim dur diyecek ? O öğrenciler KKTC üniversitelerine ücret ödüyor, ülke ekonomisinin bel kemiği bu nasıl bir yaklaşım. Utanç duyulacak bir durum. Gerçekten inanılır gibi değil.

Öğrenci
Öğrenci - 1 yıl Önce

Aklı olan öğrenci buraya gelmez bir daha..! Gelmeyin arkadaşlar burası kadar boktan bir yer yok gidin köyde okuyun daha şerefsiz ama buraya gelmeyin herşey ateş pahası birşey alamıyorsun,ulaşım yok hayat yok gelmeyin pişman olursunuz...

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18