Ödemeler 12'de 1 oranında yapılıyor

Ödemeler 12'de 1 oranında yapılıyor
Gürcafer: Siyaset kurumu suçludur

Naimoğulları: Bütçe gecikirse, üretici mağdur olacak

Denktaş: Sıkıntı tamamen tekniktir, uyarısını yapmıştık

 Candan MERT

Seçim nedeniyle geçen yılın Ekim ayından bu zamana kadar Spor Dairesi’nden hiçbir federasyona ödeme yapılamadı, müteahhitler alacaklı bekliyor, bekleyen çiftçi üretici ödemeleri var. Konu hakkında görüşlerini alma amacıyla ulaştığımız Maliye Bakanı Serdar Denktaş, sorunun nasıl giderilebileceği bağlamında gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, gazetemize yaptıkları açıklamalarında mağdur olduklarını ve bütçenin bir an önce geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Gürcafer: Ödeme almazsak taahhütler aksayacak

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Maliye Bakanlığı’ndan beklentilerini ifade ederken, en son ödemelerin 29 Aralık’ta yapıldığını ve sonrasında bir ödeme alamadıklarını belirtti. Mevcut konumda belediyelerin işle ilgili ayırdıkları kalemin 12’de 1’i kadar ödeme yaptıklarını kaydeden Başkan Gürcafer, bu ay o ödemenin de yapılamayacağını düşündüğünü aktardı. Kendilerinin Mart başında bütçenin geçmesini beklediklerini söyleyen Cafer Gürcafer, işin uzayarak büyük sıkıntı oluşturacağının görüldüğünü ifade etti. Müteahhitlerin de taahhütlerini verilen tarihlerde yerine getirebilmelerinin mümkün olmayacağını kaydeden Gürcafer, “Çünkü ödeme almazsak, taahhütlerimizi de yerine getiremeyeceğiz” ifadelerini kullanarak, müteahhitlerin sınırsız parası ve kaynağının olmadığına dikkat çekti.

“Siyaset kurumu suçludur”

Yeni gelen hükümetin ödemeler ile bütçenin bir an önce geçirilememesi bağlamında çok fazla suçlanamayacağını aktaran Cafer Gürcafer, bu işten siyaset kurumunu sorumlu tuttuğunu ifade etti. Erken seçim tarihine karar verirken bütçenin geçmesinin de göz önünde bulundurulmasının gerektiğini savunan Başkan Gürcafer, “Sanırım Serdar Beyin seçimlerden önce yaptığı uyarı en doğru uyarıydı” dedi. Mevcut konumda sıkıntının bu bağlamda baş göstermeye başladığının altını çizen Cafer Gürcafer, siyasetçilerin her şeyden önce bütçeye yoğunlaşması gerekliliğine vurgu yaptı.

Naimoğulları: Bütçe gecikirse, üretici mağdur olacak

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, gazetemize yaptığı özel açıklamasında 2017 yılından alacakları ödemelerin bulunduğunu belirtirken, geçtiğimiz yılda yaklaşık 3 buçuk milyona yakın akaryakıt desteği, küçükbaş hayvancılık desteği, 15-20 milyon civarında bitki desteği gibi birçok ödemenin henüz yapılmadığını kaydetti. Bütçe çalışmalarının 1-1 buçuk aya sarkması durumunda kendi ödemelerini de yapamayacaklarını belirten Başkan Naimoğulları, bu noktada üretici mağduriyetinin ortaya çıkacağını, bundan dolayı bütçenin hızlı bir şekilde geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın bütçenin hazır olduğu yönünde açıklamalarının bulunduğunu söyleyen Mustafa Naimoğulları, bütçenin görüşülüp tekrardan ortaya koymasının 1 aydan fazla sürecek olmasının bütçe çerçevesinde revize edilmesi gereken birçok konunun olduğunun göstergesi olduğunu dile getirdi.

“Üretici ödemesini zamanında almak ister”

Özellikle tarım bütçesinde daha önce oluşturulan bütçedeki talimlerin bütçe ile uyuşmasının sağlanıp sağlanmadığını bilmediğini belirten Naimoğulları, yeni gelen hükümetin ekstra bir profil ortaya koyması halinde sıkıntıların çıkmaması bakımından bu uyumun sağlanması gerektiğini kaydetti. Bütçe görüşmeleri uzayacaksa bu uyumlaştırma çalışmaları bakımından uzayacağını düşündüğünü söyleyen Mustafa Naimoğulları, yeni hükümetin bu konuya katkısı olacağından veya bütçeye kendi destekleme planlarını ortaya koyacaklarından dolayı olacağına inandığını dile getirirken, “Ama üretici bunları bilmez. Üretici alacaklarının, ödemelerinin zamanında ödenmesini ister” ifadelerini kullandı.

“Seçim yasakları ödemeyi aksatacak mı?”

Bütçenin Mart ortasında geçirilmesinin ardından Nisan ayında seçim yasakları döneminin ödemeler konusunda sıkıntı teşkil etmemesini ümit ettiğini belirten Başkan Mustafa Naimoğulları, “Eğer bu yasaklar ödemeye engel olacaksa, ödemeler Haziran’dan sonraya aksayacak ve daha büyük problemler ortaya çıkacak” dedi. Geçtiğimiz yıldan hala alacaklarının bulunduğunu ve bu ödemelerin hızlıca yapılması gerektiğini kaydeden Mustafa Naimoğulları, Toprak Ürünleri Kurumu(TÜK)’nun yüksek meblağda alacağının bulunduğunu ve sıkıntı içerisinde olduklarını belirtti. Bunun yanında Tarım Sigortası Fonu’nun maliyeden alacaklarının bulunduğunu dile getiren Başkan Naimoğulları, maliyenin bunları seri bir şekilde göz önünde bulundurup temizlemesi gerektiğinin altını çizdi.

Denktaş: Bütçenin Mart sonu geçirilmesi öngörülüyor

Seçim nedeniyle geçen yılın Ekim ayından bu zamana kadar Spor Dairesi’nden hiçbir federasyona ödeme yapılamaması, müteahhitlerin alacaklıları ve bekleyen çiftçi üretici ödemeleri hususunda gazetemize açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Serdar Denktaş, mevcut konumda Bakanlığa gelen ödemeleri 12’de 1 esası çerçevesinde ödediklerini belirtti. Spor Dairesi’nde harcama belgesinin gelmesi durumunda aynı kıstas ile ödemelerin yapıldığını dile getiren Serdar Denktaş, bunun dışında bütçenin beklenmesi gerektiğini ifade etti.  Bütçenin geçirilmesi öngörülen tarihin Mart sonu olduğunu kaydeden Bakan Denktaş, bugün(Salı) bütçeyi Bakanlar Kurulu’ndan meclise göndermenin planlandığını aktarırken, bu bağlamda Mart sonuna kadar Genel Kurul aşamalarının bitmesi yönünde hesaplarının bulunduğunu dile getirdi.

“Sıkıntı tamamen tekniktir, uyarısını yapmıştık”

Sadece bütçe değil, Ocak ayında yapılan seçim nedeniyle hükümet değişikliği olmasından dolayı ita amirliklerinin de yeni yeni belirlenmeye başladığını kaydeden Maliye Bakanı Serdar Denktaş, bu nedenle yeni İta Amirinin yapılan harcamaları kontrol edip kendilerine göndermesi gerektiğini ve harcama belgelerinin maliyeye ulaştığı müddetçe kendilerinin ödemeleri 2017 bütçesine göre 12’de 1 oranda yaptıklarını aktardı. Nakit olarak herhangi bir sıkıntının bulunmadığını kaydeden Serdar Denktaş, “Sıkıntı tamamen tekniktir. Bu durum, Ocak ayında seçim yapılmaması gerektiğinin bir kez daha altının çizilmesinden başka bir şey değildir.” diyerek, bu gibi teknik sorunların uyarısını daha önceden yaptıklarıne ve kimseye dinletemediklerine vurgu yaptı.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18