"Naylon poşetlerle ilgili karar yasal zemine oturtulmalı"

banner32

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, naylon (plastik) poşet uygulaması ile ilgili bir açıklama yaparak bazı hususlara dikkat çekti.

"Naylon poşetlerle ilgili karar yasal zemine oturtulmalı"
banner37
banner23

Mahmut Özçınar, kararın yasal zemine oturtulması gerektiğini belirterek sürece belediyelerin doğrudan katılımının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Özçınar’ın açıklaması şöyle:

"Ambalaj Atıkları Tüzüğü’nde yer alan 15-50 mikron kalınlığı arasındaki naylon (plastik) poşetlerle ilgili teknik çalışma tamamlanarak, Bakanlar Kurulu’ndan geçmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Aralık’ta yürürlüğe girmiştir.

Karar, çevremiz için çok büyük önem teşkil etmektedir. Ancak dikkat çekeceğim bazı hususlar için gerekli girişimlerin yapılması ivedidir.

Öncelikle bu kararın, yasal zemine oturtulması ve sürece belediyelerin de doğrudan katılımının sağlanması gerektiğini vurgulamak isterim. Uygulamanın sadece marketlerle sınırlı kalması, çevre temizliği konusunda arzulanan noktada etkili olmayacaktır. Plastik ambalaj kullanan, üreten veya ithalini yapan şirketlerin de sorumlulukları olmalıdır. Depozito uygulaması geliştirilebilir. Ambalaj ürünler depozito kapsamına alınabilir.

Plastiğin çevremize verdiği zarar, sahaya yayılacak bir uygulama ve fona gelecek miktarın çevre için geri dönüşüme hizmet etmesi ile mümkün olacaktır. Geri kazanım katkı payından elde edilecek kaynağı, Maliye’nin ilgili kalemlerine aktarmak çözüm sağlamayacaktır. Bu paydan gelen kaynakla, yerel yönetimlerin de sürece dahil edilerek, atıkların ayrı ayrı biriktirilmesi ve toplanması amacıyla sıfır atık yönetim sistemini kuran ve uygulayan belediyelere teşvik sağlanabilir. Uygulamanın işlerliği ve etkin denetim, atılan kapsamlı adımlarla mümkün olacaktır."

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18