Naylon poşet tüketimi 1 yılda yüzde 80 azaldı

Marketlerde kullanılan naylon poşetlerin ücretli olarak satılmasıyla ilgili uygulama hayata geçeli 1 yılı geride bırakırken, 1 yıllık süreçte ortaya çıkan rakamlar uygulamanın amacına ulaştığını kanıtladı.

Naylon poşet tüketimi 1 yılda yüzde 80 azaldı
banner23

Ülkemizde, 1 Aralık 2018 tarihi itibariyle marketlerde kullanılan naylon poşetlerin ücretli olarak satılmasıyla ilgili uygulama hayata geçeli 1 yılı geride bıraktık. Daha az plastik kullanımı ve daha temiz çevre sloganıyla hayata geçirilen uygulama sonrasında marketlerde kullanılan naylon poşetler geride bıraktığımız 1 yılda tanesi 25 kuruştan satışa sunuldu.


Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, denetimlerde sorgulama yöntemiyle elde edilen verilere göre marketlerdeki naylon poşet tüketiminin yüzde 80 oranında düştüğünü açıkladı. Naylon poşet tüketiminin yüzde 80 oranında düşmesinin uygulamanın başarılı olduğu ve amacına ulaştığını kanıtlar nitelikte olduğunu vurgulayan Abdullah Aktolgalı, “Bu uygulama hayata geçirilirken amaçlanan zaten naylon poşet tüketimini minimize hale getirmekti ve geride bıraktığımız 1 yılda bunu başardık.
Marketlerden aldığımız bilgiye göre, naylon poşet tüketimlerinde, 2017-2018 yıllarına oranla 2018-2019 yılları arasında yüzde 80’lik bir azalma olduğu ortaya çıktı. Yine naylon poşet üreticilerinden edindiğimiz bilgilere göre de üretimlerinin marketlerden alınan rakamlarla doğru orantılı olarak azaldığını ortaya koyuyor” dedi.
Çevre Koruma Dairesi müfettişlerinin düzenli olarak her bölgede denetimlerini sürdürdüğünü belirten Aktolgalı, “Müfettişlerimiz mikrometre ölçüm cihazlarıyla rastgele marketlere gidip müşterilerin yaptığı alışverişlerde aldıkları poşetlerin kalınlığını ölçüp yazarkasa fişlerinde naylon poşet ücretinin yansıtılıp yansıtılmadığını kontrol ediyorlar. Yaptığımız denetimlerde özellikle büyük marketlerde sorunla karşılaşmadık ve bu denetimler gerçek anlamda caydırıcı oluyor.
Küçük ölçekli market ve bakkallara daha fazla yönelmeliyiz çünkü en büyük sorunu onlarda yaşıyoruz. Bazen mikron oranı tutmayan poşetlerin parayla satıldığını tespit ediyoruz, bazen de ücretli satılması gereken poşetlerin ücretsiz olarak verildiğini tespit ediyoruz” diyerek Çevre Koruma Dairesi’ndeki yetersiz personelle her yere yetişmenin mümkün olmadığını da ifade etti.

haberci

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18