Mültecilerden Binlerce Dolar Komisyon!

Dışişleri Bakanlığı’nın “KKTC’ye mülteci kabul kurallarını” değiştirmesinin ardından her gün onlarca Suriyeli Beyrut üzerinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelmeye başladı. 

Mültecilerden Binlerce  Dolar Komisyon!
banner23

Dışişleri Bakanlığı’nın “KKTC’ye mülteci kabul kurallarını” değiştirmesinin ardından her gün onlarca Suriyeli Beyrut üzerinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelmeye başladı. 

Daha önceden KKTC’ye geldiklerinde ülkeye sokulmayan ve sınır dışı edilen Suriyeliler şimdi Ercan Havalimanı’nda bekletilerek daha sonrasında ise Güney Kıbrıs’a geçmelerine izin veriliyor.

Bu iş için Güney’de ve Kuzey’de iş yapan bazı avukatların olduğu mülteciler üzerinde binlerce dolarlık bir komisyonculuk ağının kurulduğu iddia edildi.

Son olarak dün Ercan Havalimanı’ndan alınan 63 Suriyeli Ledra Palace sınır kapısında Güney Kıbrıs’a geçti. 

Geçtiğimiz Cuma gününden bugüne gelene kadar 140 civarında Suriyelinin Güney’e geçmesine izin verilirken, Ercan Havalimanı’nda bir o kadarının beklediği ileri sürüldü.

“KKTC’ye Ne Faydası Olacak?”

Konuyla ilgili Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne bilgi veren Serdinç Maypa ise önemli tespitlerde bulundu. Maypa, “Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın talimatı ile Suriyelileri Ercan Havalimanı’nda topluyorlar. İki ya da üç gün bekletildikten sonra kalanların tamamını otobüslerle Rum tarafına Ledra Palace üzerinden geçiriyorlar. Bunlar Türkiye üzerinden değil Beyrut’tan geliyorlar. Türk Hava Yolları ile değil Pegasus ve Atlasjet’i kullanıyorlar. Kaldıkları yerin 80 kişilik olmasına rağmen iki katı kişi ikamet ediyor. Biz tanınan bir ülke değiliz. Ben merak ediyorum Özersay neden böyle bir karar aldı. Bu kararın KKTC’ye ne faydası olacak? Neden bu insanları biz alıyoruz ve Rum tarafına geçiriyoruz. Enteresan olan bir diğer kısmı da Rum tarafının bu insanları bizden alıp kabul etmesi. Burada bana göre danışıklı dövüş var. Ruslar buradan Schengen Vizesi yok diye karşıya geçiyorlar. Ama onlar ellerini kollayarak karşıya geçebiliyorlar” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18