banner38

Memur-Sen'den çocuklara şiddete hayır

banner32

Memur-Sen'den çocuklara şiddete hayır
banner41
banner37
banner23

Memur-Sen olarak Çocuk Hakları Günü’ne ilişkin basın açıklaması yaptı.

Açıklamada şöyle denildi;

    BM tarafından 20 Kasım 1989 yılında kabul edilen Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ülkemizde 1996 yılında kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.

Çocuklarımızın haklarına dair bugünde, gerek uluslararası ve gerekse ulusal hukukta yer alan Çocuk Hakları, çocukların gelişimine dair insan hakları olup, çocuk istismarının önlenmesi, oyun ve dinlenilme hakkı, yaşam hakkı, ayrımcılık yasağı, işkence yasağı, isim ve vatandaşlık,  çocuğun kimliğinin korunma hakkı, çocuğun görüşü, çocuk işçiliğinin önlenmesi, düşünce açıklama ve bilgi alma hakkı gibi hakları bünyesinde barındırdığını bir kez daha önemle hatırlatırız.

    Özellikle çocukların okula gitmelerine, akranlarıyla vakit geçirmelerine, oyun oynamalarına ve boş zamanlarını değerlendirmelerine engel olan, çocuk işçiliğinin önüne geçilmesi ve ülkemizde 1999 yılında kabul edilen Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) en kötü biçimlerde çocuk işçiliği hakkında sözleşme hükümlerine uyulması konusunda hassasiyetimizi vurgulamak isteriz. Geleceğimiz olan çocuklarımıza karşı, maddi ve manevi her tür şiddete, şiddetle karşıyız.

    Çocukların haklarını zedelemeye ve ihlal etmeye yönelik her türlü uygulamanın karşısında olduğumuzu belirtir,ve tüm çocuklarımızın 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlarız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3