banner38

MECLİSTE YAZ MESAİSİ!

banner32

MECLİSTE YAZ MESAİSİ!
banner41
banner37
banner23
Candan MERT

 

Rogers: “Yaz boyu çalışmaya devam edeceğiz”

Berova: “İcraat için her zaman destekçiyiz”

Toros: “Yoğunlaştırılmış biçimde çalışıyoruz”

Yaz döneminin girmesi ile Cumhuriyet Meclisi tatil edildi ancak, komiteler çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Yeni dönem için planlanan yasa çalışmaları çerçevesinde ulaştığımız İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komite Başkanı Jale Refik Rogers, Komite Üyesi Özdemir Berova ile Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komite Başkanı Fikri Toros,  Haberal Kıbrıslı’ya yaptıkları özel açıklamalarında komite çalışmalarından bahsederken, ivedi olarak ilgilenilmesi gereken yasalar bağlamında açıklamalarda bulundu.

Rogers: “Yaz boyu çalışmaya devam edeceğiz”

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komite Başkanı Jale Refik Rogers, yaptıkları komite çalışmalarından bahsederken, mevcut konumlarında Kanser Bildiriminin Zorunlu Hale Gelmesi ile ilgili yasa üzerinde çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti. Meclisin kapanmasının ardından komitelerinin her hafta toplandığını ve dün de komite toplantısının yapıldığını dile getiren Rogers, görüştükleri yasalar içerisinde kanser bildirimi ile ilgili yasanın bulunduğunu vurgularken, bunun yanında Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Büroları ve Şirketleri yasası üzerinde de bir değişiklik yasası üzerinde çalıştıklarını aktardı.

Bu yaz döneminde Kamu Reformu yasası üzerinde de çalışacaklarının altını çizen Başkan Jale Refik Rogers, sağlık ile ilgili gelmesini bekledikleri yasaların da bulunduğunu ve üzerlerinde çalışılacağını ifade ederken, “Bütün yaz dönemi boyunca komitemiz çalışmalarına devam edecek, sonuçta meclisteki vekiller olarak komite yapmak bizim görevimizdir; bu görevimizi yaz döneminde devam etmeyi planlıyoruz ve bundan geri durmayacağız.” dedi. Rogers, özellikle Kamu Reformu Yasası’nın komiteden bir an önce geçmesi açısından çalışmalarının önemli olduğunu düşündüğünü dile getirirken, bunun yanında sağlık yasalarının yapılması açısından da çalışmaların sürdürüleceğinin altını çizdi.

Berova: “Mutfağın iyi bir şekilde çalışması gerekiyor”

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komite Üyesi Özdemir Berova, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında, komitelerinin dün toplandığını anımsatarak, ülke adına önemli olan iki yasa tasarısının bulunduğunu ve bunların ilkinin ‘belediyeler ile ilgili olan yasa’, ikincisinin ise ‘Kamu Reformu Yasası’nın olduğunu vurguladı. Belediyeler ile ilgili olan yasanın önemli olduğuna dikkat çeken Berova, yerel seçimlerden yeni çıkılmış olmasından dolayı belediyelerdeki reform ihtiyacının acil olduğunu kaydederken, yasanın komitede bekleyen bir yasa olduğunu ifade etti. Özdemir Berova, diğer önemli yasa olan Kamu Reformu Yasası bağlamında konuşurken, kamuda reform konuşmalarının uzun zamanlardan beri devam eden bir durum olduğunu belirterek, “Komitede çoğunluğu sağlayan iktidar kanadından bunun komiteye getirilmesini bekliyoruz, komiteye getirsinler, görüşelim; bu yaz aylarında mutfağın iyi bir şekilde çalışması gerekiyor” dedi.

“İcraat için her zaman destekçiyiz”

Mevcut konumda meclisin açılış dönemi için gözle görülür bir yasa tasarısının hazır olmadığına dikkat çeken Özdemir Berova, bu yasaların toplanma ayı olan Ekim ayında hazırlanmaması halinde Ekim ayının ‘pas geçilmek’ durumunda kalınacağını kaydederken, “O yüzden ciddi yasaların bu dönem içerisinde tamamlanması gerekiyor” dedi. Tüm bunların yanında ‘Çocuk İzlem Yasa Önerisi’nin bulunduğunu ve bunun da çok önemli olduğunu söyleyen Özdemir Berova, son günlerde çocuklar ile ilgili kamuoyundan da görüldüğü üzere çok sıkıntılı günlerin geçirildiğini ifade etti. Berova, üniversite çalışmaları bağlamında konuşurken, üniversitelerin en temel özelliklerinden bir tanesinin eğitimin yanında araştırma ve geliştirmenin önemli olduğunu vurgulayarak, “Çünkü bunun sonucunda topluma faydalı bireyler ortaya çıkıyor, araştırma-geliştirme için de Maliye Komitesi’nde teşvik yasası var” ifadelerini kullandı. Genel anlamda çalışmaları çerçevesinde çok ciddi yasaların bulunduğunun altını çizen Özdemir Berova, bugüne kadar bu ciddi yasaların beklentilerine göre iktidar kanadı tarafından gündeme ciddiyetle getirilmediğini savundu. Berova, yaz dönemi boyunca çalışmaya ve bu tür önemli yasalara destek vermeye hazır olduklarını vurgularken, “Yeter ki hükümet şov yapma şeklinde değil, icraat için ciddi bir şekilde bu yasaları komitelere getirsinler” ifadelerini kullandı.

Toros: “Yoğunlaştırılmış biçimde çalışıyoruz”

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komite Başkanı Fikri Toros, konu bağlamında Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında, yaz tatili boyunca komitede yoğunlaştırılmış biçimde çalışmalarına devam edeceklerini dile getirdi. Toros, bu dönemde gündemi meşgul edecek olan yasalar bağlamında konuşurken, gündemlerinde Kamu İç Mali Kontrol Yasa Tasarısı, Muhasebe ve Denetim Meslek Yasa Tasarısı gibi yasa tasarılarının bulunduğunu kaydederek, “Bunların yanında Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası da gündemimizde bulunmakta. Umuyorum ki bu yasaları Eylül ayından önce hallederiz, bunlar oldukça önemli yasa tasarıları olduğu için çalışmalarının da yoğun geçeceğini tahmin ediyorum” ifadelerine yer verirken, yoğun bir tempo ile yaz ayını geçireceklerini dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2018, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3