'Maronit açılımını destekliyoruz'

'Maronit açılımını destekliyoruz'
Seçimler, çalışmaları yavaşlattı mı?

Candan MERT

7 Ocak Erken Genel Seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanlığı’ndan bir heyet, Maronitler ile ilgili talep edilenler ve yapılacaklar bağlamında bir toplantı gerçekleştirmiş, neticede Maronitler ile ilgili beklentilerin çözümleneceği yönünde karar alınmıştı. Ancak seçim dönemi araya girince çalışmalar yavaşlamış olup, yeni hükümet modelinde maronitler bağlamında ne yapılacağı konusu akıllarda soru işareti olarak kaldı.

Maronit açılımı ve Maronitler bağlamında yapılacaklar konusunda görüşlerini alma amacıyla ulaştığımız Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Milletvekili Armağan Candan, gazetemize yaptığı özel açıklamasında heyetin Cumhurbaşkanlığı bünyesinde toplandığını belirtirken, seçimler araya girince çalışmaların yavaşladığını ancak yeni hükümet döneminde hızlı bir şekilde gündeme getirilerek gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

“Çalışmalar hızlandırılmalı”

Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Milletvekili Armağan Candan, gazetemize yaptığı özel açıklamasında Maronitler ile ilgili talep edilenler ve yapılacaklar bağlamında gerçekleştirilen toplantının, devletin farklı kurumlarının temsilcileri ile ilişkili olarak Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde çalışma grubu oluşturularak gerçekleştirildiğini dile getirdi. Çalışmanın Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülen bir çalışma olduğunu belirten Armağan Candan, bir milletvekili olarak konunun kendi alanına girmediğini ifade etti. Çalışmanın gidişatı konusunda açıklamalarda bulunan CTP Milletvekili Candan, başlatılan çalışmanın seçimlerin araya girmesi nedeniyle yavaşladığını kaydederken, mevcut konumda çalışmanın hızlandırılarak ileriye götürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Maronit açılımını destekliyoruz”

Maronit yurttaşlara dönük olarak doğru açılımın bütün farklı unsurları ile sağlanması gerektiğini söyleyen Milletvekili Armağan Candan, devletin bütün kurumlarının üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini belirtirken, kendilerinin de bu açılımı desteklediklerini aktardı. Maronit açılımının hayat bulması açısından çalışmaların hızlandırılması gerektiğinin altını çizen Armağan Candan, “Bu şekilde Maronit yurttaşlarımıza ilişkin olarak aslında çok gecikmiş olan bu açılım, hayat bulmuş olacak. Bu açılımın hayata geçmesi ile o insanlar için hayatın normalleşmesi ve kendi tercihleri çerçevesinde KKTC’de de hayatlarını sağlıklı bir ortamda sürdürmeleri sağlanmış olacak” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18