banner38

"Mangalda kül bırakmıyorlar ama..."

banner32

KKTC yasalarında koşulsuz iade maddesinin bulunmaması tüketicileri zor durumda bırakıyor. Geçtiğimiz günlerde bir vatandaş bir mağazadan yaklaşık 1000 TL ödeyerek aldığı ürünleri daha sonra pahalı bulduğu gerekçesiyle geri iade etmek istese de başarılı olmadı.

"Mangalda kül bırakmıyorlar ama..."
banner37
banner33

KKTC yasalarında koşulsuz iade maddesinin bulunmaması tüketicileri zor durumda bırakıyor. Geçtiğimiz günlerde bir vatandaş bir mağazadan yaklaşık 1000 TL ödeyerek aldığı ürünleri daha sonra pahalı bulduğu gerekçesiyle geri iade etmek istese de başarılı olmadı. Bunun üzerine yaşadığı problemi Tüketiciler Birliği’ne aktardı. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıklama yapan Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmazışık, mitinglerde mangalda kül bırakmayanlar AB yetkilileri ile Ekonomi Bakanlığı’nda ortak düzenlediğimiz birçok toplantıda alınan kararları yasalaştırmıyorlar dedi. Uzman görüşüne başvurduğumuz avukat Orhan Arsal ise koşulsuz iade şartının yasada bir maddeye eklenmesi ile bu tarz sorunların çok kısa sürede çözülebileceğini belirtti.Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmazışık, bir vatandaş üç beş parçalık çocuk elbisesi aldı. 1000 TL’ye yakın para ödedi. Ancak daha sonra vatandaş ürünleri pahalı olduğu gerekçesiyle iade etmek istedi. Ama mağaza bu ürünü almadı. Ülkede fiyatlar oldukça yüksek ilaçlardan tutunda iğne ipliğe kadar her şey artarak zam geliyor. Toptancı,  tüccar halen fiyatları aşağıya çekmedi.  Bu konuda halkın tepkisini çekiyor. Rum tarafından bile yüksek fiyatlardayız şu an orada ürünler EURO ile satılmasına rağmen biz daha yüksek fiyatlardayız. Her gün bize bu konuda şikayetler geliyor,  daha önce AB’ye yetkilileri ile Ekonomi Bakanlığı’nın ortak düzenlediği bir çok toplantı vardı. Bu toplantılar çerçevesinde alınan kararların yasalaşmasını bekliyoruz. Mitinglerde mangalda kül bırakmıyor ancak bugün sessizliğe gömülmüş durumdalar diye konuştu.

“Tüzükler Geçmedi”

Yılmazışık , 2011 yılından 2015 yılına kadar AB yetkilileri ve Ekonomi Bakanlığı ile bu konularda toplantılar yaptık. Bu yaptığımız toplantılar sonucunda ortaya çıkarılan çalışma, bankaları da kapsıyordu. Tamamıyla tüketicileri korumayı amaçlamıştır. Bu yasa bir türlü gönderilemedi.  2014 yılında Ürün Güvenliği Yasası çıktı ancak bunun bile tüzükleri çıkarılmadı. Tüzüklerin uygulanabilmesi için hazırlanması gerekiyordu, 22 ayrı tüzük bir türlü hayata geçirilemedi. Bu konudaki tepkimizi geçen yıl yapılan toplantıda masaya vurarak elimi gösterdim dedi.

Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmazışık , Ekonomi Bakanlığı’na 15 tane personel istihdam edildi ama yetkisi yok. Denetime tabi mal ilan ederek personelin denetlemesini olanak vermiyorsun. Temel tüketim maddelerinin denetime tabi olması gerekir, personel en çok etikete ve son kullanma tarihine bakabiliyor. Ondan dolayı da ellerinden bir şey gelmiyor ifadelerini kullandı.

“Yarım Saatte Geçer”

Uzman görüşüne başvurduğumuz avukat Orhan Arsal ise koşulsuz iade şartının yasada bir maddeye eklenmesi ile bu tarz sorunların çok kısa sürede çözülebileceğini belirtti. Arsal, ülkemizde koşulsuz iade şartının getirilmesi gerekir, ancak bu şekilde mağduriyetler giderilir. En ana temelinde koşulsuz iade maddesinin eklenmesidir. En basit şekliyle İngiltere’den bir madde alınıp çevrilerek yarım saatte yapılır. Bütün partilerinde vereceği destek ile 15 günde yasalaşır şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3