Mahkemede oturma kavgası

Mahkemede oturma kavgası
Atlı: Zaroğlu ayakta kaldığı için öfkelendi

Zaroğlu: Benden size malzeme çıkmaz!

Candan MERT

Afrika gazetesine yönelik 22 Ocak’ta yapılan eylemleri nedeniyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde yargılanan 6 kişinin davasını izlemeye giden Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu ile Avukat Mine Atlı arasında gerginlik yaşandı.

Avukat Mine Atlı, gazetemize yaşananları anlatırken, YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu’nun KKTC içerisinde şiddet kültürünü yaymak istediğini ve söylemlerinin saygısızca olduğunu iddia etti. Mahkeme salonunda arka banka sadece sanıkların oturtulduğunu ve Bertan Zaroğlu’na da yer verildiğini belirten Mine Atlı, sanıklar ayağa kalkınca boşalan yere kendisi ve diğer avukatların oturduğunu dile getirirken, “Bertan Zaroğlu yanıma gelip, ‘Kayabilir misiniz?’ diye sordu, yer olmadığı için kayamayacağımı söyledim; çünkü gerçekten yer yoktu” ifadelerini kullandı. Bunun ardından Zaroğlu’nun ayakta kaldığını ve bundan dolayı öfkeli olduğunu söyleyen Avukat Mine Atlı, Zaroğlu’nun elindeki pet şişe ile mahkeme boyunca ses çıkarmak suretiyle öfkesini gösterdiğini iddia etti.

Öte yandan konuyla ilgili görüşlerini alma amacıyla ulaştığımız Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu, Avukat Mine Atlı’yı tanımadığını ve çıkan tartışmanın ardından kim olduğunu haberlerde gördüğünü ifade ederken, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden kendi şahsına kin ve nefret dolu olduğunun herkes tarafından rahatlıkla görülebileceğini dile getirdi. Bunların yanında Zaroğlu, bazı yayın organlarında “Afrika gazetesi eylemi sanıklarının çıkarıldığı davada mahkeme salonu içerisinde kadın avukatlara hakaret ettiği” yönünde haberler çıktığını belirterek, haberlerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Atlı: Zaroğlu ayakta kaldığı için öfkelendi

Avukat Mine Atlı, gazetemize yaptığı özel açıklamasında Ceza Mahkemesi’nin 2 banktan oluştuğunu ve çok küçük bir salon olduğunu belirtirken, avukatlar olarak davayı takip etme niyetinde olduklarını söyledi. Kendilerine göre davada usule uygun olmayan durumların söz konusu olduğunu ve hukuken ilginç olan hususların bulunduğunu ifade eden Avukat Atlı, bu bağlamda davayı takip ettiklerini ve Afrika Gazetesi’nin açacağı herhangi bir tazminat davasında o davaya da müdahil olmak isteyen avukatlar olarak orada bulunduklarını kaydetti.

Mahkeme salonunda arka banka sadece sanıkların oturtulduğunu ve Bertan Zaroğlu’na da yer verildiğini belirten Mine Atlı, sanıklar ayağa kalkınca boşalan yere kendisi ve diğer avukatların oturduğunu dile getirirken, “Bertan Zaroğlu yanıma gelip, ‘Kayabilir misiniz?’ diye sordu, yer olmadığı için kayamayacağımı söyledim; çünkü gerçekten yer yoktu” ifadelerini kullandı. Bunun ardından Zaroğlu’nun ayakta kaldığını ve bundan dolayı öfkeli olduğunu söyleyen Avukat Mine Atlı, Zaroğlu’nun elindeki pet şişe ile mahkeme boyunca ses çıkarmak suretiyle öfkesini gösterdiğini iddia etti.

“Oturmayı seviyorlar belli ki!”

Mahkemeye ara verildiğinde Bertan Zaroğlu’nun polise kendilerini ‘Yer olmasına rağmen beni oturtmadılar, kadın arkadaşlar oturmayı seviyor belli ki’ ifadeleri ile şikayet ettiğini söyleyen Mine Atlı, Zaroğlu’nun bu ifadelerini duyan kadın avukatların Zaroğlu’ndan özür talebinde bulunduklarını kaydederken, o esnada olaya kendisinin dahil olduğunu söyledi. Zaroğlu’na hitaben, oturmayı sevdiği için değil, mahkemenin usulüne göre oturması gerektiğinden dolayı oturduğunu söylediğini dile getiren Avukat Mine Atlı, milletvekili olarak salondaki herkesin eşit olduğunu bilmesi gerektiğini söylediğini aktarırken, “Ayakta durmak sizi yoruyorsa, dışarıda oturacak yer çok” ifadelerini kullanmasının üzerine Zaroğlu’nun kendisine “Siz kimsiniz de beni kovuyorsunuz?” dediğini belirtti. Bu olayın üzerine polislere neden müdahale etmediğini sorduğunu belirten Mine Atlı, olayın bundan ibaret olduğunu kaydetti.

“Yargının bağımsızlığına müdahale vardır”

Bertan Zaroğlu’nun kendisini sosyal medya üzerinden hedef gösterdiğini dile getiren Avukat Mine Atlı, kendisinin siyasi kimliğinin belli olduğunu aktarırken, “O nasıl siyasi kimliği ile gurur duyuyor, ben de gurur duyuyorum. İstediği kadar beni hedef gösterebilir, onun amaçladığı ülkede şiddet kültürü oluşturmak” ifadelerini kullandı. Mahkeme içerisinde 6 tane suçunu kabul etmiş sanığın bulunduğunu ve Zaroğlu’nun her celsede onların ellerini sıkıp, omuzlarını sıvazladığını belirten Avukat Mine Atlı, “Burada yargının bağımsızlığına doğrudan bir müdahale vardır, şiddet kültürünün artması teşvik edilmektedir, suçlulara suçlu muamelesi yapılmamaktadır.” dedi. Mahkemede olan olayın, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu’na yaptığı paylaşımlar ile alakasının bulunmadığını ve davranışlarında hiçbir garezin bulunmadığını belirten Mine Atlı, “Yer olsaydı zaten çekilmeme gerek kalmazdı, bütün polis memurlarından teyit edilebilir” ifadelerini kullandı.

Zaroğlu: Atlı’nın bana olan nefretini herkes görebilir

Öte yandan konuyla ilgili görüşlerini alma amacıyla ulaştığımız Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu, Avukat Mine Atlı’yı tanımadığını ve çıkan tartışmanın ardından kim olduğunu haberlerde gördüğünü ifade ederken, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden kendi şahsına kin ve nefret dolu olduğunun herkes tarafından rahatlıkla görülebileceğini dile getirdi. Bunların yanında Zaroğlu, bazı yayın organlarında “Afrika gazetesi eylemi sanıklarının çıkarıldığı davada mahkeme salonu içerisinde kadın avukatlara hakaret ettiği” yönünde haberler çıktığını belirterek, haberlerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

“Milletvekilliğim hazmedilemiyor”

Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu, mahkeme salonunda yaşananları anlatarak, bazı kesimlerin ‘aslı astarı olmayan gerekçeler üreterek ötekileştirme ve karalama kampanyalarına’ devam ettikleri, milletvekili olmasının hazmedilemediği görüşünü belirtti. Zaroğlu, duruşmayı izlemek için mahkeme salonunda bulunduğunu, oturmak için izin istediğinde tanımadığı bir kadın avukatın yanında yer olmasına rağmen “müsaade etmem” diyerek kendisine engel olduğunu belirterek, ona cevap vermediğini kaydetti.

“Bel altı anlaşılacağı aklımın ucundan geçmedi”

Bertan Zaroğlu, “Bu sözlerin bel altı bir biçimde algılanabileceği aklımın ucundan geçmedi. Daha sonrasında hiç tanımadığım bu şahsın kim olduğunu ve neden böyle asparagas haberler ile şahsıma saldırıldığını merak ederek sosyal medya hesabını incelediğimde önceden benim ile alakalı kin ve nefret dolu paylaşımlarını gördüm” ifadelerini kullandı.

“Benden size malzeme çıkmaz!”

YDP milletvekili Bertan Zaroğlu, ‘kendisiyle herhangi bir ortamda en ufak bir fikir tartışmayan şahısların kendisine duyduğu nefreti anlayamadığını’ da kaydederek, bu davranışların milli duygularla hareket eden kendisine ve kardeşlerine zarar vermediğini belirtirken, “Güçlenerek Kıbrıs Türküne hizmete ve KKTC’ye sahip çıkmaya devam edeceğimden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Avukat Mine Atlı’nın Doğuş Derya’yı kendisine örnek alıp, ‘Bertan Zaroğlu ile polemiğe gireyim ki, kendimi tanıtayım’ derdinde olduğunu kaydeden YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu, “Benden size iş çıkmaz, siz benim muhatabım dahi değilsiniz; herkes işine gücüne baksın!” ifadelerini kullandı. Kendisiyle ilgili yapılmaya çalışanın provokasyondan öteye gidemeyeceğini söyleyen Zaroğlu, “O saygısızlık yapmasına rağmen ben onunla konuşmadım bile, söylediği her şey tümüyle yalandır” dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2018, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18