Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi kararını açıkladı

banner32

Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye'den sahte banknotlarla KKTC'ye gelip sahte paralarla alışveriş yapan 16 yaşındaki A.A. ile amcası Ali Altunay hakkındaki kararını açıkladı.

Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi kararını açıkladı
banner23

Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye’den sahte banknotlarla KKTC'ye gelen ve sahte paraları tedavüle sürerek alışveriş yapan 16 yaşındaki sanık A.A ile amcası sanık Ali Altunay hakkındaki kararını dün açıklandı. "Sahte banknot tasarrufu", "Sahte banknotun tedavüle çıkmasına yardımcı olmak", "Sahte banknotu tedavüle sürmek" ve "Sahtekarlıkla para ve mal temin etmek" davalarından yargılanan ve suçlu bulunan 16 yaşındaki A.A.4 ay,  sanık Ali Altunay ise 13 ay hapis cezasına mahkum edildi. Ali Altunay ile birlikte geçtiğimiz gün benzer suçlardan yargılanan eşi Canan Altunay da suçlu bulunup 9 ay hapse mahkum edilmişti.

"SAHTE PARALARIN EL DEĞİŞTİRMESİ SAHTEKARLIĞIN BOYUTUNU ARTIRIR"

Sanıklar hakkındaki davanın kararını Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Şerife Katip Kır okudu.  Sanık A.A ile Ali Altunay'ı aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıklayan Kır, sahte banknotun tedavüle girdiği andan itibaren tasarrufuna alan her kişinin dolandırıldığına dikkat çekerek bu nedenle ülke ekonomisini, işlerin ticari tarafına büyük oranla olumsuz etki yapan bir suç ile karşı karşıya bıraktığını kaydetti. Kır, sahte banknotun kolay el değiştirebilen bir emtiya olduğunu ve her el değiştirmede bir sahtekarlıkve aldatma meydana geldiğini belirterek bu nedenle ceza verirken etkin, caydırıcı ve ibret verici cezalar takdir edilmesi gerektiğini söyledi.

Sanıkların Türkiye'de temin ettiği sahte banknotları alarak KKTC'ye getirdiğini ve burada konu banknotları tedavüle sürdüklerini anımsatan Kır, sanıkların tasarruflarında bulundurdukları banknotların 1200 TL olduğunu ve bunun az bir miktar olmadığını, elden ele geçerek birçok insanın zarar görmesine neden olacak bir miktar olduğunu vurguladı. Kır, sanıklara suçun ağırlığına uygun etkin ve caydırıcı bir hapislik cezası takdir edilmesi gerektiğini belirterek, sanık A.A'yı 4 ay, sanık Ali Altunay'ı ise 13 ay hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı.

200 TL SAHTE BANKNOTLARLA ALIŞVERİŞ YAPIP PARA ÜSTÜ ALDILAR

Mahkemeye aktarılan olgulara göre, Mağusa’da faaliyet gösteren Lemar isimli iş yerinin mağaza müdürü 23 Haziran 2018 tarihinde Adli Şubeyi arayarak yaptığı şikayette 22 Haziran 2018 tarihinde iş yerinden yapılan alışverişe karşılık görevli kasiyerlere verilen paralar içerisinde 2 adet 200 TL’lik banknotun sahte çıktığını tespit ettikleri ve sahte 200 TL’nin bir tanesini veren kişinin kamera görüntüsünün olduğunu bildirdi.

Ayni gün polis mesele ile ilgili soruşturma başlatırken kamera görüntülerinden yaptıkları incelemede 1 adet 200 TL’lik sahte banknotu kasiyere veren kimliği meçhul erkek şahısın Lemar isimli iş yerine beraberinde bulunan bir bayanla Lemar karşısında bulunan Burger City isimli iş yerinden geldiğini tespit etmişti. Ayni gün Önder AVM isimli iş yerinde çalışan bir kasiyer de Adli Şubeyi arayarak yaptığı şikayette bayan bir müşterinin yapmış olduğu alışveriş karşılığında kendisine 1 adet 200 TL’lik sahte banknot verdiğini ve konu sahte parayı veren bayanın kamera görüntüsünün olduğunu söyledi. 23 Haziran 2018 tarihinde polis Lemar, Burger City ve Önder AVM’den aldığı kamera görüntülerini incelediğinde sahte 200 TL’lik banknotları tedavüle süren kişilerin ayni kişiler olduğunu tespit ederek ve yürüttüğü tahkikat kapsamında 16 yaşındaki sanık A.A ile sanık Ali Atunay’a ulaşmıştı. Adli Şubeye celp edilen sanık A.A’nın üzerinde yapılan aramada 1 adet 200 TL sahte banknot ve 1 adet 100 TL sahte banknot bulunmuş, evlerinde yapılan aramada ise sanık Ali Altunay’a ait ajanda içerisinde 3 adet 200 TL ve 1 adet 100 TL sahte banknot bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18