Lefke’nin kurtuluşunun 45’inci yıldönümü kutlandı

Lefke’nin kurtuluşunun 45’inci yıldönümü kutlandı
banner23

Lefke’nin kurtuluşunun 45. Yıldönümü nedeniyle Atatürk Parkı’nda tören düzenlendi.

Tören protokol sırasına göre Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı.

Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti.

Törende daha sonra protokol tarafından tören birlikleri denetlenerek halkın bayramı kutlandı.

Şiirler okunmasıyla süren törende Lefke Belediyesi Halk Dansları ekibi gösteri sundu.

Ardından konuşmalara geçildi.

Kaymakamlık adına günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Lefke İstiklal İlkokulu Öğretmeni Meltem Köksallar, Lefke’deki direniş hakkında bilgi vererek, 16 Ağustos’ta Mehmetçiğin Lefke’ye gelmesiyle esaret günlerinin sona erdiğini söyledi.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da Kıbrıs Türk toplumunun varoluş ve geleceğinin şekillendiği günlerin yıldönümünde olduğunu anımsatarak, geçen 45 yıla bakıldığında Lefke’de verilen mücadeleye yaraşır bir noktaya gelinemediğini söyledi.

Lefke’de yaşanan sorunlara değinen Kaya, yarım asır önce verilen mücadelenin hedefe ulaşabilmesinin, çözüm bekleyen sorunların üstesinden gelinmesi ile gelecek nesillere olan sorumluluğun yerine getirilmesiyle sağlanabileceğini kaydetti.

Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili Zorlu Töre de Kıbrıs davasının milli bir dava olduğunu ve bu davada Anavatan Türkiye ile yüründüğünü vurguladı.

Töre, 1974’e kadar Kıbrıs Türkü’nün verdiği mücadeleler hakkında bilgi vererek, Kıbrıs Türkü’nün bu yıllarda büyük bir direniş sergilediğini anımsattı.

TMT’nin kurulmasıyla Kıbrıs Türklerinin daha sistemli bir direnişe geçtiğine işaret eden Töre, bu direnişin 1974 Barış Harekatı’na kadar sürdüğünü kaydetti.

Töre, Mehmetçiklerle Mücahitlerin bu toprakları vatan yaptığını belirterek, ‘ özgürlük ve güven içerisindeyiz, geleceğe umutla bakıyoruz. Devletimiz var, devlete ciddiyetle sahip çıkmalıyız’dedi.

Garantilerden asla taviz verilemeyeceğine vurgu yapan Töre, bayrağımıza sahip çıkarak bu toprakların kıymetini bilmemiz gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından tören resmi geçitle sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18