Lapta'da yaralar hala sarılmadı!

Tarih yaprakları 5 Aralık 2018’i gösterdiğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti en büyük doğal afetlerden birini yaşadı. Meydana gelen sel felaketinde 4 genç hayatını kaybetti.

Lapta'da yaralar hala sarılmadı!

Tarih yaprakları 5 Aralık 2018’i gösterdiğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti en büyük doğal afetlerden birini yaşadı. Meydana gelen sel felaketinde 4 genç hayatını kaybetti.  Başta Lapta, Alsancak ve Dikmen olmak üzere bir çok bölgeyi sel vurdu. Özellikle Lapta’da bir çok evi su basmış, arabalar yüzlerce metreden uçuruma yuvarlanmış ve yollarda büyük yarıklar meydana gelmişti. O günden bugüne gelene kadar Lapta’da sadece ev eşyası yardımı yapıldı onunda dışında hiçbir şey yapılmadı. Lapta’da ki son durumu Haberal Kıbrıslı Gazetesi Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ’a sordu. Aktuğ, kamusal alanda hasar tespitimiz 7 milyon TL  olmasına rağmen bugüne kadar 1 kuruş alamadık diyerek yaşanılan çaresizliği gözler önüne serdi.

“15 Evin Zararlarını Giderdik”

Başkan Aktuğ, 5 Aralık gecesinden bu güne yaklaşık 5 ay gibi bir zaman geçti.  O zaman da anlattık. Bizim 15 tane evimizde su baskını yaşadık. O evlerin içerisindeki zarar ziyanı biz belediye, Vakıflar İdaresi, Türk Kızılay’ı ve bölgedeki hayırseverlerle giderdik. Hatta fazlasını giderdiğimize inanıyorum. İçeridekilerden bahsediyorum, evin içerisindeki zarar görmüş eşyalardan diye konuştu.

“Zararımız 7 Milyon TL”

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, “dışarıdaki kamusal alanlardaki hasar tespitimiz 7 milyondur. Bugüne kadar tüm mercilere başvurmamıza rağmen hiçbir sonuç elde edemedik. 1 kuruşluk katkı alamadık. Ama oldukça sıkıntılı durumlarımız vardı. Biz müdahale edebildiğimiz kadar müdahalemizi yaptık. Kendi yağımızla kendi ciğerimizi kavurabildiğimiz kadar kavurduk. Ama giderdik mi bütün sıkıntılarımızı? Gideremedik… Hele bir sokağımız var Başpınar’da… O dönemde minibüslerin uçtuğu… Onun alt tarafına giden yaklaşık 120-140 tane konuta giden tek yol şu an yarım vaziyette. Güneşin açmasıyla daha tehlikeli duruma geliyor, neden? O toprak kurudukça o yolun altı daha da boşalıyor. Orada da bir şey yapamadık. Orada da bir sıkıntımız devam etmektedir. Yani neticede hiçbir makamdan bize bu konuda bir yardım gelmedi” ifadelerini kullandı.

“Belediyenin Durumu Ortada”

Başkan Aktuğ, “ha bugün ha yarın tamam noktasındayız. Yani hayır yardım etmeyeceğiz diyen kimse yok. Ama neticede de bir şey yok.  Şimdi biz şöyle bir yol izliyoruz. Biz Mimar Mühendisler Odası’ndan bir ekip getirdik hatırlarsanız o dönemde Başbakanın kurduğu bir ekip vardı bu odadan ki o ekip nerden kaynaklandığını nasıl olduğunu tespit ettiler. Ancak ekibin,  tamiri konusunda tespitleri yoktu. Biz nerden kaynaklandığını, nasıl olduğunu tespit eden ekibi geri çağırarak buranın yani o yolun inşasının nasıl yapılacağını sorarak fikir istedik. Bir miktar şey karşılığı kendilerinden hizmet satın almamızı söylediler. Bu hizmet satın alma biliyorsunuz, belediyenin mali durumunu. Biz biraz Başbakanlığa topu atmaya çalıştık ama sonuçta bizde kaldı. Bu hizmet satın almayı da onayladık. Dedik tamam yapın. Mimarisi konusunda bir çalışma yapıyoruz, projelendirme yapıyoruz. Ama bu projelendirmeyi yapmak için bulabileceğimiz rakam bile yokken inşaatını nasıl yapacağımızı inanın ben de bilmiyorum. Ama projelendirme konusunda bir çalışmamız var, uğraşımız var. Sürekli olarak da sorguluyoruz sonrasında ne olacak diye. Ama bir belirginlik yok” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2019, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18