Lacroix KŞK'nin çalışmaları hakkında bilgi aldı

Lacroix KŞK'nin çalışmaları hakkında bilgi aldı
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Barış Gücü Operasyonları’ndan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jean-Pierre Lacroix, 1963-64 ve 1974 olaylarında kaybolan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların akıbetini belirlemek için çalışma yürüten Kayıp Şahıslar Komitesi bünyesindeki laboratuvarı ziyaret etti.

Birleşmiş Milletlerin koruması altındaki bölgede, eski Lefkoşa Havaalanı’nın yakınında bulunan Antropoloji Laboratuvarı ziyaretinde, BM yetkilisine, kazılarda bulunan kemik kalıntıları üzerinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Lacroix’ye ziyaretinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel Temsilcisi Elizabeth Spehar eşlik etti, Lacroix’yi Laboratuar’da Kayıp Şahıslar Komitesi’nin üç üyesi; Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rum ve Birleşmiş Milletler’in atadığı üyeler karşıladı.

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, Lacroix’nin laboratuvarı ziyaretinin önemli olduğunu, bunun BM’nin Proje’ye verdiği desteği gösterdiğini kaydetti.

Arjantin'da Komite'nin çalışma moteli anlatılacak

Kayıpların yerinin tespiti, kalıntılarının çıkarılması, kimlik tespitinin ardından defin işlemleri için ailelere teslimini içeren Kayıp Şahıslar Komitesi çalışmalarını ve üç tarafı bulunan komitenin işbirliğini bir konferansta anlatmak üzere mart ortalarında Arjantin’in Buenos Aires kentine gidileceğini belirten Küçük, konferansın Arjantin ve İsviçre İnsan Hakları Kuruluşları tarafından organize edildiğini ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2018, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18