KTSO: "Jeneratör değil, yenilenebilir enerji hedeflenmeli"

banner32

Kıbrıs Türk Sanayi Odası bildiri yayınladı...

KTSO: "Jeneratör değil, yenilenebilir enerji hedeflenmeli"
banner23

Kıbrıs Türk Sanayi Odası'ndan elektrik piyasasının geleceğini planlama konusunda birtakım öneriler geldi. Sanayi Odası, jeneratörle günü kurtarmak yerine, geleceğe yatırım yapmanın önemini vurgularken, bunu elde edebilmemiz için de yenilenebilir enerjilere yönelmemiz gerektiğini aktardı.

Sanayi Odası'nın açıklaması şu şekilde:

"Elektrik piyasasının geleceğini planlarken, Türkiye’den enterkonnekte elektrik kablosunun getirilmesi ve yenilenebilir enerji üretiminin artırılması hedeflenmelidir

Ülkemizdeyenilenebilir enerji yatırımlarına daha fazla oranlarda yatırım imkanı sağlayabilecek, sürdürülebilir, arz güvenliği olan ve kaliteli elektrik piyasası kurulmasının en önemli unsuru,Türkiye’den çift taraflı çalışabilecek enterkonnekte elektrik kablosu projesidir.

Bu kapsamda KKTC’de elektrik piyasasının geleceğiniplanlarken,Türkiye’den enterkonnekte elektrik kablosunun getirilmesi ve yenilenebilir enerji üretiminin artırılması haricinde, her hangi başka bir modelin hayata geçirilmesi, elektrik fiyatlarını ucuzlatmayacağı gibi döviz ve petrol fiyatlarına bağımlılığı artıracaktır.

Ülkemizin elektrik konusunda vizyonu gündüz ürettiği yenilenebilir enerjiyle büyük oranda tüketimini karşılayan, üretim fazlasınıTürkiye’ye ve hatta Güney Kıbrıs’a pazarlayan ve gece ihtiyacı oranında bu enerjiyi temin etmek olmalıdır.

Bu prensipler çerçevesinde, ülkemizde enerji tüketiminin arttığı bir gerçek olmakla birlikte, aşağıdaki konuların dikkate alınması durumlarında vehızlı bir icraat dönemi yaşanırsa, yeni jeneratörlere ihtiyaç olmayacağı ortaya çıkacağına inanmaktayız:

  • güneş enerjisinden elektrik üretimi yatırımlarında yaşanan ve ilerleyen dönemlerde yaşanacak artışlar. Bir başka ifadeyle %5 civarında elektrik tüketiminin arttığı belirtilse de, yenilenebilir enerji yatırımlarının artmasıylabu talebin büyük orandakarşılanması,
  • çoklu tarife sisteminin hayata geçirilmesiyle, gündüz yoğun zamanlarda tüketimin gece saatlerine kayması,
  • ülkede atıl üretim santrallerinin tam kapasite çalışması,
  • kablo ile elektrik projesinin hayata geçirilmesine yönelik tahmini sürelerin dikkate alınması.
  • kısa bir dönem dahi ihtiyaç olması durumundajeneratör kiralanabileceği de değerlendirilmesi
  • son zamanlarda yaşadığımız ekonomik krizin de 2019’daki elektrik tüketimlerini de aşağı yönde etkileme durumu.

Bu gerçekler ışığında, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın elektrik piyasasının geleceğini planlama konusunda, bilimsel veriler ışığında hareket ederek, enterkonnekte elektrik projesinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar yapmasını yakından takip ediyor vedestekliyoruz.Bununla beraber TC’den enterkonnekte sistemin kurulup, kablo ile elektrik gelmesine rağmen üretim, iletim ve dağıtım alanındaki yapısal sorunların çözülmemesi durumunda elektrik fiyatlarının yeterince düşmeyeceği de unutulmamalıdır.

Ayrıca enerji piyasasında düzenleyici, fiyat belirleyici yapan bağımsız bir kurumun oluşturulması, ülke enerji piyasası için geleceğe dönük önemli adımlardan bir tanesi olacaktır.

KKTC’nin,elektrik piyasasını enterkonnekte elektrik kablosu ve yenilenebilir enerji yatırımları ekseninde planlanmasının ve bu yönde icraatlar yapılmasının, KKTC’deki pahalı elektrik üretimine neden olan jeneratör politikasınınson bulmasının zamanı gelmiştir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18