K.T. İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı yeniden Osman Amca oldu

K.T. İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı yeniden Osman Amca oldu
banner23

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği’nin 2’nci Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.

Genel kurulda birlik başkanlığına yeniden Osman Amca getirildi.

Genel kurulda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ve Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu birer konuşma yaparak, icraatları hakkında bilgiler verdiler.

Kıbrıs Mühendis Mimarlar Odası Birliği salonunda gerçekleşen genel kurulda ilk olarak divan oluşturuldu ardından konuşmalar gerçekleştirildi.

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, birlik olarak özellikle iş sağlığı ve güvenliği konusunda ciddi çalışmaları bulunduğunu belirtti.

Birliğin kurumsallaşması için atılacak adımların da önemli olduğunu vurgulayan Amca, birlik yasasının hazırlanmasına katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Dijital Dönüşüm Proje Danışmanı Akademisyen Hasan Amca, Elektrik Müteahhitleri Birliği Başkanı Bora Alaçam, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Seran Aysal, İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer de genel kurulda konuşma gerçekleştirdi..

Genel kurula katılarak bir konuşma gerçekleştiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu hükümet olarak özellikle kayıt dışılıkla ilgili çalışma başlattıklarını belirtti.

Af ile ilgili bir de yasa çalışması yaptıklarını ifade eden Sucuoğlu, yasa tasarısının ekim ayında Meclis’in açılmasıyla gündeme getirileceğini söyledi.

Kayıt dışı işçi çalıştırmanın bir insanlık ayıbı olduğuna vurgu yapan Bakan Sucuoğlu, ‘Özellikle çalışma hayatında kayıt dışılığı kontrol altına almak zorundayız bununla ilgili mücadele edeceğiz’ dedi.

İş kazalarıyla ilgili son 1 buçuk ayda bazı tüzükler geçirdiklerini de belirten Sucuoğlu, tüzüklerin cezai müeyyideler de içerdiğini anlattı.

Bakan Sucuoğlu, Çalışma izinleri ile Sosyal Sigorta işlemlerinde Pazartesi gününden itibaren online sisteme geçileceğini açıkladı.

Genel kurulda konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da, ülke ekonomisinde en büyük paydaya sahip olan sektörün inşaat sektörü olduğunu söyledi

İnşaat sektörünün çok daha iyi bir noktaya gelebileceğine inanç belirten Taçoy yasalara uyulmasının önemine dikkati çekti.

Taçoy ülkenin en önemli sorunlarından bir tanesi olan su sorununun çözüldüğünü de ifade ederek, ‘Sırada elektrik var, o da çözülecek’ dedi.

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ise ülkede yatırım ortamlarının iyileştirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Amcaoğlu, Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası ile ilk kez hükümetlerin yarattığı durumun halliyle ilgili protokol imzalanacağını da belirtti.

Bakan Amcaoğlu, protokolle, ekim ayından itibaren ülkenin iç borcu olan yaklaşık 3 Milyar TL’lik bir kısmın ödenmesine başlanacağını söyledi.

Amcaoğlu ‘Artık birşeyler söylemek değil yapmanın zamanı geldi’ diye konuştu.

Genel kurulda birlik başkanlığına yeniden tek aday olan Osman Amca getirilirken yönetim kurulu da belirlendi.

(BRT)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18