“Krizleri Yönetecek Figür Sayısı Siyasette Çok Az”

4 siyasi parti tarafından hazırlanan Türkiye’ nin Suriye sınırında başlattığı Barış Pınarı Harekatı’ na desteği konusunda ortak deklarasyon kürsüden okunurken tartışmalar çıktı.

“Krizleri Yönetecek Figür Sayısı Siyasette Çok Az”
banner23

4 siyasi parti tarafından hazırlanan Türkiye’ nin Suriye sınırında başlattığı Barış Pınarı Harekatı’ na desteği konusunda ortak deklarasyon kürsüden okunurken tartışmalar çıktı. Öte yandan Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Genel Kurulda okuduğu deklarasyona ilişkin açıklama yaparak, “iç tüzüğe aykırı davrandığının ileri sürülmesinin doğru olmadığını” söyledi. Meclis zaman zaman geriliyor. Ortalık farklı siyasi açıklamalar ve söylemlerle karışık durumda. Toplum olarak bu gündemlerle esas beklenti olan hükümetten icraat konusu da unutulmaya yüz tutmuşken Sosyolog ve Siyaset Bilimci Hakan Gündüz sorularımızı yanıtlayarak gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. 

“Son yaşanan olaylar, karışık olan siyasal zemini daha da işin içinden çıkılamaz hale getirdi”

Son yaşanan olaylar, halihazırda çok karışık olan siyasal zemini daha da işin içinden çıkılamaz hale getirdi diyen Gündüz, üzülerek belirtmek gerekir ki şu anda böyle krizleri yönetecek figür sayısı siyasette çok az. Bir meclis başkanı bile çıkıp böyle bir olaya sebebiyet verebiliyor. Düşünün yasa yapıcı meclis, yasa ve tüzüklere uymada meclis başkanı eli ile zorlanıyor ve meşruiyet sorunu yaratabiliyor. Bu tuhaflıklar zinciri aslında partilerin kendi içinde yaşadıkları olumsuz mücadeleden de kaynaklanıyor dedi. 

“İktidar mücadeleleri siyasal yapıyı tehdit ediyor”

Gündüz, UBP’nin sadece Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklandığı ve anket çalışmalarına yoğunlaştığı, toplumun bunun farkında olup olmadığı konusuna değinerek  şunları kaydetti; 

“Cumhurbaşkanı adayı kim olacak, hangi aday desteklenecek, kurultaylar, iktidar mücadeleleri siyasal yapıyı tehdit ediyor. Üstüne siyasi deneyim, bilgi, beceriden yoksun bireylerin etkin olmaları da sorunu kronikleştiriyor. Bu ortamda asıl yapılması gereken topluma hizmet odaklı politika da rafa kalkıyor.

“Anket spekülasyonu gerçeğe dönerse yine bir siyasi facia ile karşı karşıya kalınabilir”

Ubp’ de söz konusu anket ile ilgili çok fazla spekülasyon var. Ancak genelde kulislerde dönen senaryolar. Toplumun bununla ilgili hiçbir gündemi yok. Yalnız kulislerde dönen anket spekülasyonu gerçeğe dönerse yine bir siyasi facia ile karşı karşıya kalınabilir. Çünkü bunlar halk nezdinde olmasa da kulislerde çok ayrıntılı konuşuluyor. Olduğu anda da yazılıp çizilecek ve toplumun bilgisine gelecektir” 

“Hükümet kanadında gergin bir Cumhurbaşkanlığı adayı belirleme uğraşı var”

Hükümet için söylenebilecek çok birşey yok. Hükümet kanadında gergin bir Cumhurbaşkanlığı adayı belirleme uğraşı var. Bir taraf net olsa da büyük ortak tartışıyor. Bunun sonunda muhtemel bir uyumsuzluk gözlenebilir. Hükümet partilerinin aday sürecinde netleştiğinde neler olacağı daha net yorumlanabilir.”

“Ekonomik rahatlama söz konusu değil ve de olmayacaktır da” 

Ekonomik olarak bir rahatlama, vatandaştan herhangi bir memnuniyet olup olmadığı konusunda yorumda bulunan Gündüz, ekonomik rahatlama söz konusu değil ve de olmayacaktır da. Bunun üstüne bir de döviz dalgalanması binebilir. Ekonomiden olumluya gidiş beklenmemeli ve hesaplar ona göre yapılmalıdedi. 

“Aşağılamalar ve tehditler olayın hangi boyuta geldiğinin göstergesi”

Sosyal medya başta olmak üzere oldukça  karamsar ve toplumu ikiye bölen birtakım tartışmalar var. Bu gerilim başta siyasiler tarafından körükleniyor mu sorusunu yanıtlayan Gündüz,  toplumdaki en ciddi sorun toplumsal çatışma ortamı. İç barışı ne yazık ki tahsis edemiyoruz. Sosyal medya ile ilgili bir durum da değil. Bu olgu zaten var ve biz bunu görmezden geliyoruz. Düzeltmek ve iç barışı tahsis etmekle ilgili hiçbir şey yapılmıyor.

Son olayda küfürler, aşağılamalar ve tehditler olayın hangi boyuta geldiğinin göstergesi. Bu konu çok aciliyet gösteriyor ifadesinde bulundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18