Köroğlu 'Sağlığı kötüye götürenler suç işliyor'

Köroğlu 'Sağlığı kötüye götürenler suç işliyor'
Tarladan sofraya denetim şart!

“Tüm ürünler denetlenmeli”

Candan MERT

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği As Başkanı ve Çevre Sorumlusu Dr. Teksen Köroğlu, gazetemize yaptığı özel açıklamasında, Tarım Bakanlığı’nın yapmış olduğu gıda denetimleri bağlamında KKTC’de limit üstü ürünlerin başta kanser olmak üzere hastalıklara sebep olmasını değerlendirirken, bu çerçevede ada çapında geçilmesi gereken uygulamalardan bahsetti.

“Sağlığı kötüye götürenler suç işliyor”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği As Başkanı ve Çevre Sorumlusu Dr. Teksen Köroğlu, gazetemize yaptığı özel açıklamasında, yurttaşların en doğal hakkı olan sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişimlerini engelleyen, sağlığı kötüye götüren kim olursa olsun suç işlemekte olduğunu dile getirdi. Bunu yıllardır söylediklerini kaydeden Başkan Köroğlu, bunca senedir gıda güvenliği ile ilgili tüzükleri çıkarmayan gelmiş geçmiş hükümetlerin Sağlık ve Tarım Bakanlıklarının suç işlediğini söyledi. Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve bakanlıkların bünyesindeki Tarım Dairesi, Hayvancılık Dairesi, Veteriner Dairesi ve ilgili diğer kurumların yıllardır vatandaşların genel gıda güvenliği açısından çıkarılıp uygulamaya konması gereken yasa ve tüzükleri çıkarıp uygulamaya koyamadıklarına dikkat çeken Dr. Teksen Köroğlu, bu eksiklikler yüzünden genel gıda güvenliğinin tarladan sofraya kadar kontrol altına alınamadığını ifade etti.

“Sadece sebze meyve değil, tüm ürünler denetlenmeli”

Son Devlet Laboratuvarı yangınından sonra bu analizlerin yeterli yapılmadığının görüldüğünü ve bunun böyle devam ettiğini aktaran Başkan Dr. Köroğlu, mevcut konumda kontrollerin yapılıp açıklandığını kaydederken, limit üstü ürünlerin ne kadar olduğunu kendilerinin de bilmediğini dile getirdi. Bu noktada Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı’nın istatistiki araştırmalar yapması ve bunun toplumla paylaşılması gerektiğini belirten Başkan Teksen Köroğlu, gıdalara karşı vatandaşlar tarafından tamamen güvensizliğin hakim olmasından dolayı üreticileri zor durumda bıraktığını aktardı. Hammadde yapımından başlayarak sadece sebze, meyvenin değil, balık, süt, et, yumurta gibi ürünlerde de kontrollerin yapılması gerekliliğine dikkat çeken Dr. Teksen Köroğlu, gerek üretimde, gerekse de ithal ürünlerde bu tür analizlerin yapılmasının toplum sağlığı açısından önemine değindi.

“Tüzükler hala mecliste bekletiliyor”

Halkın sağlığını koruma görevinin hükümetin üzerine düşen bir görev olduğunu kaydeden Başkan Teksen Köroğlu, bu bağlamda Gıda Yasası ile ilgili çalışmaları değerlendirirken, yasa bağlamında eksikliklerin bulunduğunu belirtti. Hayvansal, işlenmiş ve bitkisel gıdalar çerçevesindeki çalışmaların tek tek ve koordineli bir biçimde yapılması gerektiğini söyleyen Dr. Köroğlu, bunları yapacak olan merciinin Tarım ve Sağlık Bakanlığı olduğunun altını çizdi. Tarım Bakanlığı bünyesinde bulunan Veteriner Dairesi, Tarım Dairesi, Hayvancılık Dairesi ve Sağlık Bakanlığı’nın bu bağlamdaki çalışmalarını tam olarak yapmadıklarını belirten Dr. Teksen Köroğlu, katkı maddeleri, genetiği değiştirilmiş gıda ve ilgili tüzüklerin ne durumda olduğunu kendilerinin de bilmediğini dile getirirken, bunların hala mecliste bekletilmeye devam edildiğini kaydetti. Bu gibi yasa ve tüzüklerin en kısa sürede uygulamaya geçmesinin sağlık açısından önemli olduğunu belirten Dr. Köroğlu, bunun hükümetin anayasal görevi olduğunun altını çizdi.

“Bu nasıl Hukuk Devleti?”

Yapılması gerekenlerin bütünlük içerisinde yapılmasının sağlanması gerekliliğini vurgulayan Başkan Teksen Köroğlu, bugüne kadar olduğu gibi birbirinden kopuk ve parça parça çalışılmaya devam edildiği müddetçe hiçbir sonucun alınamayacağını dile getirdi. İnsanlar tarafından yenilen ve içilen tüm gıda maddelerinin üretimden tüketime kadar her safhasında denetlenmesi gerektiğini söyleyen Dr. Köroğlu, bu denetimler ile toplumun gıda ürünlerine olan güveninin yeniden kazanılacağını kaydetti.

Tarım Bakanlığı’nın yapmış olduğu gıda denetimleri bağlamında KKTC’de limit üstü ürünlerin başta kanser olmak üzere hastalıklara sebep olmasını değerlendiren Dr. Teksen Köroğlu, bu çerçevede sertifikalı ürün ve etiketlemenin önemini yıllardır söylediklerini dile getirirken, etiketleme ile ilgili emirnamelerin çıkmış olmasına rağmen uygulamaya geçmediğini ve bu gibi denetimsizliklerin geçmiş hükümetlerin bilgisizlikleri yüzünden gelinen nokta olduğunu kaydetti. Ülkeyi yönetenlerin çıkardıkları yasaları bile uygulamaya geçiremeyecek kadar aciz olduklarını belirten Teksen Köroğlu, böyle olunca ‘Nasıl bir Hukuk Devletinde yaşıyoruz?’ sorgulamasının yapıldığını aktarırken, halkın sağlığının önemli olduğunu vurguladı.

“AB kurallarına uygun yasalar şart”

Gıda denetimleri konusunda bilimsel içerikli ve güncel bir mevzuat ile desteklenen politikaların oluşturulması gerektiğini kaydeden Dr. Köroğlu, ülkedeki gıda politikalarının tüketiciyi yeterince koruyamadığının geçmiş dönemlerde açık bir şekilde görüldüğünün altını çizerken, bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak adına yeni hükümetin yapması gerekenin ‘gıda güvenliği yasaları, tüzükleri ve eksikliklerini Avrupa Birliği(AB) kurallarına uygun bir biçimde çıkarıp, gerekli denetimlerin yapılmasına olanak sağlamak’ olduğunu ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2018, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18