Kış saati uygulamasına geçilecek

Başbakan Tufan Erhürman, ileri saat uygulaması ile ilgili konuştu.

Kış saati uygulamasına geçilecek
banner23

Başbakan Tufan Erhürman katıldığı bir tv programında ileri saat uygulamasına devam edilip edilmeyeceği yönündeki soruyu yanıtladı.

Erhürman, “şu andaki yasada ne diyorsa onu yapma noktasındayız. Avrupa Birliği’ndeki gelişmeyi ben de takip ettim” dedi.

Başbakan Tufan Erhürman, ülkemizde bu yıl kış saatine geçilip geçilmeyeceğine ilişkin “şu andaki yasada ne diyorsa onu yapma noktasındayız”dedi.

Bu da bu yıl da saatlerin bir saat geriye alınacağı anlamına geliyor.

AB ülkeleri 28 Ekim Pazar günü kış saatine geçecek.Türkiye ise yaz saati uygulamasına devam edecek.

Türkiye’de yapılan yasal değişiklikle artık saatler hep yaz saatinde kalacak.
AB ülkeleri ise saat uygulamasında Türkiye’de olduğu “tek saat” uygulaması modeline geçebilir.AB Mart 2019’a kadar bu konudaki nihayi kararı verecek..

Avrupa Birliği Komisyonu , yaz saati uygulamasının devam ettirilip ettirilmemesine karar vermek amacıyla geçtiğimiz aylarda bir anket çalışması yaptı.

AB üyesi ülke vatandaşlarının katıldığı anketin sonucuna göre halkın ezici çoğunluğu yaz saati uygulamasını reddetmiş , bütün yıl boyunca tek saat uygulamasından yana görüş belirtmişti.

AB Komisyonun hazırladığı ankette elde edilecek sonuçlar doğrultusunda yaz saati uygulamasının sürdürülmesi, değiştirilmesi ya da kaldırılması yönünde karar alınacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18