'Kimsenin hakkını yedirtmeyiz'

banner32

'Kimsenin hakkını yedirtmeyiz'
banner23

Candan MERT


Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası(KTAMS) Yöneticisi Devrim Barçın, Devlet Hastaneleri’nde ihaleyi kazanan şirketin temizlik işçileri ve güvenlik görevlilerinin, ihale gereği fiilen düzensiz mesai çalışmakta olduklarını belirtirken, çalışanların asgari ücret üzerinden ödemelerini alarak ek mesailerini alamadıklarını dile getirdi. Barçın, bunun yanında çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının da asgari ücret üzerinden yapıldığını ifade ederek, bu bağlamda yetkilileri ‘düzensiz mesai ödeneği’ yapılması gerektiğini belirten yasayı uygulamaya çağırdı.


Sağlık Bakanlığı Müdürü Ceyhun Ümiter ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Haberal Kıbrıslı’ya yaptıkları özel açıklamalarında Devlet Hastaneleri’nde ihale kazanan şirketlerin temizlik işçileri ve güvenlik görevlilerinin ek mesai yaptıkları halde, ihale gereği ödemelerinin asgari ücret olarak yapıldığı, dolayısıyla sigorta ve ihtiyat yatırımlarının da asgari ücret üzerinden yapıldığı iddialarına yanıt verdi.


Ümiter: Şartname harici çalışma mümkün değildir


Sağlık Bakanlığı Müdürü Ceyhun Ümiter, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında Devlet Hastaneleri’ne yapılan bu gibi hizmet alımlarının taşeron firmalar üzerinden yapıldığını kaydederken, merkezi ihale yöntemi uygulanarak ihalelere çıkıldığını ve bu çerçevede şartnamelerin hazırlandığını ifade etti. Bu şartnameler içerisinde ilgili şirketin ne kadar personeli hangi koşullarda çalıştıracağı, aranan nitelikleri, çalışma saatleri ve koşullarının tamamen belli olduğunu aktaran Müdür Ceyhun Ümiter, bu şartnameler üzerinden hizmetlerin alınıp uygulanmakta olduğunu dile getirdi. Devlet olarak kendilerinin bu şartname içerisinde imzalanan protokol doğrultusunda hizmetlerin denetimlerini yapmakla mükellef olduklarını kaydeden Bakanlık Müdürü Ceygun Ümiter, “Mesela X bir firmaya 1 yıllık hizmet için 30 bin TL veriliyor, bu ücret içerisinde 15 personel olacaksa, ‘bunların 9’u vardiyalı, 6’sı düz mesai çalışacak’ diye şartname içerisinde belirtilmektedir. Dolayısıyla devletteki gibi vardiya veya düzensiz çalışma kuralları işlememektedir” ifadelerini kullandı.


“Gelen şikayetleri anında değerlendiriyor”


Yapılacak tüm detayların ihale taahhütnamesi içerisinde ayrıntıları ile belirtildiğini vurgulayan Sağlık Bakanlığı Müdürü Ceyhun Ümiter, kendilerinin devreye girme noktasının ‘hizmetler yerine getirildi mi, sigorta-ihtiyat sandığı yatırımları yapıldı mı?’ bağlamındaki denetimler olduğunun altını çizdi. Yaptıkları denetimler sonucunda gerekli hizmetlerin yerine getirilmemesi, yatırımların yapılmaması anlaşıldığı taktirde cezai yaptırımları uyguladıklarını kaydeden Müdür Ceyhun Ümiter, “Hak yenilme konusuna gelirsek, buna öncelikli karşı olan bizleriz. Bizim için herkes eşittir, herkes emekçidir; dolayısıyla emeğinin karşılığını herkes almak zorundadır.” dedi. Bu bağlamda kendilerinin çalışanlarının hakkını vermek durumunda olduklarını belirten Ceyhun Ümiter, “Bu gibi konularda tarafımıza gelen şikayetleri anında değerlendiriyoruz” dedi.


Çeler: Kimsenin hakkını yedirtmeyiz


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında konu ile ilgili araştırma aşamasına geçildiğini ifade ederken, “Eğer hak yeme gibi bir durum söz konusu ise, yasal prosedürü uygulayacağız” dedi. Gerekli araştırmaların yapılmasının ardından ne yaptıklarını ve ne yapacaklarını açıklayacaklarını kaydeden Bakan Çeler, yasal çerçevede ellerinden gelenin fazlasını yapacaklarını dile getirdi. Kimsenin hakkını yedirtmeye tahammüllerinin olmadığını vurgulayan Bakan Zeki Çeler, Bakanlığa geldikleri ilk günden itibaren yasal çerçevede yasaların ve Bakanlığın ağırlığının herkesin üzerinde hissettirileceğini söylediklerini anımsatırken, “Bugüne kadar yasaların ağırlığını hissettirdik, bugünden sonra da hissettireceğiz; görevimizi yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü emekçinin hakkını korumak bizim en önemli ve en temel görevlerimizden biridir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2018, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18