Kıbrıslı Türk hasta ilk kez denenen yöntemle sağlığına kavuştu

Kıbrıslı Türk hasta ilk kez denenen yöntemle sağlığına kavuştu
banner23

Türk hekimler Doç. Dr. Serkan Durdu ve Doç. Dr. Başar Candemir başkanlığındaki ekip tarafından, farklı merkezlerde pıhtıya ve tıkanmaya bağlı ana damarların kapalı olması nedeniyle kalp pili uygulaması yapılamayan Kıbrıslı Türk hasta, eski TAK çalışanı Ahmet Kaslı’nın kalbine pil yerleştirildi.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Durdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göğüs kafesi açılmadan, kalp ve damar cerrahisinde, sağ taraftan memenin etrafından yaklaşık 3 santimetrelik kesi açılarak uygulanan minimal invaziv (küçük kesi) yöntemiyle önemli bir operasyona imza attıklarını söyledi.

Durdu, “Özel girişimlerle hastaya standart minimal invaziv cerrahisi yapıldı ve sonrasında çalışan kalpte sağ kulakçığı açarak içerisinde 3 boşluğa ulaşarak pil elektrotları yerleştirildi” dedi.

Doç. Dr. Başar Candemir de, “Tamamen standart dışı olan ve dünyada ilk kez yapılan yöntemle, üç boşluklu bir kalp pilini hastaya yerleştirdik. Hem tıp literatürü hem ülkemiz hem de Türk hekimlerinin başarısı açısından oldukça güzel bir gelişme” ifadelerini kullandı.

Küçük kesinin uygulandığı minimal invaziv yöntemi ve yüksek teknolojinin kullanıldığı hibrit ameliyathanede gerçekleştirilen operasyon, bilimsel makale olarak da yurt içi yurt dışındaki dergilerde yayımlanarak bilim camiasına duyurulacak.

“EN ÇOK YAPMAK İSTEDİĞİM ŞEY, AİLEMLE DOLAŞMAK”

Ameliyatla sağlığına kavuşan KKTC’de yaşayan 44 yaşındaki iki çocuk babası Ahmet Kaslı da tedavi olabilmek için çok yere başvurduğunu ancak kendisine yapılabilecek bir şey olmadığı yönünde görüş bildirildiğini kaydetti.

Yaşadıkları süreci anlatırken gözyaşlarını tutamayan Kaslı, “Bizim bütün dünyamız yıkıldı. Allah’ıma şükürler olsun şimdi” dedi.

Başarılı bir operasyondan çıkmış olmanın sevincini yaşadığını dile getiren Kaslı, “KKTC’deki Osman hocamın sayesinde buraya geldim. Türkiye’deki hocalarıma ve ekibe çok teşekkür ediyorum. Hastaneden çıktığımda ilk ve en çok yapmak istediğim şey, ailemle dolaşmak” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18