'Kıbrıs Cumhuriyeti'ne dönüş mümkün mü?'

'Kıbrıs Cumhuriyeti'ne dönüş mümkün mü?'

Varoğlu "Ülkemizin tarihine, kültürüne ışık tutacağımızı düşünüyoruz"


Arif Hasan Tahsin Tarih ve Kültür Vakfı, “Kıbrıs Cumhuriyeti’ne Dönüş Mümkün Mü?” konulu iki toplumlu panel düzenliyor.

28 Şubat Çarşamba günü ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde yapılacak ve saat 19.00’da başlayacak panelde, Kıbrıs Türk Ticaret Odası eski Başkanı ve Avrupa Birliği (AB) Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ali Erel ile Demokratik ve Seferberlik Partisi (DİSİ) eski Başkanı ve Avrupa Parlamentosu eski üyesi Yannakis Matsis konuşmacı olacak.
Arif Hasan Tahsin Tarih ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güven Varoğlu ile mütevelli heyeti üyeleri Şener Elcil ve Hikmet Olgaçer, bugün Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nda (KTÖS) panelle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Varoğlu, Kıbrıs sorununa ilgi duyanları, siyasi partileri, sivil toplum örgütlerini ve halkı panele katılmaya davet ederek, “Biz bu paneli düzenleyerek, ülkemizin tarihine, kültürüne ışık tutacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Tarihsel süreçte Kıbrıs’ın çeşitli uygarlıkların ve ülkelerin yönetimine girdiğini de anımsatan Güven Varoğlu, “Hitit, Mısır, Bizans, Lüzinyan, Venedik, Osmanlı ve İngiliz dönemlerini yaşadık. Nihayetinde Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Kıbrıs Cumhuriyeti de yaşatılmadı. Kıbrıs Cumhuriyeti resmen var ama fiiliyatta iki toplumu kucaklayan bir yapısı yok. Panelde bütün bunlar tartışılacak” şeklinde konuştu.

Varoğlu, vakfın misyonunu da anımsatarak, Arif Hasan Tahsin’in anısını yaşatmak yanında, Kıbrıs’ın tarihine, kültürüne ışık tutacak etkinlikler, paneller ve seminerler düzenlediklerini kaydetti.

Güven Varoğlu, Arif Hasan Tahsin’in ölüm yıldönümü olan 12 Aralık’ta barış için çaba gösteren bir Kıbrıslı Türk’e ve bir Kıbrıslı Rum’a vakıf tarafından ödül verildiğini, etkinliklerin de iki toplum temelinde düzenlendiğini ifade ederek, “Bizler Kıbrıslıların, Kıbrıslı Türklerin ve Rumların bu ülkede ortak, barış içinde yaşayabilmelerini savunan bir vakıfız” dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2018, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18