banner38

KIB-TEK’in sonu mu geliyor?

banner32

Hükümetin KIB-TEK’i 130 milyon TL zarara uğrattığı iddia edildi. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin ulaştığı kaynaklar Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ı ve hükümeti KIB-TEK üzerinden popülizm yaparak zarara uğrattığını ileri sürdü. Kaynaklar bu tür uygulamaların devam etmesi durumunda KIB-TEK’in batacağı uyarısında bulundu.

KIB-TEK’in sonu mu geliyor?
banner37
banner23

Hükümetin KIB-TEK’i 130 milyon TL zarara uğrattığı iddia edildi. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin ulaştığı kaynaklar Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ı ve hükümeti KIB-TEK üzerinden popülizm yaparak zarara uğrattığını ileri sürdü. Kaynaklar bu tür uygulamaların devam etmesi durumunda KIB-TEK’in batacağı uyarısında bulundu.

“Hükümet Popülizm Yapıyor”

Kaynaklar “hükümet üç ay önce KIB-TEK zam yapmıyor tarife düzenlemesi ile devlet tarifelerini değiştirip farkı maliye göğüslüyor diye Serdar Denktaş basın önüne çıkıp kurtarıcı rolü üstlenip KIB-TEK üzerinde popülizm yapmıştı.Tabii bunu yaparken hükümete abilik yapan Sayın Serdar Denktaş üç ay sonra ödeneceğini bile bile “nasıl olsa o gün gelince bir yolunu bulurum” düşüncesi ile yapmıştı çünkü bir Maliye Bakanı çok iyi bilir ki bütçede olmayan parayı harcayamazsın ve yılsonunda bütçeye konan para belli bunu değiştirmek mümkün değildir.Hele KIB –TEK’in teşvik alacaklarını bile ödeyemezken hiç mümkün değil, tabii bu manevra sadece Serdar Denktaş’ın manevrası değil bu oyunda tüm Bakanlar Kurulu ve KIB-TEK yönetimi de oyuncudur” ifadelerini kullandılar.

“Ödeme Günü Gelip Çattı” 

Aynı kaynaklar “gün gelip ödeme günü çatınca bakanlıklar elektrik faturalarını ödeyecek bütçe bulamayıp ödeme güçlüğüne düştüler ve maliye en sonunda yine kıvrak zeka marifeti ile üç aydır çıkmaya devam eden faturaları KIB-TEK’e gönderip eski tarife ile değiştirip tekrar faturalandırdılar “ nasıl yaptılarsa !!Neticede iki fatura arasındaki fark 130 milyon TL çıkınca maliye ben bunu gelecek sene bir kalemden öderim deyip geçiştirdi ama daha on beş gün önce geçen bütçede öyle bir kalem yoktu nasıl ödeyecek bilinmez “şeklinde konuştu

“KIB-TEK’in Sonu Olacak”

Kaynaklara göre” siyaset KIB-TEK üstünden popülizm yapmaya devam ediyor ve bu popülizm neticesi KIB-TEK’in sonu olacak farkında değiller yada bunu istiyorlar. KIB-TEK’e verilen bu zararın hesabı mutlaka sorulacaktır eminim çünkü hükümetin başında çok önemli iki hukukçu var ve bu tür “devleti zarara uğratanlara” göz açtırmayacaklarını her fırsatta söylüyorlar. El-SEN başkanı Kubilay Özkıraç her fırsatta memleket “çok yakında karanlığa gömülebilir” derken herhalde bunu kastediyordu. Çünkü yatırım yapılmadan önce bu ayak oyunları ile KIB-TEK üzerinden yapılan oyunlar neticesinde KIB-TEK tahsilat sıkıntısına düşüp yakıt almak için her ay borçlanmak mecburiyetinde kalıp en sonunda borçlanamaz duruma gelecek.”

“130 Milyon Lira Zarar Uğrattılar”

Kaynaklar “KIB-TEK hükümetin son manevrasından sonra 130 milyon daha tahsilat kaybına uğrayıp bu rakamı borçlanmak mecburiyetinde kalınca son on yılın en büyük borç stokuna ulaşmıştır, her ne kadarda “borçlanma uzmanı” Hasan Başoğlu ,“ bu borçlar KIB-TEK’i sarsmaz “ diyorsa da, Başoğlu bu borçlar halka zam olarak döneceği için “ Halkı Sarsar “. Sayın KKTC halkı KIB-TEK bu yönetim tarzı ile kaçınılmaz sona  doğru son sürat gitmektedir lütfen birileri dur desin yoksa “karanlıklar” çok yakın Özkıraç’ın dediği gibi. Sayın Özkıraç ve halkını çok düşünen Hak savunucu sendikalar “ Susmaya Devam mı?  edecekler” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18