Kıb-Tek’in 55 Milyon TL alacağı konusunda doğru hangisi?

Elektrik ile ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Her gün yeni bir iddianın ortaya atıldığı tartışmaya El-Sen yaptığı açıklama ile yeni birisini daha ekledi.

Kıb-Tek’in 55 Milyon TL alacağı konusunda doğru hangisi?
banner23

Elektrik ile ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Her gün yeni bir iddianın ortaya atıldığı tartışmaya El-Sen yaptığı açıklama ile yeni birisini daha ekledi. El-Sen yazılı açıklamasında Kıb-Tek’in askerden 55 milyon TL alacağı olduğunu duyurdu. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’na da bu konu damga vurdu. İlk sözü YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı aldı. Araştırmalarımızda El-Sen haklı diyen Arıklı, “protokol imzalanır imzalanmaz ya da maddeler uyuşur uyuşmaz ayrı bir konu ama Türkiye Cumhuriyeti’nin taahhüt ettiği bir rakam vardır. O taahhüte de sadık kalma durumundadır. Savunma giderleri Türkiye Cumhuriyeti’nin boynunadır. Bu paranın ödenmesi lazım” dedi. İddialara yanıt ise Maliye Bakanı Serdar Denktaş’tan geldi. Denktaş “elektrik kurumunun alacağı var” sözü artık doğru değil. Çünkü elektrik kurumu ile 31 Mart 2019 tarihi itibari mahsuplaşma yapılması için hesaplamalar yapıldı” ifadelerini kullandı.

“Kıb-Tek İle Mahsuplaşıldı”

Maliye Bakanı Serdar Denktaş da kürsüye çıktı Kıb-Tek ile ilgili açıklama yaptı.  Denktaş, “elektrik kurumunun alacağı var” sözü artık doğru değil. Çünkü elektrik kurumu ile 31 Mart 2019 tarihi itibari mahsuplaşma yapılması için hesaplamalar yapıldı. Şu anda son detaylarını yapıyorlar. Çünkü elektrik kurumu ödediğimiz 19 TL’lere de ceza işletmektedir, bu bağlamda biraz ilginç bir kurumdur. Buna rağmen 19 TL’leri de katmamız halinde dahi alacak ve verecek eşittir. Dolayısıyla kurumun devletten alacağı var söylemi doğru değil. Çok yakın zamanda bu maksatla ek bir bütçe Meclis’e gönderiyoruz. Alacak ve verecek ortadan kalkacaktır. Bundan sonrada daha düzgün bir işleme şekli kamu ile kurum arasında yürürlüğe girecek. Son zamanlarda bazı ödemeleri öteliyoruz. Şu an bundan bahsetmeye gerek yok çünkü ötelemek durumundayız” şeklinde konuştu. 

“Savunma Giderleri Türkiye’nin Boynunun Borcu”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da Meclis Genel Kurulu’nda “Kıb-Tek” konusunda konuştu. Bazı yayın organlarında Kıb-Tek’e askerin ödemesi gereken parayı ödemediği bu sebepten dolayı Kıb-Tek’in çok zor durumda kaldığından dolayı iddialar var. Bu iddiaların sahibi El-Sen olduğundan dolayı ciddiye almamız gerekiyor. Araştırdığımızda doğru olduğunu görüyoruz. Kuruma Şubat 2018 tarihinden itibaren bu zamana kadar her hangi bir teşvik parası ödenmemiş. Ağustos 2018 tarihinden itibaren de askerin ödemesi gereken paranın ödenmediği ve kurumun bu sebepten dolayı ciddi ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduğunu öğreniyoruz. Yani teşvikle birlikte toplamı 120 milyon TL civarında bir para. Bu paranın ödenmesi gerekiyor çünkü kurum devletten takriben 1 Milyar TL civarında alacaklı. Bu kurum devletten alacağını alamadığı için teşviklerden ve askerlerden kaynaklanan para siz 500 Milyon TL de diyebilirsiniz. Bu paralar ödenmediği için kurum 196 milyon TL bankalardan borçlanmıştır ve bankalara her ay 20 Milyon TL faiz ve anapara ödemektedir. Bu paraları alsa kurum ayakları üzerinde durabilecek ve belki zam yapmaya ihtiyaç duymayacak. Niçin ödemiyorsunuz? Tamam gidip karşıya soralım onu diyeceksiniz, gerçekten de sormamız lazım. Protokol imzalanır imzalanmaz ya da maddeler uyuşur uyuşmaz ayrı bir konu ama, Türkiye Cumhuriyeti’nin taahhüt ettiği bir rakam vardır. O taahhüde de sadık kalma durumundadır. Savunma giderleri Türkiye Cumhuriyeti’nin boynunadır. Bu paranın ödenmesi lazım. Rakamlara baktığımızda aslında bütçemiz ilk çeyrekte fena değil. Genel Başkanların televizyonda katıldığı toplantıda Maliye Bakanı’na tebriklerimi iletirken bütçe rakamlarını göz önünde bulundurmuştum. Bir an evvel bu protokolün dışında olan savunma giderleri ile ilgili Türkiye ile konuşulmalıdır. Bunu konuşmak ve halletmek zorundasınız artık mızrak çuvala sığmıyor. Yani Türkiye Cumhuriyeti şu sebepten ya da bu sebepten ödemiyor gibi bahanelerin arkasına sığınacak durumumuz yok. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti halen daha bu haliyle birlikte dış yardımlarına devam ediyor. O dış yardımları yaparken onlara sistem değişikliği ya da seçimler gibi bahaneler söz konusu değil de bizde niçin bu tip sıkıntılar ortaya çıkıyor” diye konuştu.

“Askerin Borcu 55 Milyon TL’ye Ulaştı”

El-Sen’den yapılan Başkan Kubilay Özkıraç imzalı açıklamada, “Daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olan askerlerin (giderlerinin) ‘savunma giderleri’ adı altında KKTC hükümeti tarafından karşılandığı açıklanmıştı. Aynı şekilde sağlık ve eğitim giderlerinin de bir yıldır Kuzey Kıbrıs’ta yaşayanlar tarafından karşılandığı da bilinmektedir. Nitekim örgütlü bulunduğumuz Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda da bu çarpık yapının getirisi olan sistemin etkisini yaşamaktayız. Bahsettiğimiz süreçte Güvenlik Komutanlığı da dahil olmak üzere ülkemizdeki askeri gücün tamamının elektrik giderleri KIB-TEK’e ödenmemiş ve bu borç büyüyerek 55 milyon Türk Lirası’na ulaşmış durumdadır. Yine devlet tarafından sermayeye verilen teşvikler ne yazık ki Maliye Bakanlığı tarafından kurumumuza ödenmemekte ve bunun bedeli de halkımıza ödetilmektedir” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18