banner38

Kıb-Tek ve El-Sen yaşananları neden gizliyor?

banner32

El-Sen Başkanı Kubilay Özkıraç CTP içindeki sermayedar kesimin, serbest limanda bulunan AKSA’ya ait iki jeneratörü ülkeye sokma noktasında olduğunu iddia etti,  “o iki jeneratör, Mağusa Limanı’ndan içeriye giremez; denize dökeriz dedi.

Kıb-Tek ve El-Sen  yaşananları neden gizliyor?
banner37
banner23

El-Sen Başkanı Kubilay Özkıraç CTP içindeki sermayedar kesimin, serbest limanda bulunan AKSA’ya ait iki jeneratörü ülkeye sokma noktasında olduğunu iddia etti,  “o iki jeneratör, Mağusa Limanı’ndan içeriye giremez; denize dökeriz dedi. Özkıraç’ın bu iddiasını Haberal Kıbrıslı Gazetesi Kıb-Tek’e yakın kaynaklara yorumlattı. Kaynaklara göre Kıb-Tek ve El-Sen yönetimi şirket içerisinde yaşananları gizleyip halkın dikkatini başka tarafa çekme çabasında. Yine aynı kaynaklar El-Sen temsilcisi olduğu çalışanların haklarını korumak adına hep eylem yapmıştır fakat nedense bu defa politikaya soyunup Kıb-Tekin bağlı olduğu Enerji Bakanı’na Kıb-Tek yönetimi ile beraber saldırmaya kadar götürdü iddiasında.

“Halkın Dikkatini Başka Tarafa Çekme Çabasındalar”

Kaynaklar tabii ki yatırım yapılmalı ,tabii ki ülke elektriği kesilmemeli ama Enerji Bakanı sayın Özdil Nami bu yıl pik değerlerinin düşük olduğunu ve devreye giren güneş enerji santralları sayesinde rahat bir yaz geçirilmiştir diyorsa ve daha izinlendirilmiş güneş enerji santralları sırayla devreye  girmeye devam ediyor diyor, nedense El-Sen ve Kıb-Tek yönetiminde birkaç üye illaki bu 4 jeneratör alınmalı hem de %50 daha pahalı ,tedariki ve depolanması Kıb-Tek mali gücünü çok zorlayacak olan LNG ile çalışan 4 jeneratör alınmalı diye bas bas bağırıyorlar.  Bu durumda akla değişik sorular geliyor ve halkın aydınlanması adına soruyoruz diyerek şu soruları sıraladı;

1. Kıb-Tek’in mali durumu bu yatırımı yapmaya müsait mi?, şeffaflığı savunarak gelmiş olan bu yönetim bizlere Kıb-Tek’in bankalara olan taksitli Amerikan doları ve Türk lirası borcunu açıklarlar mı?

2. Kıb-Tek’in aylık tahsilatları ne kadardır ki bu yatırım için yapılacak 300 milyon Euro civarındaki yatırımı ödeme kabiliyetini şeffaflık adına bu borcu ödeyecek halkın bilmesi gerekiyor ?

3. Tabii başka yatırımlar gündeme geldiği zaman ilk olarak sorulan “bu yatırım fizıbıl mı? Ve fizibilitesi yapıldı mı ki bu yatırıma karar verilip bağlı oldukları Bakana bile seviyesiz ve hadsiz eleştirilerde bulunabiliyorlar. Bu yatırımın fizibilitesi ve mali külfeti açıklansın.

4. EL-Sen başkanı her şeyin hazır olduğunu ve yatırımın çok kolay ödeneceğini söylüyorsa halkada açıklaması gerek “Kıb-Tek yönetimi sözcüsü” gibi yaptığı bu açıklamanın altı ne kadar dolu ve bankalara çok yüklü borcu olan ve her ay yakıt alma adı altında devamlı borçlanan Kıb-Tek’e hangi banka borç verecek ve eski dönemlerde en ufak bir borçlanma yapıldığı zaman EL-Sen “ Yönetimin görevden alınması lazım çünkü başarısızdırlar “ diye basın açıklamaları yapan El-Sen nasıl olurda borcu 10 ay önce 70 milyon TL iken şimdi 310 milyon TL’ye yükselten yönetim için tek bir kelime dahi etmiyor çok manidar, acaba Kıb-Tek yönetimi ile El-Sen yönetimini birbirine kenetleyen ve kol kola yürüten bu 4 jeneratör getirilmeli mi?

5. EL-SEN eski dönemlerde zam yapıldığı ,borçlanıldığı zaman yollara dökülüyor ve zamlar geri alınsın ,yönetim istifa diye eylemler organize ederdi fakat şimdi dolar 6.75 ten 5.35 e petrol 85 dolardan 55 dolara düştüğü halde ve tüp gaza iki defa indirim geldiği halde ısrarla terifelerde indirim yapılmıyor , EL-SENin  toplum çıkarları için her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğunu söyleyen Özkıraç yönetimle ters düşmemek adına mı sessiz kalıyor halkın bilmesi ve ona göre değerlendirmesi lazım.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3