"KIB-TEK'in Borcu 3'e Katlandı"

banner32

KIB-TEK eski Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çetin Erçen, görevi devrederken kurumun borç miktarının 70 milyon TL olduğunu, altı ay içerisinde bu rakamın TL ve dolar borçlanmakla arttığını söyledi.

"KIB-TEK'in Borcu 3'e Katlandı"
banner23

KIBRIS’a konuşan Erçen, “Vatandaşın sırtına yüklenen yüzde 50 zam yetmeyip 170 milyon borçlanılması anlaşılır gibi değildir. Garip olan bir başka konu ise Merkez Bankası’nın ‘TL geliri olan TL borçlansın’ genelgesine rağmen ve dolar geliri olmadığı halde kurum yine dolar borçlanıyor. Bu yanlış ve usulsüz borçlanma neticesinde KIB-TEK’in borcu iki yıl önceki borcun üstüne çıkmıştır” dedi.

Erçen, şimdiki dörtlü koalisyon hükümetinin kurulmasının ardından atanan KIB-TEK’in yeni yönetim kurulunun kurumu borç batağına sürüklediğini de iddia etti.

KIB-TEK Yönetim Kurulu Asbaşkanı Asım Özer’in yaptığı ilk açıklamasında “eski yönetim zam yapmadığı için kurumu gelir kaybına uğrattılar” diye ifadeler kullandığını kaydeden Erçen, bu nedenle zam yapılması gerektiğini belirttiğini ve Ekonomi Bakanı Özdil Nami’nin ise “Zam yapılmadığı için kasada para bulamadık” dediğini hatırlattı.

Erçen, “Sayın Bakan kasada para bırakmadık ama borç da bırakmayıp tüm yatırımlarımızı peşin ödeyip yeni yönetime devrettik. Şimdi sizin yönetiminizin yaptıkları ortada” diye konuştu.

“Borç 70 milyondan 240 milyon TL’ye çıkarıldı”

Erçen, “Her nedense zam ile borçlanma eşzamanlı olarak yapılmaya ve her ay otomatiğe bağlanmış olarak devam ediyor” dedi.

Aylık yakıt ihtiyacının borçlanarak ancak karşılanabildiğine dikkat çeken Erçen, geçtiğimiz ay yapılan yüzde 50 zamdan elde edilen gelirin nereye gittiğini sordu. Kendilerinin döneminde borcun 200 milyon TL’den 70 milyon TL’ye düşürüldüğünü kaydeden Erçen, bugünkü borcun ise altı ayda 240 milyon TL’ye çıkartıldığını söyledi.

“Dövizden yaratılan 22 milyonluk farkı halk mı ödeyecek?”

Şimdiki yönetimin KIB-TEK’i bu döviz kurlarının çıldırdığı ortamda ve döviz kurlarının yükselmesini zam nedeni olarak gösterirken, nasıl olurda 14 milyon dolar borçlanıp KIB-TEK’i ciddi zarara soktuğunu sorgulayan Erçen, dolar kurunun şimdiki belirsizlik ortamında sürekli değişkenlik gösterdiğini ve yukarıya doğru bir grafik izlediğini ifade etti.

Bugün 14 milyon dolarlık borcun dövizin yükselmesi ile birlikte 68 milyon TL’den 90 milyon TL’ye çıktığını ve aradaki farkın dört ayda 22 milyon TL’ye tekabül ettiğini anlatan Erçen, bu uygulamanın kurumu ciddi zarara soktuğunu belirterek, “Oluşturulan bu zararı Sayıştaylık ve Maliye Teftiş Komitesi sorguluyor mu?” diye sordu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin yaptığı açıklamalarında “Devleti zarara sokanlara derhal soruşturma yapılıp hukuka sevk edeceğiz” dediğini kaydeden Erçen, bunun ışığında kendi bakanlığına bağlı KIB-TEK yönetim kurulunun yanlış uygulamalarından doğan bu zararın hesabını soracağından ve Maliye Teftiş Komitesi’ni soruşturma için davet edeceğinden hiç şüphe duymadığını ifade etti.

“Maliye’deki birikmiş teşvikler ödendi mi?”

Erçen, eski yönetim kurulunun kâr edip borç ödediği halde nizamnameyi uygulayıp “zam” yapmadığı için eski yönetimi suçlayan Özdil Nami ve yeni yönetim kurulunun her nedense nizamnameyi uygular gibi yaparak çıkan artışı “Maliye üstlendi” diyerek tarifelere yansıtmayıp, borçlanmaya gidildiğini kaydetti.

Erçen, “Peki soruyoruz. Maliye Bakanlığı’nda birikmiş teşvikleri ödendi mi ki, fiyat artışları tarifelere yansıtılmayıp Maliye’ye devrediyorsunuz ve ödenmesini bekliyorsunuz. Bu, sadece bir aldatmaca ve KIB-TEK üzerinden politika yapmaktır” dedi.

“Borçlanıp KIB-TEK’i adeta borcun içinde boğarak kurumu zarara uğratmak değil mi? Bu borçlanma neticesinde nizamnamede ‘Finans gideri’ arttığı için döviz artmasa bile tekrar zam yapılması gerektiğinin farkında değiller mi?” diye soran Erçen, bunu KKTC halkına nasıl anlatacaklarını sorarak eski yönetimi suçlamaya devam ettiklerini söyledi.

“As Başkan istifa etti toplantılara katılmıyor”

Erçen, KIB-TEK’in enerji politikalarının Enerji Bakanlığı tarafından yönetildiğini ve KIB-TEK yönetimine talimatın verilip uygulanmasının istendiğini ifade ederek, “Fakat yeni yönetimde görülüyor ki her yönetim kurulu üyesi bir model yaratıp sosyal medyada taraftar toplama adına bağlı olduğu bakanı tehdit edercesine yorumlar yapıyor. 6 kişilik yönetimde dört başlılık kendini gösteriyor” dedi.

KIB-TEK yönetim kurulunun yedi kişiden oluştuğunu ancak her nedense as başkan atandıktan bir süre sonra kendi enerji politikasına uyulmadığı için istifa ederek toplantılara katılmadığını anlatan Erçen, bugüne kadar bundan hiç kimsenin bahsetmediğini, sanki böyle bir şey yokmuş gibi davranılarak yönetimin eksik üye ile yönetilmeye çalışıldığını söyledi.

“EL-SEN neden sessiz kalıyor?”

Erçen, Elektrik Sendikası’nın (EL-SEN) KIB-TEK’in böylesine bir borç yükü altına sokulmasına sessiz kaldığını, yatırım yapılmadığı için sokaklara döküldüğünü belirtti.

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç’a seslenen Erçen, “KIB-TEK’in önceliği mali yönden güçlü kılınması ve kimsenin zaten ‘Siz borçtan boğuldunuz. Gelin sizi özelleştirip bu yükten kurtaralım dememesi’ gerekir. Siz ve çalışanların buna çok dikkat etmeniz gerek. Bir önceki dönemde sizinle beraber biz bunu başarmıştık. Neden şimdi hiç bu büyük borçlanmalar yokmuş gibi davranılıyor anlaşılır gibi değil. Yoksa öncelikleriniz mi değişti?” diye sordu.

“Yönetimin Avrupa gezileri bitmiyor”

Erçen, yapılması talep edilen santral yatırımının mali boyutunun KIB-TEK’in gücünü kat ve kat aşacak düzeyde olduğunu kaydetti.

“Düşünüldüğü gibi olmayan bir yakıt türü ile çalışan santrallerin alınmasında neden ısrar ediliyor?” diye soran Erçen, Enerji Bakanlığı’nın yatırım stratejisi başka olduğu halde yönetim kurulundakilerin ısrarla ‘Güya araştırma yapmak için’ defalarca Avrupa gezilerine gittiğini ve gitmeye de devam ettiklerini iddia etti.

“Makinelerin borcu halka mı ödettirilecek?”

Erçen şöyle devam etti:

“Ekonomi Bakanı’nın açıklamalarına göre sadece makineler 50 milyon Euro tutuyor. Tabii LNG depolama tesisleri ise 130 milyon Euro’dur. Bunun TL karşılığı ise bugünkü kura göre 1 milyar 300 milyon TL tutuyor. Bu bütçe yapısının bunu nasıl kaldıracağının açıklanması gerek. Tabii eğer depolama tesisi yapılmayacaksa, neden çift yakıtla çalışan makineler ‘sırf protokolde yazıyor’ diye alınıp, kurum dört adet makine 35 milyonken, 50 milyon Euro yük altına girilsin.

KIB-TEK böyle bir mali çıkmazda iken, LNG ile çalışmaya kolay dönüştürülebilecek iki makine alınıp ‘sadece iki ay pik yükümüz sınırları zorlarken’ bunu problemsiz atlatıp mali yapımız düzelince diğer iki tane alınmıyor? Hele dünyada ciddi bir ekonomik problem varken, böyle ciddi bir yatırım yapmak çok ciddi bir kumardır.

KKTC halkının en büyük hakkı olduğunu düşünerek sizlerden ricam lütfen şeffaf olun ve yapacağınız yatırımın çalışabilecek duruma gelmesi için gerek mali yatırımı ve bunu nasıl karşılayacağınızı açıklayın ki halkımız ödemeye mahkum edileceği borcu bilsin.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18